Thaçi: Marrëveshje racionale, nuk është ideale

Publikuar: 20.04.2013 - 16:52

Prishtinė, 20 prill - Marrėveshja e arritur nė Bruksel ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė ėshtė nė pėrputhje tė plotė me Kushtetutėn dhe ligjet e Kosovės. Policia dhe gjyqėsia nė veri do tė punojnė sipas ligjeve tė Kosovės dhe do tė ruhet karakteri unitar i vendit. Kėshtu tha kryeministri Hashim Thaēi nė njė konferencė pėr media pas kthimit nga Brukseli. Ai u bėri thirrje qytetarėve tė veriut qė mos t’i frikėsohen kėsaj marrėveshje, ngase para sė gjithash, ajo ėshtė nė tė mirėn e vetė atyre.Kryeministri Hashim Thaēi, tha se me marrėveshjen e arritur, Kosova dhe Serbia kanė hapur njė kapitull tė ri dhe janė pėrcaktuar pėr europianizimin e rajonit. Sipas kryeministrit Thaēi, me kėtė marrėveshje ka fituar Kosova, Serbia, rajoni, Bashkimi Evropian dhe mbi tė gjitha ka fituar opsioni i paqes dhe stabilitetit. Thaēi tha se e di qė kjo nuk ėshtė marrėveshje ideale.

“Ėshtė njė marrėveshje racionale, nuk ėshtė ideale, jam shumė i vetėdijshėm, por aty kemi negociuar me Serbinė pas njė konflikti njėshekullor. Ėshtė marrėveshja e parė qė nėnshkruhet nė nivele politike tė tilla mes Kosovės dhe Serbisė, pra marrėveshje ndėrshtetėrore”, tha ai, transmeton RTK.

Gjithsesi, sipas Thaēit, marrėveshja i hap rrugė shtrirjen e kushtetutshmėrisė dhe ligjshmėrisė nė kėtė pjesė tė vendit.

“Me kėtė marrėveshje do tė normalizojmė dhe funksionalizojmė gjendjen nė vendin tonė. Do ta shtrijmė kushtetutshmėrinė dhe ligjshmėrisė nė ēdo cep tė territorit tė Republikės sė Kosovės. Do tė normalizojmė gjendjen nė veri dhe do tė ēimentojmė tė ardhmen tonė evropiane”, u shpreh Thaēi.

Kryeministri Thaēi, tha se marrėveshja hap perspektivė pėr qytetarėt e veriut tė vendit qė tė kthehen nė pronat e tyre, tė lėvizin lirshėm dhe tė jetojnė pa frikė, andaj i ftoi ata qė mos tė bien pre e atyre qė pėr 14 vjet e kanė mbajtur peng gjendjen nė veri.

“I ftoj tė mos i frikėsohen marrėveshjes, mos t’u frikėsohen institucioneve tė Kosovės. Me shtrirjen e rendit dhe ligjit, do tė ketė mundėsi mė tė mėdha pėr investime, zhvillim dhe punėsim, por edhe pėr krijimin e ambientit demokratik dhe shumetnik”, tha ai.

Thaēi, nuk dha ndonjė pėrgjigje direkte se kur FSK-ja, do tė ketė qasje nė veri, por tha se NATO, ka dhėnė garanci pėr implementimin e marrėveshjes.

“Ne kemi njė qėllim, njė vizion, koordinimin e plotė tė tė gjitha aktiviteteve tona me NATO-n dhe mendoj se kjo ėshtė ajo qė e kemi marrė garanci nga NATO, pėr tė punuar pėr implementimin e kėsaj marrėveshje”, tha ai.

Kryeministri i vendit, tha se ka takuar edhe drejtuesit e subjekteve politike mbėshtetėse tė kėsaj marrėveshje, tė cilėt i falėnderoi pėr mbėshtetjen. E pėr tė marrė mbėshtetjen edhe tė Kuvendit tė Kosovės, Thaēi tha se i ka dėrguar kėrkesė zyrtare Kryesisė sė Kuvendit pėr mbajtjen e njė seancė tė jashtėzakonshme tė dielėn nė orėn 20.

