BIK-u është jashtë kontrollit!

Publikuar: 19.04.2013 - 09:25

Prishtinė, 19 prill - Kryetari i Sindikatės sė punėtorėve tė Bashkėsisė Islame tė Kosovės, Idriz Bilalli, ka thėnė se udhėheqėsja e BIK-ut me qėllim nuk po pranon tė bėjė reforma brenda BIK-ut. Sipas tij, kjo po ndodh pėr shkak se ata po frikėsohen se po i humbin postet dhe privilegjet qė i gėzojnė, duke qėndruar nė kėto poste.

 “Nuk ka gatishmėri prej kėsaj udhėheqje aktuale konkretisht prej z. Tėrnava. Ai me njė klan tė caktuar aty prej katėr a pesė vetash ka bllokuar kėtė ēėshtje dhe nuk lejon tė bėhen ndryshime nė aspektin pozitiv”, ka thėnė Bilalli.

Nė njė intervistė pėr “Tribunėn”, Bilalli ka deklaruar se grupi i Naim Tėrnavės po vazhdon ta mbajė tė izoluar BIK-un, pasi, sipas tij, ky institucion nuk i jep askujt llogari, por punon sipas interesave tė disa personave.

Sipas tij, BIK-u qė 14 vjet nuk ka asnjė statut juridik por punon me njė Kushtetutė tė kohės moniste. Ai ka kėrkuar nga institucionet e shtetit qė tė ndėrhyjnė duke mundėsuar reformimin e kėtij institucioni fetar.

 

nushi19.04.2013/14:58

Ktynehere pleqt e tone thojshin"Kundraj xhematit edhe imomi". Per derisa antarsia e Bashkeise Islame te Kosoves, eshte e pa informuar per fiskullturat e BIKut, normal se klani i muftise manipulon si te don. Kjo lidhet ngusht me pasivitetin e antarsise se BIKut per te ndryshuar ne te mire. Keshtu qe thenja e pleqeve te hershem edhe me tutje eshte dhe mbetet aktuale.

Kimi19.04.2013/09:31

Ha, ha , ha . BIKu jasht kontrollit . Po cka eshte nen kontrolle ne Kosove . Krejt anarhi , gjithekund . Vec teposhtezes jemi duke u rrokullisur .