Negociatorët në Bruksel, sot raundi i dhjetë

Publikuar: 19.04.2013 - 08:40

Bruksel, 19 prill – Delegacionet nga Kosova dhe nga Serbia, qė po negociojnė pėr normalizimin e marrėdhėnieve midis dy vendeve, tashmė ndodhen nė Bruksel. Ndėrsa ai i Kosovės, me nė krye kryeministrin Hashim Thaēi, pas ftesės nga Baronesha Ashton, u kthye nga Lubjana, ai i Serbisė, siē njoftuan mediat e Beogradit, qė mbrėmė ka udhėtuar drejt Brukselit.

Ata pritet tė takohen nė mesditė nė raundin e dhjetė.

Raportuesit nga Brukseli pėrmendin mundėsinė qė marrėveshja tė nėnshkruhet nė orėn 15.

Nė raundin e nėntė tė bisedimeve Kosovė – Serbi, i cili kishte zgjatur rreth 14 orė, nuk u arrit marrėveshja e pritur dhe propozuar nga BE, ndonėse qe paralajmėruar se palėt ishin shumė afėr.

Palėt ndėrkohė fajėsuan njėra tjetrėn pėr dėshtimin. Ndėrsa Daēiq theksoi se kryeministri i Kosovės po refuzonte marrėveshjen, duke futur nė kuadėr tė saj ēėshtje tė papranueshme pėr Serbinė, si mospendimin e njėra tjetrės pėr anėtarėsim nė institucionet ndėrkombėtare, pėrfshirė edhe OKB-nė, Thaēi kėtė kėrkesė e arsyetoi tė domosdoshme dhe nė interes tė tė dy vendeve.

bujar gjakove.19.04.2013/14:28

per popullin shqip folse zoti nje qiell mr.thaqi ne toke mos nguti me komente kot ju lutem keni besim te ky burr shteti flm per mirkuptim

Pesimisti19.04.2013/10:23

Sido qe te jete , rehati me serbet kurre nuk do te kete ne Kosove . Per kete na meson historia e vjeter, dhe e rea . Na prene si gjithemoine , shkuane , dhe u kethyne . E gjeten prap veten, themeluan minishtetet e veta, komunat e tyre , e tash kerkojne edhe policine nacionale ne to . Fanacim te Kosoves, e me lidhje te drejtperdrejta me Srbine ame .

remziu19.04.2013/10:17

Marveshja per normalizimin e mardhenjeve ne mes dy shteteve eshte e dobishme, por si duket ai normalizim? Me refuzimin e serbise,per mospengimin e njera tjtres ne integrime dhe antarsim ne Okb dhe mosnjohjen e kosoves nga serbia,atehere nuk po koptoje ,per qfar normalizimi behet fjale. Thaqi duhet patjeter te insistoje ne kete pik sepse eshte e rendesishme per rrugetimin e metutjeshem te kosoves ne antarsim ne institucionet nderkombetare. Remziu

tung19.04.2013/10:06

KER KUSH NUK ASHT KA MER VESH SE SHKA ASHT KA ZIHET NE AT FAR TENGJERE SE KREJT JON BO HAJME DET KY THOT TJETER AJ THOT TJETER E NE FUND HAJT SE JA BOJNA DISI
PO PO POPLLI I KOSOVES ASHT KA HEK SE KETO MARVEHJE JAN TE KRYME NE FILLIM TE BISEDAV E TASH KTA VEQ TAKOHEN SA SY E FAQE KUPTOHET SE SI JON AJ PO SHKON EDHE TANI HADE SE BOJNA DISHKA
HASHIMI PO THOT SI NA I PRANOJM TE GJITHA SHKA THOT BARONESHA E DQIQI THOT KREJT TJETER SEN E KETU ASHT GABIMI E TASH NASHT NUK ASHT KA MIRET VESH PO NE DISA VITE E KUPTON EDHE HASHIMI SE KU ASHT GABIMI
ME KUJTOHET RAHMAN MURINA ISHTE NE TE MIR TE SERBIS POR KUR E KUPTOJ SE KA BO GABIME NISI ME QU ZANIN EDHE NE PARLLAMENTIN E SERBIS E PATEN VRA E KETOJON SI VIN PER HASHIMIN
HASHIM APO METE THON TIK TAK TUK SE KOSOVA JE KA E HUP

Artan 19.04.2013/09:41

Shpesoj qe marreveshja qe behet te mos behet ne menyr gojore sepse serbet i kan thyer marreveshjet me shkrim e lere ato gojore dhe shpresoj te mos ket ndryshime ne pikat kyqe sepse ateher serbia do luaj me Kosoven si maca me miun pe menoj paramendoni me te drejten e vetos qe e ka ne eu jo kosova por as shqipeia nuk do te mund te eu ateher ky kryeminister me mir dote kishte me qen me u shpall qytetar nderi i Beogradit Hashimoviqi ,mje populli zoti ruajt Kosoven jetime

Katundari19.04.2013/09:38


O Hashim,nese i ke pranue qato qe po thone mediat,atehere Zoti te marroft dhe te ... fte!Ma mire me kane Hasan se sa qyqan!Ti e ke zgjedhe me kane Hasan,pra rri ashtu si e lype,po popullin e more ne qafe bre qe je tue dale i pabese!!!