 

arbeni21.04.2013/08:45

E more zoteri Thaqi, te rrembeu Dacici mitrovicen si mos te ishte hiq.
Po ty nuk te ka interesuar mitrovica kurr, as kosovaret, askush hiq.
Me vjen keq per kosoven lindore se po te ishte nje politikan nga kroacia kurr nuk do ta linte ashtu.
Po ju dhe ushtrija juaj e dashur e ashtuquajtura clirimtare na la keshtu.
Pas perfundimit te luftes ata nuk paten kohe ta clirojne kosoves komplet por ozurpojshin shtepia vjedhshem orendie te kalbura shtepiake
Ja te dashur kosovar mundeni edhe vet ta shikoni se edhe tashsikur 1913 kosoves ju rrembye nje pjes e saj e per kete nuk eshte fajtore evropa po vet shqiptaret.
Sali berisha tradhtari shekullor i popullit shqiptar, hashim thaqi nuk dallon nga aj hiq.
Po me habis nje gje pse populli i kosoves nuk ben sen pse nuk del ne protesta.
Ndoshta popullin e kosoves e ka nje problem tjeter pupunsia, fukarallaku dhe deshiron ti harroj keto sene.
Te lumte thaqi e ke sjell qe ma mire nuk e di si......
Bac u kry e humbem gjysen e kosoves.

lila21.04.2013/08:34

ky eshte sukses per ate pjese te popullit te kosoves qe rrijne neper kafe dhe e ndihmojne korupcionin sepse jane te koruptuar.ndarja e kosoves me kete marreveshtje nuk ka brina.nese lexohen mire 15 pikat e marreveshtjes autonomija per komunat serbe ne teritorin e kosoves eshte krijuar sepse do te kene organet e tyre etnike dhe bashkepunim me serbine.

shqip4ever21.04.2013/08:20

Shume njerez naiv jemi, duhet me pa qe prej kesaj marreveshje vetem humbim se legalizohen ato struktura ilegale qe jan tani, edhe nje gje shume shpejt po e harroni se shkau mbetet shka te qon me pi je e nuk te jep, ta je kepen He Bon hajgare ne qysh po bon hajgare me krejt evropen, ishalla ju kalon kjo amulli e ju del gjumi.

Hasani21.04.2013/07:28

Ne rradhe jane bisedat per STATUSIN PERFINDMTAR TE KOSOVES!

Ckado qe po palajmeron Serbia po ndodh. Pse jo edhe bisedat e cekura me larte. ne Hashim Thaqin e kane bashkebiseduesin me te pershtatshem qe sikur ... t e mahalles, nuk din me thane JOOOOOOOOOOOO!

Koti 21.04.2013/05:37

Po behet shume fjale per kete marreveshje, a do te jete ne interes te Kosoves apo Serbis askush nuk e di ta shohim.

Une nuk po beje komente por po i parashtroj disa pyetje, e te cilat nuk kam mundesi t'ia parashtroj personalisht Kryeministrit, ndoshta ndonje na gazetaret do ti lexoj dhe do ia parashtroj. Do te isha shume mirenjohes nese ndonje nga gazetaret e bene kete.

Kush do te vendos ne kontestet civile apo ne gjykime civile dhe penale kur Shipetaret jane ne cilesi te pales apo te te akuzuarit?

A do te vendosin gjykatesit Serbe edhe per kontestet apo qeshtjet gjyqesore ndermejt Serbeve dhe Shiptareve, sa do te jene Shiptaret e sigurte per drejtesi efektive?

Cka ne komunat me komunitet te perzier ku Serbet jane shumice, e kur qeshtja dhe gjykimi udhehiqet ndaj Shiptarit apo kur Shiptari dhe Serbi jane pale te kunderta ne contest?

Cka nese ne nje contest jane te dy palet Shiptar dhe duhet te gjykoj Serbi?

A do te shkojne dhe Shiptaret e komunave me shumice Serbe ne Gjykaten e Apelit ne Mitrovice?

Sa do te kete siguri juridike per Shiptaret qe jetojne ne keto Komuna?

Cilet Prokurore do te perfaqesojne para ketyre gjykatave, a do te perfaqesojne Prokuroret e Republikes se Kosoves apo do te kete dhe prokurori paralele me ate te Republikes se Kosoves?

Cilet prokurore do te perfaqesojne ne Gjykaten e Apelit ne Mitrovice kur procedura udhehiqet ndaj nje Serbi nga komunat poshte Ibrit e te cilat jane me shumice Serbe?

