Në Rubikon sonte: Për çka po akuzohet "Grupi i Drenicës"?

Publikuar: 28.05.2013 - 15:54

Kush bėri krime nė Kosovė?

A u respektuan konventat pėr tė drejta tė njeriut nga Ushtria Ēlirimtare e Kosovė?

A pati qendėr ndalimi UĒK-ja nė Likoc?

A po tentohet tė futet me njė thes lufta ēlirimtare me krimet e Serbisė nė Kosovė?

A ka dėshmi tė mjaftueshme pėr tu ngritur aktakuza ndaj ish-komandantėve tė UĒK-sė?

Mysafirė:  Xhavit Jashari - Pėrfaqėsues i Organizatave tė Veteranėve tė Luftės

Tomė Gashi - Avokat i Sylejman Selimit,  Fadil Lepaja - Analist politik dhe Shkelzen Gashi – Publicist. Rubikoni nė KTV mund ta ndiqni nga ora 20.00 ndėrsa nė TVArta nga 22.00.

 

burim28.05.2013/21:42

E percjella e emisjon i ndegjova me vemendje musafirt disa prej tyne u mundun me kriminalzu UQK qe nuk osht e vertet gjoja kan ... civil, civil mund ti qujn keta personat qe kan qen civil deri ne kohen e luftes por ne kohen e luftes jan vesh me uniform u njo inkasant i rrymes qe ka qen e ne kohen e luftes u vesh ne unformen serbe e kesi ka pas shum, e perqata keta i konsiderojn civil kur ti lypesh dokument qe ka qen pjestar i formacioneve ushtarake dalin qe nuk kan e ne realitet kan qen pjestar te formacioneve paramilitare e ushtarake.