Teksti i Marrëveshjes Kosovë - Serbi

Publikuar: 20.04.2013 - 08:25

Bruksel, 20 prill – Dje ėshtė nėnshkruar Marrėveshja ndėrmjet Kosovės e Serbisė pėr veriun dhe pėr bashkėsinė serbe nė kėtė pjesė tė vendit. Nėnshkrimin, me iniciale e kanė bėrė kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi dhe ai i Serbisė Ivica Daēiq.
Kryeministri i Kosovės marrėveshjen e ka quajtur tė dobishme pėr paqen e rajonin dhe pėr integrimet evropiane ndėrsa nėnshkrimin nga ana serbe e ka cilėsuar si njohje tė Kosovės. Nga ana tjetėr kryeministri Daēiq ka thėnė se me kėtė marrėveshje bashkėsia ndėrkombėtare e ka njohur veriun dhe bashkėsinė serbe nė Kosovė.
Teksti i marrėveshjes qė e ka siguruar KTV, ėshtė ky:
 
1. Do tė ketė njė Asociacioni/Bashkėsi me shumicė serbe nė Kosovė. Anėtarėsia do tė jetė e hapur pėr secilėn komunė tjetėr nėse anėtaret aktuale pajtohen.

2.    Bashkėsia/Asociacioni do tė krijohet me statut. Shpėrbėrja e saj do tė ndodhė vetėm njė vendim tė komunave pjesėmarrėse. Garancionet ligjore do tė jepen me ligjin pėrkatės dhe ligjin kushtetues (duke pėrfshirė shumicėn prej 2/3.

3.    Strukturat e Asociacionit/Bashkėsisė do tė ndėrtohet nė bazėn qė e parasheh statuti aktual i Asociacionit tė Komunave Serbe, si Presidenti, zv/president, Kuvendi dhe Kėshilli.

4.    Nė pėrputhje me kompetencat e dhėna nga Karta Evropiane pėr Vetėqeverisje dhe ligji kosovar komunat pjesėmarrėse duhet do tė jenė nė gjendje tė bashkėpunojnė pėr tė zbatuar fuqitė e tyre bashkėrisht nė krejt Asociaionin . Asociacioni/Bashkėsa do tė ketė mbikėqyrje/kontroll pėr zhvillimin ekonomik, arsim, shėndetėsi dhe planifikim urban e rural.

5.    The Asociacioni/Bashkėsa do tė ketė tė tjera kompetenca qė mund ti delegohen nga pushteti qendror.

6. Bashkėsia/ Asociacioni duhet tė ketė njė pėrfaqėsues nė autoritetet qendrore dhe pėr kėtė qėllim tė ketė njė ulėse nė Kėshillin konsultativ pėr komunitete. Nė ndjekje tė kėtij roli parashikohet njė funksion monitorues.

7. Duhet tė ketė njė forcė policore tė quajtur Policia e Kosovės. Tė gjithė policėt nė veri tė Kosovės duhet tė integrohen nė strukturėn e Policisė sė Kosovės. Pagat do t’i marrin vetėm nga Policia e Kosovės.

8. Pjesėtarėt e strukturave tjera tė sigurisė serbe do t’iu ofrohet njė vend i njėjtė nė strukturat kosovare.

9. Do tė ketė njė Komandant Rajonal tė Policisė pėr katėr komunat me shumicė serbe (Mitrovicė Veriore, Zvecan, Zubin Potok dhe Leposavic). Komandanti i kėtij rajoni duhet tė jetė serb shtetas i Kosovės i nominuar nga Ministria e Brendshme nga njė listė e dhėnė nga  4 kryetarėt e kėtyre komunave nė emėr tė Asociacionit.
 
10. Sistemi i drejtėsisė do tė integrohet nė kornizėn ligjore tė Kosovės dhe do tė operoj brenda kėsaj kornize. Gjykata e Apelit nė Prishtinė do tė formoj njė panel tė pėrbėrė nga shumica e gjyqtarėve serb tė Kosovės pėr t’u marrė me tė gjitha komunat qė kanė shumicė serbe.

11. Njė njėsit i Gjykatės sė Apelit, i pėrbėrė nga stafi administrativ dhe gjyqtarėt do tė jenė tė vendosur nė Mitrovicėn veriore, ( Gjykata e Qarkut e Mitrovicė). Secili panel i divizionit tė lartshėnuar, do tė jetė i pėrbėrė me njė shumicė tė gjyqtarėve serbė tė Kosovės. Gjykatėsit pėrkatės, do vendosin varėsisht nga natyra e rastit nė tė cilin janė pėrfshirė.