Kush do ti vlereson vendimet e Gjykates se Apelit ne Mitrovice, a do te kete competence Gjykata Supreme e Kosoves?

A do te krijohet ndonje dhome e posacme e Gjykates Supreme qe do ti zgjidhe qeshtjet e Gjykates se Apelit ne Mitrovice?

Cila do te jete shkalla e fundit ligjore Gjykata ne Prishtine apo Gjykata Supreme e Serbeve te Mitrovices?

Nese nje Komandant i Policies se komunave me shumice Serbe nuk zbaton urdherin e ministris se brendshme, a do te kete competence ministria e brendshme te dergoj polici na Prishtina per te ekzekutuar urdherin ne Mitorvice te veriut?


A do te hiqen mbishkrimet me Republika e Serbise ne Komuna ne very, nese jo si do ta zbaton Republika e Kosoves nje vendim te tille dhe a ka mundesi te dergoj Polic te Kosoves nga Prishtina per zbatimin e urdherit te qeveris?

Cilat ligje do te aplikohen ne procese gjyqesore?

A do te jete sistemi arsimor conform me ate te ministries se arsimit etj?

Cfare nese bojkotohet zbatimi I marreveshjes kush mbarte pergjegjesi, a do te kete pjesen e vet te pergjegjesise EU ne zbatim?

Ju lutem nese keni mundesi ju gazetaret pyeteni Kryeministrin tone se si eshte puna me keto qeshtje.

Dhe ne fund ky eshte nje negocim ku meriten me te madhe e ka facebook dhe twitter, sepse e gjith politika dhe bisedimet jane bere nepermjet twitter e publikimit te opinioneve dhe qendrimeve politike nepermjet twitter.

Me keqardhje.

gjarperi21.04.2013/04:33

,,bac u kry , qu bac kshyyri shpiunat e serbis se kupen prej inatit . bac i kupi hashim thaqi dhe polittikanet e meqem qe me te vertet kane luftu edhe e dojn kosoven.


hajt hashim mos ta nin se i ke qu amanetin e deshmorve ne vend .deshmoret kane vdek me dshir qe kosova te bahet nje vend i lire demokratik e mos te bahet fushe e betejave gjithmon .

hashim thaqi edhe nje HEROI te gjalle ja plotsove deshiren BILL KLINTONIT se fjala e pare qe ka pas fole ne kosove pate thene

NE E FITUAM LUFTEN E JU FITONE PAQEN ju kujtohet????

edhe nje fjal e Ibrahim rugoves me kujtohet NE NJE INTERVIST ne rtk .. THA NA JEMI MSU ME NAJ MARRE TE GJITHA resultatin e dime E THA NE NUK E DIME QKA ISHTE BA NESE NAKISH DHANE DIQKA SERBIA.

Prishtinaliu21.04.2013/00:41

Te punojme per kosoven tone

plaku21.04.2013/00:00

po bon marrveshje me serbin e po del diqka pozitive per kosoven asnjeher

SHqiponja20.04.2013/23:48

Marrveshja eshte si pasoj e leshimeve tua te meparshme,per me permbyll tradhtin eshte kjo marrveshje e kobshme qe pasojat i shohin populli qorr me von si ato te meparshmet,po vetem vnone pak gishtin ne koke a behet shteti i pamvarur me nje kushtetut alla Ahtisari e cila kryesisht mirret me te drejtat e serrbve,dhe Serrbis ne shtetin e gjoja te "pamvarur",e gjithkjo u be vetem e vetem per deshiren e Hashimit dhe LPKs PDKSper me ardhur ne pushtet,ateher shtrohet pytja perse po i perkrah Evropa,e cila eshte fajtorja kryesore perse ne jemi te ndar si komb,dhe te coptuar ne shtetet per rreth.

besi20.04.2013/23:37

Ibrahim gashi kantoni usht polici me uniforma te vetat poicia si shtet ne vźti. tabela te makinav me flamur te vetin,gjykata apsolut te ndara,e permi ato gjykata usht gjykata fédérale,nks vetem dega e pr do jet ne veri,kam jetu ne zvicerr e d'i mir

besi20.04.2013/23:31

Z thaqi urime per punen e madhe u binda se je i madh,sa po u qetsova lexova se nje zyrtar i USA tha lexone qka shkrun ne tekst te marrveshjes per FSK asgj ofof vetem te zbatohet i knaqur jam

