10 shqiptarë “bien për lirinë e popullit sirian”

Publikuar: 13.04.2013 - 09:07

Prishtinė, 13 prill – Toka siriane po lahet me gjak tė shqiptarėve. 10 besohet se janė vrarė deri tash nė luftėn kundėr regjimit tė presidentit Bashar al-Assad.

Muhamet Koprova, 22 vjeē, ėshtė viktima e fundit nė Siri. Javėn e kaluar ėshtė vrarė duke luftuar nė krah tė forcave rebele.

Burime nga inteligjenca kanė bėrė tė ditur pėr “Kohėn Ditore” se tetė shqiptarė tė vrarė janė nga Kosova, Lugina e Preshevės dhe Shqipėria, ndėrsa dy tė tjerė janė shtetas sirianė me prejardhje nga Kosova.

Ky burim ka thėnė se nė fillim tė javės i riu nga rajoni i Mitrovicės ka qenė pjesė e njė grupi ekstrem fetar. Atje ka shkuar nga Suedia ku ka jetuar sė bashku me familjen.

“Deri mė tani thuhet se janė vrarė gjithsej 10 shqiptarė. Prej tyre dy shqiptarė me shtetėsi siriane - Mynyr Arnauti dhe Behlul Arnauti”, ka thėnė ky burim inteligjence. Ai ka thėnė se i pari ėshtė vrarė kosovari Naman Demolli, pastaj Musė Ahmeti, shqiptar tjetėr nga Terrnoci i Kosovės Lindore, Ebu Omer-El Albani nga Shqipėria dhe Muhamet Kopriva i lindur nė Kosovė i fundit.

“Katėr shqiptarė tė tjerė nga Shqipėria janė vrarė, por ende nuk kemi konfirmime zyrtare pėr identitetin e tyre”, ka thėnė ky burim.

Numri i pėrgjithshėm i shqiptarėve tė pėrfshirė nė luftėn siriane besohet se ėshtė 140. Janė tė ndara nė dy grupe, nė Alepo.

(Pse autoritet e Kosovės nuk dėshirojnė tė flasin pėr kėtė ēėshtje, nėpėr tė cilat rrugė shkojnė shqiptarėt nė frontin sirian,  ēfarė thotė ish –korrespondenti i Rilindjes Nehat Islami pėr shqiptarėt nė Siri dhe pėr luftėn atje, etj  mė gjerėsisht lexoni sot nė Koha Ditore”)

tini14.04.2013/11:39

Me kon Amerika ne lufte me shku me i ndihmu krejt kishet thon a bravo krenohemi me keta, njeri duhet mu krenu kur ndihmohet i dobti se i forti ka shok ska nevoj

menuri14.04.2013/10:48

Po shum bukur Allahu i shperbleft te gjith o xhevdet ti tekokee anti i slam antii ....Allahu te udhzoft

peci14.04.2013/09:27

qdo njeri ka mendim te ndryshum ,qdo shqipetare qe ... het per vatan qe nuk eshte i veti shahet e kurgju tjeter,na e kemi kosoven ende pa kompletuare si mitrovicen qe valon flamuri i serbise te ura qe shihet prej aeroplani ,marre per ata njerez qe mashtrohen e shkojne me u myte nuk eshte per hire te allahut po njerzit i mashtrojne me fjale,me vjen keq per keto sene qe po bajne

luti14.04.2013/08:04

pershendetje te gjithve po kam veq diqka te them per qeta qepo thojne allahu i shperbleft po keta nuk po luftojn per fe por po luftojn perqika tjeter qe edhe vet ata nuk e din po atje po ... jn njeri tjetrin muslimani muslimanin e allahu i denon ata qe ... sin musliman e per me luftu per te drejtat e tyre duhet me djalog e jo me arm se ne fund gjith dalin ne humbje

Enes X14.04.2013/03:01

Vallah ska jet vdekje ma e mir sikur te vdisesh tu e mbrojt Vllaun ton Allllahu i pranoft shehida Inshallah.

zylfi bardhi14.04.2013/01:05

pse po habiten sa shqiptar kan ra heroj per komunizmin dhe I keni kajt ashtu vokshi dhe kaba edhe kang I keni kendue kan liftue per latinot shpanjoll kta djemet kan dhan jeten ne siri mos haroni ne siri jetojn ma shum se 14 mi shqiptar me prejarve te kosoves dhe toplices disa persona po kritikojn hiq pa lidhje msani pak history tung