12.. Zgjedhjet komunale do tė organizohen nė komunat veriore nė vitin 2013, me lehtėsimin e OSBE-sė nė koordinim me ligjet e Kosovės dhe standardet ndėrkombėtare.

13. Diskutimet pėr Energji dhe Telekomin do tė intensifikohen dhe pėrfundohen para 15 qershorit.

14. Janė pajtuar qė asnjėra palė nuk do tė bllokojė ose inkurajoj tė tjerėt tė bllokojnė palėn tjetėr nė rrugėn drejtė BE-sė.

15. Njė komisioni i zbatimit do tė themelohet nga tė dyja palėt, me lehtėsimin e BE-sė.

Republika20.04.2013/19:48

Nje Veri i populluem me banor nga viset tjera te ish Jugosllavis i jep te drejta Kosova pa asnje cmim..

Pashtriku20.04.2013/19:05

Me doren e vet me kete marreveshje, hasha vulos pastrimin e tnik te shqiptarve ne veri. hasho, as ideatoreve te serbise se madhe nuk do tu kishte shku me mire per dore instalimi i serbise ne kete menyre. haho, tash te ka mbete edhe dacicin., vuliqin, nikoliqin me i fut ne listat e UCKse.

Sadik Berisha20.04.2013/17:34

Komentoni secili sipas deshires por me kto elemente eshte e njejt si Repuplika serbe ne Bosnje ne funde edhe me kompetenca edhe me te mira per Serbet

E bajshim me shnet

Social.ch20.04.2013/16:27

Pika 3 pika 9 dhe pika 10 e marrveshje len të kuptoj që serbët pasi që ti formpjn të gjitha strukurat legale sipas ksaj marrvëshje, kan të drejt ta shpallin republiken e tyre në very ku edhe komunat në juge sipas marrveshjes së Thaqit do te iu bashkohen. Nëse një etni dispunon me Parllamentin,kshillin gjykaten dhe komanden e policis ajo ka te derejt te shpalle ndarjen kur te done.Në marrveshje askunde nuk është permende që komunat veriore ne as një moment nuk kan të drejt të shpallin pamvarsin e tyre politike,teritoriale. Kjo marrveshje do te ket pasoja mdha afatgjate për Kosovën dhe Serbine

Sali Rexhaj20.04.2013/16:25

Marrveshja eshte shume korrekte dhe ne perputhje me kushtetuten e Kosoves. Tani Veriu u inkuadrua ne sistemin juridik e shteterore te Kosoves.
Do te kete probleme atyketu ne implementimin e tije, por nje shtet ne NATO e BE ne te ardhmen ka mundesi qe ti obligoj qytetaret e saje qe ta respektojne rendin, ligjin dhe kushtetuten e Kosoves. Po qe se paraqiten pengesa.

gjilan20.04.2013/16:18

une mendoj qe para marrveshjes ..veriu ishte 200 serbi..ndoshta ne te ardhmen vetem 50..nuk eshte zgjedhje e mire..ndoshta ne te ardhmen do ket ndrrim territoresh..kjo do ishte nje zgjidhje me e mire nodshta edhe pse kufijt e shqiperis etnike jan diku me larg se veriu i KS...per sa luftuam edhe na dhan nderkombtaret...

Shpendi20.04.2013/16:11

Ky eshte turpi ma i madh i udheheqesise se kosoves kjo marrveshje shkon ne dem te kosoves sepse qytetari i kosoves nuk ka liri te levizjes ne veri kurse qeveria e kosoves i paguan policine ne veri me taksa pagues jo te asaj pjese por pikrisht me para te popullit shqiptar kurse ata jan kryekput te lidhur me mupin serb kurse pagat i marrin nga buxheti i kosoves. a thua kjo eshte marrveshje historike kjo eshte legalizimi i strukturave paralele serbe dhe i rojave te ures kriminelve te tubuar ne veri nga pjeset tjera te kosoves dhe refugjat e luftes ne kroaci dhe bosnje.