Lika 20.04.2013/23:29

Marreveshjke me probleme. Edhe gazetat e huaja kane shkru qe askush nuk e kish kujtu qe serbet kishin mujte me nxjerre kaq shume per veriun tu e marre parasysh ne cfare pozite jane se jane pergjegjes per krime e te gjitha . Po politika jote e dobet ohhh Hashim i korruptuar deri ne fyt lejon keso fare marreveshje qe heret a vone ka me sjelle prap konflikt. Mos harro se Serbet kane perfituar Dyfish nga kjo pune.Tahs ata marrin para dhe antarsohen hne EU plus i forcojne strukturat e veta ne veri ...perderi sa ti je tu i kesh e tu i thene shkaut po tash i harrojme dhembjet qe i kemi pase more more matrapaz. Heret a vone konflikt kjo marrveshje jep prap sherri i politikes tende te dobet.

edi20.04.2013/23:01

Masi Mitrovica po met qytet i ndare i administruar dhe udhehequr nga serbet, banoret jo serbe qe jetojne ne veri le ti paketojne koferat se ska jete aty a ata banore qe kane prite qe 14 vjet prej jugut mu kthy ne shpia te veta ne veri, HARRONI

Fadil Mjeku20.04.2013/22:53

Defakto po tjetersohen Raportet dhe mardhanjet e Shqiptarve me ato te Serrbve ne aspektin e forcimit te shtetndertimit,Te Republikese se Kosovese ,ketu do te Krijohen Dy rryma te kunderta ku Perveq Tugjarve Gjamazve qe ne asnji koh nuk e nderprene Bashkpunimin me Okupator duke pare vetem intersesat personale Tjetersuane thuje qdo gje ne kosove pase Luftes se Fundit edhe duke luftuar per te drejtat e Serrbve e bane te pa munduren per te mete ne media publike dhe duke mose e ditur se ne nji te aferme do te jene te rrezikuar nga Protestate Gjithe popullore gabuane .Serrbete pranojne haptase se jane njerz ze quditshum dhe kane ndrruare Strategjin e Veprimit ne dam te Shqiptarve Ju njofton fadil Xh.Mjekiqi

Fadil MJeku20.04.2013/22:11

Nji marveshje ne mese Shtetesh qi te kalueren e kane pasur te Pergjakur duhet me doemos te kete.Por marveshja ne fjale nuk me pelqen se nese e vertete qe negociatoret kane pranuar qe Ushtrijae njerit shtete eshte e penguar te Leviz Lirshum ne teritor te vetin duke e penguar shteti tjetere per mua nuk ka koment. Po shkruj vetem nji fjal te UrteQingji pinte uje ne Prrua posht kurse Ujku nalt e Ujku ju drejtu qingjit Mos ma Trubullo ujte,kur qingji i mjer tregoi respek dhe mundohej ta bindte Ujkun Zotri Uji rrjedh nga late posht ju jini Lart "Nalt" i tha Qingji. Ujkut Do te ha i tha Ujku se po ma trubullon ujin.Ketu deshta me thane senegociatoret e Kosoves nuk e kane pasur Mbrojtjen e mir ne interese te Shtetit dhe Popullit shumic

Emin Rexhepi20.04.2013/22:11

Qehrja po te tregon se cfar marrveshje ke ba hoq mos i jep zor!

genti20.04.2013/22:09

Pse e nenshkrove marveshjen pasi qe nuk eshte ideale? Nuk ke gjasa teshkosh ne veri,sa njerz jane ... re eju me nje nenshkrim i hedhe te gjitha ne uje.ZGJOHUNI O POPULLI SE PO NA SHESIN PER ME SHPETU KOKEN E TYRE?

ardita muqa20.04.2013/21:51

folni sat doni se me ashim fhaqin ska

naimi20.04.2013/21:14

do te kisha qejf me e pa thaqin ne veri pa truproje qe po flet aq shum per kete siguri.asgje nuk eshte me kushtetuten e kosoves as dialogu teknik e as ai politik.Ne nuk kemi asfar shtetei.banka shtetrore ska shift kode,post tewlefonia fikse eshte me serbi,kufirt skan kurrfar simbolesh per hire te shkijeve kosova nuk eshte republik por eshte me fusnot 1244 nuk e dij mse per cilen kushtetut po flet dy polici ne klosov ajo serbe ajo shqiptare.Cili shtet flet per rregullimin e mbrenshem me shtetin fqinje.Jo zotri deri sot ke rrejt edhe prappo rren por do te vij koha edhe ty sikur rrahman morines tash eaktivizojn serbet Dik martin e une po ta them se ski me pas shpetim....

