Prodhimet serbe më të importuarat në Kosovë

Publikuar: 18.04.2013 - 19:49

 

Prishtinė, 18 prill - Serbia vazhdon tė jetė importuesi kryesor nė Kosovė, tregojnė tė dhėnat e Agjencisė tė Statistikave tė Kosovės.
Kjo agjenci ka publikuar tė enjten statistikat e tregtisė sė jashtme pėr muajin shkurt tė kėtij viti, ku del se pėrqindja mė e madhe e importit nė Kosovė ėshtė nga Serbia 11%, Gjermania 10.7%, Italia 8.8%, Greqia 8.4%, Turqia 7.6% dhe Kina 6.8%.
Shuma totale e importit gjatė shkurtit 2013 ishte 156.3 milionė euro, kurse vlera e eksportit 22.6 milionė euro.
Tė dhėnat nga Tregtia e Jashtme nė Kosovė tregojnė pėr njė deficit tregtar pėr muajin shkurtin 2013 prej 133,6 milionė Euro krahasuar me deficitin prej 109,9 milionė Euro me periudhėn e njėjtė tė vitit 2012.
Eksporti mbulon importin vetėm 14.5%, edhe pse sipas Entit Statistikor, pėr dallim prej tė njėjtės periudhė vitin e kaluar, eksporti ka rritje prej 48%, ndėrsa importi 24.%.
Enti Statistikor shkruan nė njė komunikatė se lidhur me eksportin dhe importin e Kosovės, vendet e BE-sė janė partnerėt kryesorė tregtarė, tė cilėt marrin pjesė me 40.8% pėr eksport dhe 44.6% pėr import.
Ndėrsa, vendet e CEFTA-s marrin pjesė me 34.1% pėr eksport dhe 27.3% pėr import, nė raport me totalin e muajit.
Pėrqindja mė e madhe e eksportit ishte nė: Itali 27.3%, Shqipėri 11.4%, Mal tė Zi 11.0%, Maqedoni 6.6%, Gjermani 5.1% etj.

nga USA19.04.2013/02:19

TURP!

agoni18.04.2013/23:28

Qeveria ajo esht e para qe e lejone mallin e shkjeve me hy kos,ne poplli shqipar jemi fajtor.kur dona m'bushe mend

Arben18.04.2013/22:46

BOJKOTONI PRODUKTET E SERBISE.
O SHQIPTARET E MIJE QE JU DUA ME SE SHUMTI, VEPRONI KESHTU,S E VETEM KESHTU E DOBESOJME ARMIKUN SHEKULLOR SERBINE.
PRA, LET'S DO IT ON THIS WAY.

xuxi18.04.2013/22:45

E sa është eksporti yn në Sërbi? Jo bacit sjan ata lop si na jo.

Hasani18.04.2013/21:59

Nuk na ka thone turku badihava

Pis milet Arnaut!!!!!!!!

Balli18.04.2013/20:44

Pis milet bre shqiptart a... Ska gjak as tru as kurgje tradite as hiq hiq turp jemi

isa18.04.2013/20:40

me keto mallra serb dote tja shohim sherrin per ton jeten sepse dote kete pasoja ne gjdo aspekt te jetes shkurt ne po hajme helm

wiena18.04.2013/20:14

Ne shqiptaret jemi popull pa tru nuk ka popull qe blen mallra te armiku ne kosov te kunderten nuk mendojn ja pafshi hajrin

niki viti18.04.2013/20:11

mos gaboni me prodhu vet diqka, se hazer asht ma mir, besa edhe lire.

pejani18.04.2013/20:01

se di ne shqiptaret pse kena berr luft kunder serbis kur kur nuk bashpunojm ne mes veti me shqiperi, kufinin e kena mallrat qe vij nga shqiperia ose kosova i doganojm
shqiptart bajn biznis me serb me grek maqedon e vjedhin popullin e vet e shkatrojn kombin e vet e kur nuk bajn biznis ne mes veti hajna mafijash

xhevdeti18.04.2013/19:57

Perderi sa trgetohet me armikun ne jemi larg qellimeve tona.Ata te cilet e bejne kete tregeti duhet te futen ne taborrin e armikut me te madh te Kosoves.