kosovari20.04.2013/14:55

i lutem parlamentit te kosoves me miratu ni ligj te veqant !Qi te gjitht banoret serb me treguar prejarthen e tyre!Vendlindien etyre para vitit 1994!se kta 60 perqind jon magjup serb nga krahina e kininit dhe sllavonia e kroacis dhe nga bosna!JU LUTEM LIBREN AMZ NGA KROTCIA DHE BOSNA ME LYP !Dhe te gjith nga ni komision evropian mu kontrrollu!Dhe ni menyr tjeter gjdo qytetarne kosov ku osht i len ka te dreit me jetu!Por jo krimenelet nga kroaci dhe bosna komuna ne kosov me marr!Po nese ju se beni zotri thaqi dhe administrata juaj dhe parlementar dhe qeveveritart te tuopozita dhe jo opozita !Do tia ngrehim ni padi penale per koruptim e rreth 22 milard euro nga OKB BE THE SHOQATA TE TIERA QI I KIN VJETH!DO TE QELIM NI VEO FAQE KU MUNDEN TE QITHT KOSOVARET MUDEN MU LAIMRUH !DHE KU DO TE MUNDSOHET AKTAKUZA KUNDER JUVE!NE GJYGJIN EVROPIAN NE STRASBURG!PROFDR NE SHKENZA POLITIKE MAGDEBURN GJERMANI!

Musa Alihajdaraj20.04.2013/14:34

Asocione do te thote autoritet so ... nitet njohje autonomi Repulika Serbska .Asocionet do te kene statusin e tyre.Njohja e strukturave paralele te Serbis ne Kosove.Asocionet e kumunave te Serbis kerkojn shkeputje definitive nga Repulika e Kosoves.Asocionet nuk do ti binden Repulikes se Kosoves por Serbis.Serbija nuk njeh Repuliken e Kosoves dhe ajo qe thot Thaqi nuk asht e verrtet.Marveshja nuk do te rrespektohet por sherben si themel per krijimin e Repulikes Serbska ne Kosove me ndihmen e Bashkimit Europjan dhe Serbis.Asocionet e komunave serbe ne Kosove jan ilegale duhet te shperbehen ato nuk jui sherbej nuk ju duhen as serbve as shqipetareve ne Kosove.Mitrovica lindi kater kumuna serbe te cilat kurr nuk ka egzistuar dhe ato po behen asocione te cilat do te lindin edhe nji Repulika Serbska ne Kosove.Asht mjaft e qarte per Thaqin Kosoven Europen dhe ter boten qe Serbija nuk njeh Repuliken e Kosoves.Dhe marveshja asht vetem nji nenshkrim ne leter e cila nuk do te rrespektohet por do te sherben vetem udhezim si serbet e Kosoves me Serbin dhe Bashkimin Europjan do te krijon nji Repulika Serbska ne Kosove.Thaqi duhet te ofroj dorheqje.

Gjon Gjonaj20.04.2013/14:31

E mjera Kosov me politikana çi i ka!!!!!!!

korida20.04.2013/14:12

keso oferte ka pasur pa u be 16 mije viktima 40mije gra te dhunuara me qindra mijra te plagosur e te sakatosur.ky este rezultet i rrugaqve dhe i matrapazeve.

agimi20.04.2013/14:10

Qyshtu tu neshkru si esat Pasha Avni RRustema Enver Hoxha Fadil hoxha Azem Vllasa e RRamon Morina e deri te THaqi sjan veq Tradhtare te kombit Shqiptre

nusreti20.04.2013/13:58

serbia nje hap afer Be me dihmen e ksosves ndersa kosova nje hap mbrapa dhe strukturat paralele tash neper instuticione lexhitime si neper gjykata , ne polici ,si ne zinirin komandues ne veri tmitrovices

Vushtrri bashqeposhte20.04.2013/13:46

Thaqi me nje popull "shqiptare" qe edhe majonezin e ujin e tharte e blene te serbise, nuk ka munde te nxjerr asgje me teper se sa kjo marreveshje. Sikur t'mundeshit ju shilipeca pa uje "Heba" e "prolom" e pa majoneza "polimark", Thaqi me siguri se do ti pervjelte duart si me 199899.

dragua20.04.2013/11:14

Kosova shtet me plotekuptimin e fjales.

Ramadan Kovaci20.04.2013/11:04

Pike tjeter qe duhet specifizuar eshte edh2. Aty ku thuhetGarancionet ligjore do të jepen me ligjin përkatës dhe ligjin kushtetues ketu thene decid ligjin kushtetues te Kosoves e jo te Serbise

shqip4ever20.04.2013/10:58

Perhajr Kosove varesia nga 35.000 serbe ne veri turp me te madh nuk e di se ka derisa ne Lugine jane 100.000 shqiptar e Hasha nuk guxoi as me i permend, o shqiptare fleni fleni.....

