Dëshmitari “A” në rastin “Kleçka” nuk pranon të jetë i prokurorisë

Publikuar: 23.04.2013 - 11:41

Prishtinė, 23 prill - (E plotėsuar ) Po vazhdon sot procesi gjyqėsore kundėr Fatmir Limajt dhe ish-bashkėluftėtarėve tė tij, tė akuzuar pėr krime lufte, tė njohur si rasti “Kleēka”.
Para trupit gjykues ėshtė duke dėshmuar, dėshmitari i mbrojtur, i identifikuar me shkronjėn “A”, raporton KTV. Ai  nuk ka pranuar tė jetė dėshmitar i prokurorisė. Megjithatė ka thėnė se do t’u pėrgjigjet pyetjeve tė prokurorit.

Rigjykimi i kėtij rasti ka nisur javėn e kaluar dhe tė akuzuarit nė seancėn e parė ishin deklaruar tė pafajshėm.

 Pėr kėto akuza Fatmir Limaj ishte shpallur i pafajshėm nga Tribunali i Hagės dhe nga Gjykata e Qarkut nė Prishtinė, por ai u kthye nė rigjykim nga Gjykata Supreme, e cila ka pranuar si prova materiale edhe dėshmitė e Agim Zogajt, i njohur si dėshmitari “X”, tė cilat, nė gjykimin e kaluar ishin shpallur si tė papranueshme.

Vazhdon sot procesi gjyqėsor pėr rastin Kleēka

Prishtinė, 23 prill - 08:30 - Vazhdon sot telenovela gjyqėsore kundėr Fatmir Limajt dhe ish-bashkėluftėtarėve tė tij, tė akuzuar pėr krime lufte, tė njohur tashmė si Rasti Kleēka.

 Siē ishte paralajmėruar mė herėt, seanca gjyqėsore do tė mbahet nė sallėn e ish-kinemasė ABC1 nė kryeqytet, dhe fillon nė orėn 10 para njė trupi gjykues qė kryesohet nga gjyqtar ndėrkombėtar tė Gjykatės sė Apelit. Sot pritet tė dėgjohet dėshmitari i mbrojtur, i identifikuar me shkronjėn “A”. Ai do tė jetė njėri nga 13 dėshmitarėt, tė cilėt do tė dėgjohen nė kėtė rigjykim tė ish-komandantit tė UĒK-sė dhe shokėve tė tij.

Limaj ishte liruar nga Tribunali i Hagės po pėr kėto akuza. 

 

sala pz23.04.2013/13:26

Nuk ka pas faj Unmiku e as Eulexi,i kane fajet keta qe arrijne marreveshje me serbine,qe eshte primare per ta e jo jeta,familja dhe veprimtaria e z.Limaj. Duke e pare fuqin e tij politike dhe organizative,dhe friken nga humbja e pozicioneve udheheqese,te tillet as qe kane bere perpjekjet me te vogla qe ta ndihmojne dhe shfajesojne kete luftetare te pashoq te UCKs ne Kosove.Urojme fitore edhe kesaj radhe si herave te tjera.

Hasani Drenice23.04.2013/12:35

Ky EULEXI ka ardhe me i gjykue luftaret E UQK se me habite opinjonin se ju ka dhimje per serbin.