kushtetuta20.04.2013/20:56

Koco Danaj


Politikane te larte dhe te mesem te qeverise se Kosoves, deklarojne se marreveshja me Serbine eshte ne pajtim me Kushtetuten e Kosoves. Une qe e rilexova dy here sot Kushtetuten e Kosoves, deklaroj se Marreveshja me Serbine eshte totalisht kunder Kushtetutes se Kosoves. Ketyre politikaneve une po ju jap vetem nje shembull
Ne marreveshje thuhet se bashkesia serbe e kater komunave do te kete president, parlament, shef policie, Gjykate Apeli etj. Ne Kushtetuten e Kosoves, neni 59 Mbi te drejtat e minoriteteve, ne nen piken 14 thuhet se ato kane te drejte të themelojnë shoqata të kulturës, artit, shkencës dhe arsimit, si dhe shoqata të
studiuesve e shoqata të tjera për shprehjen, avancimin dhe zhvillimin e identitetit të tyre"
Pyetje per te gjithe politikanet e Prishtines, Tiranes dhe Shkupit Gjeni nje nen te Kushtetutes mbi te cilen justifikohen 15 pikat e marreveshjes? Vetem kur ta gjeni, flisni. Mos harroni sentencen universale Me jep argumentin te te jap mundesine te te besoj. Perndryshe kemi te bejme me mashtrim.
Kaq sa per sonte

imer 20.04.2013/20:33

Zotri thaqi shko tash ne veri dhe vine flamurin e shtetit , te takon se shqiptarve va hoqe flamurin qe nji kohe edhe milosheviqi sen e largoi te lumt, edhe dicka a te kujtohet ndonjiher se adem jashari edhe fmijet i masakroi per ket popull ... .roooft kosova e adem jasharit ju pershendes nga tetova

MR GQ England20.04.2013/20:04

Thaqi PDK Na turprun edhe para bote se lere qe na afrun prap afer thundrave te Serbis. Na kriun rrepubliken Serbe edhe ne Kosov. Edhe Thaqi ka pas mundesi me e refuzu oferten ashtu siq e pati refuzuar edhe Serbia ama mos harroni se ky njeri esht sponsorizu e ndihmu vet nga Serbia per me qen ne krye te shtetit per kete dit dhe ja u shperblej Serbis ndihmen e dhen me vite. Tash do e shifni perparimin e kosoves kur te ndalet pergjithmon dhe do e mbuloj ndryshkyi. Un per veten time nga mospajtimi nga ana e qeveris e kam refuzu shetsin e kosoves edhe ate nga turpi, qe mos ti them vetes qe jam po nga nje vend nga vin kta Turpi I kosoves qeveria e kosoves

Prekazlia 20.04.2013/19:43

"BACa Kusheri" na e nguli Gjarpni , lere qe nuk qenka pas kry po na e qkryu edhe ata pak qka ishte Kryer. mjer kta qe po e durojne kete Vasal.

Faton Prekazi20.04.2013/19:39

O luja Tita i Kosoves Luja , valla Kral je.
kush qe ta prish timin e duhanit nuk po del, nejse ata qe po ta prishin timin po i fut ne burg naten e diten po i qane.
Tradhetari me i madh i te gjitha kohrave se bashku me Sali Berishen eshte Hashim Thaqi.

augsburg20.04.2013/19:35

esht marrveshje ideale per serbin e per kosoven katastrof

shuajb20.04.2013/19:29

Eu medet per ne....shiheni ju lutem se si flet perqarte kryeministri yne, ne pike te dites....na thote ESHTE RUAJTUR UNITETI I VENDIT DHE KUSHTETUTA.
1. Policia ne veri ne 4 komunat do te jete ne perputhje te plote me strukturen etnike te asaj pjese e qe i bie 100 serbe, e qe poashtu jane 100 anetare te deridjeshem te policise se Milloshevicit, dhe poashtu ROJAT E URES.
2. Gjyqesia do te punoje ne perputhje me ligjet e Kosoves,,,e qe i bie cetniket dhe hartuesit e te gjitha trazirave, spastrimit etnik te asaja pjese, per nje nate do te ndrrojne.....
3.Nuk do te pengohemi ne rrugen tone drejt integrimit ne BE, e kurrsesi nuk permendet integrimi ne OKB, e ne NATO....e qe i bie te jete nuk do na pengoje SERBIA ne hulumtimet tona drejt jetes ne MARS, qe ne realitet nuk do te ndodhe kurren e kurres.