Sadiku13.04.2013/23:38

Sirianet po luftojn ndermjet veti, e keta ne vend qe te luten qe te ndalet lufta, kan shkua me luftua vet!!!!! Eh, budallakia nuk ka skaj! Keshtu eshte kur i ke Qeverin e Opoziten qe jan duke e shkaterruar Kosoven, duke e lene arsimin e popullit ne mjerim. Arsimtar qe vetem shkojne ne shkolle sa per sy e faqe. Qe 14 vjet vetem analfabet prodhojne, e qdo dite derdhin lot krokodili se si i kan kushtet e keqia edhe pse gati gjysmen e vitit e kan pushim e edhe kur punojn e kan vetem gjysme dite. Hala nuk doli kush ti kritikoj, asnje prind nuk e leviz kemben per femijet e vet, asnje prind nuk e leviz as doren qe se paku te shkruaj ndonje koment e ti mbroj femijet e vet?! E kur behet fjal per fe apo luften ne Siri vershojne, nuk pertojn aspak!
Zoti thote se nese ke femij duhet te kujdesesh per ta, e jo te shkosh ne nje vend tjeter e te ... sesh femij apo prind te femijeve!!!

qenan radusha13.04.2013/22:49

do shqipetar kosovar,jan ba evropiana qaq shum qe jen ba evropiana,e kan kalu evropen kan dal ne amerik,gabim jeni o njerz se nje dit kreit do vdesim,ato qe ran deshmor i iken xhehnemit,

qenan radusha13.04.2013/22:44

hala paska budall e fanatika ne ket bot,po ju qe fliteni keq per deshmori.ju jeani ndoshta qato njerz qe iket neper shqiperi e maqedoni si refugjat,mos haroni se ndoshta ne mengjes smundesh me u qu prei gjumit.jeta esht e shkurt,ato qe ran shehid e fituan xhehnetin,me vjen shum keq qe i shof do emra te juve ketu qe jan emra muslimansh,ma mir esht mei i ndru emrat,se ju jeni evropian qetash

kosovari13.04.2013/22:42

ne emer te zotit nuk luftohet per tjeter
shtet,sepse ne nuk jemi arap,qe qdo burr
ti ket nga 7.8 .gra.dhe ma e keqja te
martohen me gjakun familjar.por kta njerez
jan me nje ide te pa kuptimt.siris duhet
ti ndihmojn arapet.e jo ata qe vendin e
vet e kan ende ne mjerim.pra ksaj i thon
patriotizem ne humner.

artan13.04.2013/22:34

valla bre u mush kosova me patriota t'internetit e ushtar tkomenteve sa qe mu ka mush menja qe edhe naj dit deri te molla e kuqe kena me shtre shtetin e kosoves. po leni mo kto pralla more njerz qe nuk dini pse rnoni po mereni me pun qe nuk ju takojn. Allahu i shperbleft shehidat e Kosoves me xhenetul firedeus per njetin e paster qe e kan pas.

dardan gega13.04.2013/22:04

ngushellime per familjaret e tyre pamare parasyshe se cka jane pore jane kane shqipetare dhe guximtare nuke ka nevoje na te i gjikojme se nuke e dime se kushe jane kene dhe si jane kene kurse qeveria e kosoves e permbane popullin sirianeREBELET per lirine e vete te cilet kane luftuar edhe keta guximtare...dhe nuke ka nevoje me dhene kmomente te pa baza dhe provokuse FETAREkure e dime se ata te cilet luftojne atje i permbajne te gjithe aleatet qe kane permbajtur edhe popullin e kosoves per panvaresine...........a per tung....................................................................... mitrovicen ka kush me luftue e mose na ndine neve se te ishte kanur qe prej kaffaneve me e clirue mitrovicen de ishte kene shume lehte

mirja 13.04.2013/19:15

sesht pun e jona me rreziku jeten ka luftojn arabet mes veti,kena pun me te menqura,gjaku nuk esht uje

vesa13.04.2013/19:03

Eshte teper veshtire mos me paragjyku por nuk dihet pse dikush vendos t'a rrezikoj jeten per lirine e dikujt tjeter veqanerisht shqiptaret qe gjithmone kemi jetu ne kushte lufte ne vendin tone.

Prishtinalee13.04.2013/17:36

Njerez, mos u befasoni me kesi lajme. Jetojme ne kohe te globalizmit, dikush ndihet Arab, dikush Europian, apo Amerikan. Ne fund te fundit, ata duhet te luftojne edhe per interesa dhe lirine e KOMBIT Shqipetar kur te vjen koha!

tuti13.04.2013/17:06


me suguri qe qeveria duhet me u marre me seriozisht me keto grupe.Per cdo individe qe eshte ... r ne Siri dhe "lufton" atje duhet te hulumtohet cdo gje rreth tyre sepse ata munden me qene faktor shume te rrezikshem per Kosoven

e verteta13.04.2013/17:01

O ju shkije shqipfoles keta jane qe lufuan edhe per ks edhe luftojne ne rruge te Allahut pa asnje interes tjeter logjikoni pak nese keni logjike te shendoshe