Ramadan Kovaci20.04.2013/10:57

Marveshtja ne ket forme ka nevoj per percaktime ma decide per tu ik keqperdorimeve ne piken 1.1. Do të ketë një AsociacioniBashkësi me shumicë serbe në Kosovë. Anëtarësia do të jetë e hapur për secilën komunë tjetër...Ket hapesire per natarsim i hapur per secilin komune tjeterduhet te spesifikohet se fjala eshte per komuna te Kosoves e jo te komunave tjera Serbe ne kufirin E Mitrovices Veriore me Serbine... Nje kerkese e tille nuk do te ish kerkes per revidim vec kerkes per ti ik sic thash, keqperdorimeve bga ana e elementit nacionalist Serb.

Abdullahu20.04.2013/09:59

Kjo nuk është marrëveshje Kosovë Serbi, por diktat i diktaturës neostaliniste të Bashkimit Evropian në dëmin e Republikës së Kosovës dhe në favorin e Serbisë. Kjo është një tradhti e kurdisur që në Konferencën e Rambujesë në vitin 1999 për ndarjen e Kosovës dhe për shtyrjen e kufirit të Serbisë në lumin Ibër. Kjo de fakto u realizua me ndarjen e Mitrovicës nga ana e KKFORit francez me hyrjen e NATOs në Kosovë në qershor te 1999. Ndera tani kjo ndarje e Kosovës nga ana e Brukselit po behet edhe de jure me marrëveshjen e diktuar prej tyre dhe të nënshkruar nga Thaqi e Daqiqi. Republika e Kosovës dhe populli Shqiptar nuk pranon kur far diktati kolonialist dhe kur far TREGTIE ME TROJET TONA ETNIKE NGA DIKTATURAT E HUAJA dhe AS NGA VASALET VENDOR! Republika e Kosovës shtrihet në tera viset etnike shqiptare në ish RSFJ dhe ajo nuk i pranon kufijtë e republikave sllave, as të diktatit te Kongresit të Berlinit të 1878 as të Brukselit te 2013. Për ne vlejnë vetëm Vendimet e Lidhjes Prizrenit.

dosti20.04.2013/08:18

Po e shoh nje fakt shume interesant te pika 9 te zgjedhja e Komandantit Rajonal te Policise. Kjo i mundeson edhe formimin e njesise speciale per veri ashtu sia e kane te gjitha rajonet tjera si Peja,Prizreni,Prishtina etj. Ne kete kane llogaritur serbet edhe vetem kane kerkuar garanci qe FSKja mos te kete te drejte qasje ne veri.

Adem Abdyli20.04.2013/07:38

BAC , NA TRADHTUAN !

Fetah J20.04.2013/07:18

Vertete eshte parapare nje autonomi e gjere per pakicen serbe ne veri, por prape se prape ne duhet te ndihemi si fitues te kesaj marreveshje. Kufiri me serbine nuk do te cenohet dhe serbet jane te detyruar te jetojne e veeprojne nen kushtetuten e ligjet e kosoves. Kjo marreveshje eshte nje kompromis i zorshem per te dyja palet. Ne kesi lloj bisedimesh ne fund asnjera pale nuk e ndjen veten si fitues. Por kur shikohet nga kendi historik, njehere e pergjithmone fituam kunder serbise, e fituam shtetin tone.

xhafer.k20.04.2013/01:17

Kush i kupton keto pika de juro veriu i Mitrovices Autonomi qe as nuk ndalon ndarjen nga Kosova.
Pore siq dihet ato pika qe nuk po paraqiten e qe flitej per to ku mbeten dhe si u zgjodhen.
Ushtria e Kosoves kure do te vendoset ne Veri?
Pasi te shpallin Serbet shkeputjtn nga Kosova, atehere ska as kush nevoj per ta.
Si gjithmon ne bisedime kemi humbur.

Vushterrnalia20.04.2013/00:49

Thaqi me Qeverin e tij dhe njerzit e vete te SHIKut na rrejti e mashtroi si cdoher deri tash me 6 pikshin, Fusnoten dhe cdo gje prej se ka ardh en Qeveri.
Dmth gjithe ajo vuajtje , lufte , ... sje, masakra e gjitje ajo e zeze nga Serbija qe sote prap se prap H. Thaqi te Bosnjizoje Kosoven vetem e vetem ti garantohet atij nga Amerika dhe BE qe te mos perfundoje ne Burg ai me Familjaret e tij dhe njerzit e tij te Partis PDK Vrases te SHIKut qe akuzohen per ... sje, shantazhim,korrupsion,zhvatje, dhe hajni ne Kosove.
Mjer Populli Serbin ne Qafe gjithmon, Bosnjezoi veriun duke na premtuar se nuk bajn Komromise me Mitrovicen. mjer Populli i pervuajtur me shekuj e fukara kujt i beson dhe kush na i ka vjedh votat.