nusreti20.04.2013/19:26

po avni ahmet zog po,ja mundsove serbis vendin drejt Be

agimi20.04.2013/19:24

Po si po shihte se edhe Thaqin me fute ne listen e Tradhtarev si ESAT AVNI RRUSTEMI FADIL HOXHEN apo Enver HOXHA qe ja fali Jugosllavis Kosoven me marrveshje me Titon RRamon Morina e neshkruve dhe na heken autonomin e dhe flemirin me ndryshim 1974 dhe kshtu me radhe edhe Thaqi heku simbolet dhe flamurin HYNORE te ZOTI dhe zavensoj me nje zhele blu ,hyne ne HISTORI te marrvrshjev te rrezikshme me pas populli i vujti dhe pesoj me qenocid e masakra e varferi zhaktrrim ja per faj te ketyre kreve te tradhtre jemi ne pese shtet . Kjo marrveshje historike veq referojuni historis se ku na ka dergu historia me marrveshje po si duket po e perserisim historin se e kemi harru historin dhe vujtjet q popullit qe ka vujt dhe do te vuj .

Melo20.04.2013/19:04

Mareveshje histerike,nese e kuptone Thaqi q'eshte histerija,nese jo, atehere lete vazhdone ta quaj ashtu.Kjo mareveshje nese egzistone eshte ne shperputhje te ploote me kushtetuten e kosoves.Nga kjo mareveshje,ne as nje pike te saje nuk figurone menyra,forma dhe koha e zhberjes se strukturave paralele dhe ... te serbis ne veri,per te cilat z.Thaqi pa rreshtur ka manipuluar opinionin e brendeshem dhe ate nderkombetar.Z.kryeminister pa rreshtur ka thene!Me perfundimin e dialogut me nje mareveshje serbija do ta njehe kosoven si shtete i pa varur!Ku eshte kjo njohje?Ndaj edhe pyes?A i besohet ketij njeriu,dhe kesaj qeverije te pa dinjitetshme dhe diletante,e cila ... shi interesave te veta personale,tradhetone interesat kombetare.

patrioti me zemer te thyer20.04.2013/19:01

Hajde bre se na lodhet ju kririkuesit e Thaqit jo e ndajti KS jo punoj per serbin e cfare jo tjeter,leni ma keto shpifje dhe propaganda se vetem ai qe nuk ka lexuar kurre dhe nuk i ka dy kokrra mend se te gjithe e dime se kjo mareveshje eshte detyruar nga USA dhe EU se sa per THAQIN deshira e tij do ishte qe ta zhdukte krejt serbin dhe serbet barbare por mundesija eshte ndyrshe dhe nuk duhet jetuar me iluzione dhe enderra se me kete moral ,krenari, perqrje, ekonomi dhe fuqi qe kemi kombi shqipetare do ishte zhdukur edhe nga SHqiperija.Ne duhet falenderuar Thaqin dhe miqet USA dhe EU qe solli KS deri ketu se mos te ishte ai me shoke qe sulmuan serbet e sjellur nga viset tjera te jug ne KS ne do ishim edhe me keq se vojvodina se derisa komunistet mbajten popullin nen sundimin ... ues barbare serb per interesa te tyre personale dhe familjare KS u mbushte me serb ku atyre u ndihmonin edhe komunistet shqipetare me enderrren e vllazerim bashkimit.Nese vazhdojme keshtu te percare serbet nga ajo pjes do destabilizojne tere KS por nese bashkohemi dhe punojme dite e nate serbet do zhduken ajo pjes per nje kohe shume te shkurte.

Hasani20.04.2013/18:59

Kosoves sot me shume se kurre i duhet Avni rrustemi!

