Universiteti i Gjilanit fillon punën më 1 tetor të këtij viti

Publikuar: 19.05.2013 - 13:21

Prishtinė, 19 maj - Universiteti i Gjilanit do tė nisė punėn mė 1 tetor tė viti akademik 2013-2014. Pas marrjes sė vendimit pėr themelimin e Universitetit tė Gjilanit nga Qeveria e Republikės sė Kosovės, Ministria e Arsimit ėshtė duke punuar intensivisht qė ky universitet tė fillojė punėn me kohė. 

Zyrtarė tė ministrisė bėjnė tė ditur se ka kuadro tė mjaftueshėm pėr tė filluar viti i ri akademik.

Kėshilltari i lartė politik nė Ministrinė e Arsimit, Naser Mrasori, thotė pėr Radio Kosovėn se kjo ministri ka bėrė tė gjithė hapat e nevojshėm pėr themelimin e Universitetit tė Gjilanit dhe tė gjitha pėrgatitjet e mundshme pėr fillimin e vitit tė ri akademik. Ai theksoi se tashmė ėshtė duke u themeluar edhe bordi drejtues i kėtij universiteti. Themelimin e kėtij universiteti e bėn mė tė lehtė tradita akademike qė tashmė ka ky qytet, thotė ai. 

artoni19.05.2013/13:42

bravo qeveri, investimi ne arsim osht investim ne te ardhmen e shedritshme e te dituris. ju lumt qeveri ishalla fitoni edhe ne bisedime