Kushtetuesja lejon mjekët të punojnë në sektorin publik e privat

Publikuar: 19.04.2013 - 09:13

Prishtinė, 19 prill   -Gjykata Kushtetuese ka shpallur vendimin e saj rreth rastit KO131/12 tė parashtruar nga Shaip Muja dhe 11 deputetė tė Kuvendit tė Republikės sė Kosovės rreth vlerėsimit tė kushtetutshmėrisė sė neneve 18, 19, 41 dhe 60 tė Ligjit pėr Shėndetėsi, Nr.04/L-125, tė miratuar nga Kuvendi, mė 13 dhjetor 2012, duke e shpallur kėrkesėn e parashtruesve si tė pranueshme.

Ajo urdhėron qė ky aktgjykim t’u dėrgohet palėve dhe nė pajtim me nenin 20.4 tė Ligjit, tė publikohet nė Gazetėn Zyrtare  dhe deklaron qė ky aktgjykim hyn nė fuqi menjėherė , thuhet njė njoftim tė Gjykatės Kushtetuese, e cila kėtė vendim e ka botuar nė uebfaqen e saj.

Me kėtė vendim Kushtetuesja lejon mjekėt tė punojnė nė sektorin publik dhe atė privat.  

Dreni19.04.2013/10:09

Po edhe kushtetusja me hana se mjeket .Talin kane me ja dhene mjeket

eda19.04.2013/10:05

mjer populli,edhe ata qe kan vendos keto edhe ata hajna pse a mos jan ma mire a???ku me dit sa perqindje kan mar prej mjekve..

beni 19.04.2013/09:40

plotsimi i kushtetutes te cilen ekan shkru hajnat se nukelen kushtetutja mjeku gjat orarit te punes ne pun publike mejthan pacientit ketu nuk mujna me kry pun po hajde ne ordinanc private apo kur shkon ne spital duhet meprit mjekun se u shku ne ordinanc private punon a orarin eka me punu ne spital kjo nuk lejon kushtetutja po populli asht duke vuajter shum sidomos per mjekim jo si nuk ka mjek po nuk punojn se jan te etur pas hjnis dhe kjo esht qe ligjin nuk e zbatojn sidomos pushtetart se bashk me mjekt.Nuk mund paecek se sidomos ne regjionin e gjilanit kur teshkojsh ne spital nuk mundesh mej gjet mjekt aty se janshku ne ordinanc private sidomos jan shum mjek edhe qe jan kshilltar komunal kjo esht tmerri ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

avni19.04.2013/09:38

po ajini normal more zoti ju marroft po qfar gjendje esht nji mjek i cil ter naten ka punu ne spitale private e ter diten dotejet ne pun edhe ne spital a osht ne gjendje aj mjek pa pushar fare te jet ne gjendje tabej ndonji operacjon po kjo snodh kerkun more veq ne kosov per ata edhe sherbimi ne spitalet tona dihet se neqfar gjendje esht .

arsimi19.04.2013/09:25

plotesisht e kuptueshme! kjo eshte e drejte elementare. por duhet te kete kujdes ne zbatim te kesaj se dita si ka me shume se 812 ore efektive pune dhe secili mjek duhet te vendose se cilen pjese dhe sa kohe deshiron me punue dhe ne cilin vend. me marre ne te dyja vendet e punes rroge te plote, kete me siguri se ka thene gjykata kushtetuese!

syla 19.04.2013/09:18

Hajde Supermena hajde.....