TAFA 20.04.2013/00:14

MARREVESHTJA ESHTE VETEM NE DOBI TE SERBISE SEPSE EDHE E FITOJNE GJYSMEN E KOSOVES EDHE HYNI NE EVROPE.KOSOVA EDHE HUMBI TERITORIN EDHE KURR SKA ME HY NE EVROPE PER SHKAK TE KORUPCIONIT.

LISI20.04.2013/00:10

ERDHE APET SERBIJA NE KOSOVE ME NESHKRIM TE MARREVESHTJES ME SERBINE.

lila20.04.2013/00:00

tani jemi ma te pasur se arritem ta formojme edhe nje republike serbe ne kosove.

Ylli19.04.2013/22:26

askund nuk po thuhet se ushtria e Kosoves do te mbron kufijte me Serbine

Otomani19.04.2013/22:17

Me nifar vakti, e shajshmi Evropen e i thojshmi SHTRIG E VJETER se na i pat coptu tokat shqiptare Shqipnin, Kosov'n, Luginen, Ulqinin me rrethin, Qam'rin, vilajeti i Shkupit pjesa e mbetun nMaqedoni, e tash ja kan nis me na i coptu edhe qeto vende veq e veq. Tash, t'presum se nashta vjen prap naj perandori siq ishin musliman't Osmanli dhe na i bashkojn keto troje. Nganjehere edhe i keqi ja qellon, kur ka thon ZOT, RUJE SHYPNIN NGA SHYPTART.
Eh more HashYm, kan me t'knue rahmet shkijet sa t'jon gjall, bile edhe hero kan me t'shpall. Statujen n'mes tBeligradit kan me ta marue se ti je meritor i tyne. E ju shyptar, pajtonu me ket kastravec dhe kastravecat tjer. MARRE o popull, MARRE!

mustaf ukaj19.04.2013/21:59

marrveshje se jo mahi

shukran19.04.2013/21:45

Duke analizuar qehren e Hashimit nuk po duket se kemi nënshkruar diqkqa të mirrë.

bajram begu 19.04.2013/21:39

a thue more zot sa e kan shit ket pjes te kosoves ?!

Dodi19.04.2013/21:32

Shteti Xhamajka !!!!! por ne fakt ky eshte REALITET te cilin duhet ta pranojne Shqipetaret e Kosoves ne krye me sherbetorin e Serbise z.Hashim Thaqi !
Tani e tutje kemi nje realitet te ri ! nese deri me tani eshte trumpetuar se Serbia duhet te njohe realitetin e krijuar nga sote Shqipetaret e Kosoves duhet ta njohin REALITETIN e RI te cilin e KRIJOI Hashim Thaqi e per te cilin nuk kishte Mandat nga Populli.

naseri19.04.2013/21:19

kosov perhajr

kujta19.04.2013/20:50

A kesaj i thojn "Marrveshje Historike" a!!???
Ku na mbet pika e famshme qe thuhej se Serbia sdo ta pengoj antaresimin e Kosoves ne Kombet e Bashkuara??
Medet per neve, kush po na udheheq.

Blero19.04.2013/20:29

Urime, Kosov, urime shqiptar, tash me edhe serbija, e ka kuptuar se Kosova ësht shtet soveran dhe nuk ka kthim, mrapa. Ku na mbeti more fusnota, nuk e di me te vertet! Urime edhe njeher.

Baci19.04.2013/20:19

Se gati harroha. Kurfare marrveshje spo shoh qe ashte arrite me kete, vetem se edhe zyrtasht po legalizohen strukturat paralele dhe ... serbe. Cka ashte ma e keqja, tash e mas ato struktura qe i kan pague shkijet deri tash, do ti paguajm na. Dmth, edhe qet hajr e kemi pej tyne.

Toni19.04.2013/20:04

HALLALL TE KOFT HASHIM THAQI, QASHTU QYSH KE THAN KOKA BO, ASNJE FJALE SE PASKE LUJT.

alban krasniqi19.04.2013/20:02

edhe nji her shkijet na mashtrun udheheqsin,qfar marrveshje eshte kjo,ksaj i thojn kapitullim,kosova nuk ka kurrfar kontrolle ne veri,ma mire me pas mbajt si konflikt te ngrir deri sa te forcomi,edhe me tentu me forc,se me kapitullu ne fillim per kuurgja
ł