Azemi20.04.2013/18:48

Edhe pse politikisht ne parim ama bash asgja nuk kam te perbashket me PDKne e sidomos me ate qe qeverisin me KS, me duhet te pranoj dhe ta uroj Thaqin per kete te arritur ne skenen nderkombetare nga se fuqimisht besoj se kjo me te vertet eshte nje zgjidhje ndoshta jo maximaliste por me racionalja e mundur. Mos te harrojm mvaresin tone totale ekonomike por edhe gjeostrategjike nga miqet tane evropian dhe veriatlantiko Amerikan. E ne kete raste leshimet dhe koncensionet qe jan bere, jam i bindur se nuk ju kan bere Serbis por miqve tane AmerikanoEvropian.Pra nuk esht nje zgjidhje qe duhet te festohet por duhet pranuar si e rrjedhshme e mundeshme racionale.

psy ganga podujevë20.04.2013/18:42

kjo marreveshje nuk eshte ideale ashtu siq kemi qejf ne shqiptaret e kosoves por eshte realiste ne suaza te mundesivee dhe kapacitetve politike dhe ushtarake te cilat i posedon kosova dhe shqiperia sepse disa shqiptar qe punojm me bateria false nga kina rusia e serbia jan shum te vegjel me marr vendime te medha sespse jemi te dobet ekonomikisht, ushtarakisht e politikisht sepse oj vetvendosje shum leht esht me fol blla blla e mos me then asgje vetem e vetem per ideologji politike propogandistike per pushtet, por me pas pushtetin e me u sjell me kapacitet te dobta ne menyr diplomatike e me realizu qellime te medha per kosoven nuk esht leht prandaj edhe mua nuk me pelqen kjo marreveshje por per momentin esht zgjidhje qe hap rrug dhe shtigje per te ardhmen e kosoves sepse eshte NATO, SHBA, BE qe kan fuqi ushtarake me te madhe se levizja vetvendosje.

Drenicaku20.04.2013/17:50

ALBIN KURTI ti je gjeniu u kosoves qfar ka deklaruar ALBIN KURTI prej 2007 kur erdhi pakoja e artisarit dolen fjalet e albinit tash smrami qfar deklarojke per bisedime dulen fjalet e Albinit ......HASHIM THAQI e ... u Adem Jasharin PER HER TE DYT

Muhabiu20.04.2013/17:14

Shume e sakte dhe shume parimore tani ti shtyjm para proceset dhe te mos jetojm ne utopi.Te punojm per te ndertuar ligjin dhe punen se pa to nuk shkon me politika nuk hahet.

eni20.04.2013/17:06

Me duket se po te kishte qen ne delegacion te Kosoves Vlora Qitaku kjo marveshje shume me pozitive kishte qen per Kosoven

Ibrahim Gashi20.04.2013/17:00

Kjo marreveshje tejkalon kushtetuten e Kosoves. Sepse krijon territor me nje statut te veqante, gjykate te apelit etnik, polici etnik.
Kosova eshte e ndare ne dy entitete etnike. Me kete marreveshje eshte krijuar Kantoni shqipetar i Kosoves dhe Kantoni serb i Kosoves.
Kjo eshte nje parapregaditje. Neser nese Kosova hyn ne OKB. Pjesa serbe do t'i ndahet Kosoves. Me argumentin nese shqipetaret kane drejt te ndahen nga Serbia. Edhe serbet e Kosoves do te ndahen nga Kosova. Kjo eshte garancia me e forte per serbet. Kosova eshte Serbi. Por nese shqipetaret deshiron sececionin, edhe serbet e Kosoves do te bejne njejten gje.
Kjo marreveshje tejkalon kushtetuten e Kosoves. Sepse krijon territor me nje statut te veqante, gjykate te apelit etnik, polici etnik.
Kosova eshte e ndare ne dy entitete etnike. Me kete marreveshje eshte krijuar Kantoni shqipetar i Kosoves dhe Kantoni serb i Kosoves.
Kjo eshte nje parapregaditje. Neser nese Kosova hyn ne OKB. Pjesa serbe do t'i ndahet Kosoves. Me argumentin nese shqipetaret kane drejt te ndahen nga Serbia. Edhe serbet e Kosoves do te ndahen nga Kosova. Kjo eshte garancia me e forte per serbet. Kosova eshte Serbi. Por nese shqipetaret deshiron sececionin, edhe serbet e Kosoves do te bejne njejten gje.