Blerim Kuçi ishte dënuar me pushkatim

Publikuar: 23.04.2013 - 15:20

Prishtinė, 23 prill -  Nė seancėn e shqyrtimit kryesor nė rigjykimin e rastit pėr krime lufte, i njohur si rasti “Kleēka” ka dėshmuar dėshmitari Sokol Dobruna, i njohur si “dėshmitari A”.

Me kėrkesėn e vet dėshmitarit, ai ka pranuar qė identiteti dhe tė dhėnat e tij tė jenė publike pėr opinionin edhe pse ishte i koduar nėn shifrėn “dėshmitari A”.

Ai ka thėnė se detyra e tij gjatė luftės ishte Shef i Shėrbimit Juridik nė kuadėr tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė, pasi qė me profesion ishte jurist.

Dobruna, duke u pėrgjigjur nė pyetjet e prokurorit Maurisio Salustro ka pranuar se ka ekzistuar njė burg i improvizuar nė Kleēkė, ku, sipas tij, pjesa mė e madhe e tė ndaluarve nė atė burg ishin civil.

I njohur gjatė luftės si “Petrit Ujmiri”, ai ka thėnė se ndėr tė ndaluarit nė burg kanė qenė edhe dy serbė tė cilėt kur i ka vizituar njėrin e ka gjetur tė vdekur nė trupin e tė cilit vėreheshin shenja torture kurse personi tjetėr serb ishte i gjallė por me probleme shėndetėsore.

Ai ka thėnė se ka kėrkuar nga mjekėt qė tė vėrtetojnė shkaktarin e vdekjes sė serbit i cili kishte qenė i veshur me rroba tė rojtarit tė pyllit kurse serbi tjetėr . Sipas tij, tė dy ishin vėllezėr dhe se ata ishin polic lokal serbtransmeton indeksonline.

Dobruna ka thėnė se kurrė s’e ka parė raportin mjekėsor mbi shkaqet e vdekjes sė tij por qė nė konsultim me Bislim Zyrapin tė dy personat ia kanė dorėzuar OSBE-sė kurse sa i pėrket trajtimit tė tė burgosurve dhe ankesave tė tyre ai ka marrė si shembull kėrkesėn e Blerim Kuēit i cili aso kohe ishte i burgosur.

Sipas tij, Blerim Kuēi ka qenė i burgosur nėn arsyetimin pėr dezertim, rastin e tė cilit Dobruna ka thėnė se e ka gjykuar vet dhe vendimi pėr kėtė rast ka qenė me pushkatim.

Ai ka thėnė se ky vendim erdhi si pasojė e dezertimit tė Kuēit e qė pėr pasojė ka pasur shpėrbėrjen e njė brigade tė tėrė tė UĒK-sė pasi qė Blerim Kuēi ishte komandant brigade.

Vendimi me pushkatim nuk u ekzekutua pėr shkak se ligjet e luftės asokohe nuk lejonin njė gjė tė tillė.

“Petrit Ujmiri” ka treguar edhe pėr kėrkesat qė i kanė ardhur nga njerėz tė ndryshėm partiak pėr ndryshimin e vendimit me pushkatim ndaj Kuēit, pasi qė Kuēi ishte rikthyer nė Luftėn e Kosovės pas dezertimit nėn petkun e FARK-ut por nė uniformė tė UĒK-sė, mirėpo Dobruna ka thėnė se nuk ėshtė ndikuar aspak nga kėto kėrkesa tė njerėzve tė ndryshėm.

Duke marrė parasysh se ligjet e luftės nuk lejonin zbatimin e vendimit me pushkatim ndaj Kuēit si rrethanė lehtėsuese ndaj tij, Dobruna ka thėnė ta kenė marrė njė vendim qė zotėri Kuēit t’ia formojnė njė njėsit ushtarak pėr ta dėshmuar veten ndaj luftės nė Kosovė tė cilėn detyrė ai e ka kryer me pėrpikėri.

Dobruna si rast tė dytė ka pėrmendur emrin e Sherafedin Ahmetit i cili aso kohe ishte drejtor i tė gjitha burgjeve nė ish-Jugosllavi.

Ai ka thėnė se rasti i tij nuk ka shkuar pėr gjykim nė duart e tij se po tė shkonte pa dyshim se do ta dėnonte pasi qė ai njihej aso kohe pėr torturim tė jashtėzakonshėm tė shqiptarėve nėpėr burgje.

Gjatė pjesės sė parė tė seancės prokuroi ka pėrfunduar parashtrimin e pyetjeve ndaj dėshmitarit Dobruna ndėrsa nė pjesėn e dytė tė seancės e cila pritet tė vazhdoj nė orėn 14:15 pritet qė avokatėt mbrojtės ta marrin nė pyetje dėshmitarin Dobruna.

Nė Gjykatėn e Apelit nė Prishtinė,  nė sallėn e improvizuar nė “Kinemanė ABC 1” sot ka filluar rigjykimi ndaj ish-komandantit tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK), Fatmir Limajt dhe nėntė bashkėluftėtarėve tė tij, i njohur si rasti “Kleēka”.

Dėshmitari “A” nė rastin “Kleēka” nuk pranon tė jetė i prokurorisė
Prishtinė, 23 prill - (E plotėsuar ) Po vazhdon sot procesi gjyqėsore kundėr Fatmir Limajt dhe ish-bashkėluftėtarėve tė tij, tė akuzuar pėr krime lufte, tė njohur si rasti “Kleēka”.

Para trupit gjykues ėshtė duke dėshmuar, dėshmitari i mbrojtur, i identifikuar me shkronjėn “A”, raporton KTV. Ai  nuk ka pranuar tė jetė dėshmitar i prokurorisė. Megjithatė ka thėnė se do t’u pėrgjigjet pyetjeve tė prokurorit.

Rigjykimi i kėtij rasti ka nisur javėn e kaluar dhe tė akuzuarit nė seancėn e parė ishin deklaruar tė pafajshėm.

 Pėr kėto akuza Fatmir Limaj ishte shpallur i pafajshėm nga Tribunali i Hagės dhe nga Gjykata e Qarkut nė Prishtinė, por ai u kthye nė rigjykim nga Gjykata Supreme, e cila ka pranuar si prova materiale edhe dėshmitė e Agim Zogajt, i njohur si dėshmitari “X”, tė cilat, nė gjykimin e kaluar ishin shpallur si tė papranueshme.

Vazhdon sot procesi gjyqėsor pėr rastin Kleēka
Prishtinė, 23 prill - 08:30 - Vazhdon sot telenovela gjyqėsore kundėr Fatmir Limajt dhe ish-bashkėluftėtarėve tė tij, tė akuzuar pėr krime lufte, tė njohur tashmė si Rasti Kleēka.

 Siē ishte paralajmėruar mė herėt, seanca gjyqėsore do tė mbahet nė sallėn e ish-kinemasė ABC1 nė kryeqytet, dhe fillon nė orėn 10 para njė trupi gjykues qė kryesohet nga gjyqtar ndėrkombėtar tė Gjykatės sė Apelit. Sot pritet tė dėgjohet dėshmitari i mbrojtur, i identifikuar me shkronjėn “A”. Ai do tė jetė njėri nga 13 dėshmitarėt, tė cilėt do tė dėgjohen nė kėtė rigjykim tė ish-komandantit tė UĒK-sė dhe shokėve tė tij.

Limaj ishte liruar nga Tribunali i Hagės po pėr kėto akuza.