Ermal Berisha13.04.2013/16:55

Ata inshalla fitojn xhenetin,se me luftu kunder atij krimineli ashte pune e madhe.Shqiptaret i kan kendu kenge Xhemajl Kades e Asim Vokshit qe jan ... ne Spanje ,tash qka po ju doket qudi.Po sju len inati se spo na man ne me shku.Se ata qe jan shku edhe ketu kishin me luftu me pas lufte....

elife osmani 13.04.2013/16:48

Mos paragjykoni sepse nuk eshte leht as per ata te cilet kan shku me i ndihmu ni populli qe masakrohen gra e femij nga regjimi a asad qenit ..E sa per ata qe thojn se eshte dasht ta qlirojn mitrovicen .Mitrovicen ua kan lane juve ta qlironi kurse ata qe kan rene ne luft per idealin e tyre ALLLLAHU i shperbleft me gjennet dhe i pranoft si shehida..pa dyshim.

feelfree2talk13.04.2013/16:37

Tungjatejta t'gjithve jam moderist nuk pratikoj asnji fe por e njof vetem nji Zot atij qofshim fal ,kta djema qe luftojn per liri Zoti i shpĆrbleft me xhenet Amen ! Ju vllĆzer shqiptar nga do qĆ vini nga shqipĆria apo kosova po mĆ vjen mir qĆ shumĆ shpejt e harrut kohen e xhaxhit edhe milloshit e pra mendoni edhe nji her para se tĆ bĆni komente kot!Mirmbetshi

istogasi13.04.2013/15:56

Kush e ndien vehten arab, islamist, fundamentalist, lirisht le te shkon, ne mos per asgje tjeter bile, shkon atje ku ndjehet me mire, atje ku takon! E shqiptaret tjere skan qka kerkojnë atje? Le ta ndertojne shtetin e vet, vendin e vet. pershendetje per gjithe Shqiptaret kudo qe jane por jo per Shqiptaret qe ndjehen arab ose qfardo soji tjeter.

besa13.04.2013/15:48

Keta djelmosha qe jan ... re kan lind ne Siri per arsye te Serbise te paret e tyre i kan leshu trojet e Kosoves e jan shperngul andej andaj eshet krejt normale qe luftojnper vendin e tyre, shikoni mbiemrat e tyre flasin shum, keso mbiemra nuk ka ne Kosov me.

Afrim Kosova suedi13.04.2013/15:26

me keqardhje te madhe e theme kete Ku gjindet naj marre ma e madhe jane shqiptaret numer 1 aty.
Ma mire eshte kan mu pregadit e me qliruar Mitrovicen ose me nejte te shpija me ndihmuar familjen e vet.
Merrni mesim o burra e mos shkoni me vdek pa lidhje se atje nuk dihet ka sa shkon pasuli as ata vet nuk e din pse luftojne

gjakova13.04.2013/14:43

ketu nuk dihet sa shkon tershona.keta luftojne kunder assadit.por ka pese grupe te rrebeleve qe luftojne kunder njera tjetres per fronte.eshte nje lufte e flliqte qe si dihet fundi,me se shumti dominojin rrebelat nga libija.kjo lufte ska lidhje me fe se te gjithe musliman jane.mjere ata shqiptare qe kane hyre ne kete loje.

Agron Mitrovica13.04.2013/14:38

Ishalla ne xhehnet ata kan luftu e din mas miri vet nuk eshte mire me shkrru palidhje.Une nuk pajtohem me kta shqipetare me shku me luftu ne siri se atje eshte lufte vella ... sese edhe sirianet ishin xhysma ortodokse sikur shkijet se ketu ne suedi te gjithe sirianet ktu ku jetoje une jane nja 400 familje te gjithe jane me kryqa sikur shkijet e une kisha apelu te vellezerit e mi shqipetare mos te shkojne te kta arab te flliqte me luftu po le te shkojne ne kosove e ta luftojne shkaun dhe maqedonin e ti qlirrojne trojet tona nga armiku me respekt per familjen Kopriva ngushllime.

Flori13.04.2013/14:29

Mendimi im personal eshte qe po te kishte qen vertet ky far Presidenti Asad,aq diktator dhe i keq me popullin e tij dhe te mos gezonte perkrahje atje,ateher nuk do beheshin dy vite luftime te rrepta dhe te dergoheshin arm dhe njesi guerile e rrebele nga jasht,te financuara nga sherbimet me te pasura te botes dhe cfar ai arrin qe ende te mos mposhtet,,dmth ketu nuk kemi te bejm me nje rast te till,,por kemi te bejm me nje rast kur,dikush nga jasht deshiron te arrij rotacion politik ne nje vend me cdo kusht dhe si rezultat shfrytzon cdo mjet dhe cdo njeri,duke perfshir dhe keta tanet,,qe mendojn se po bejn nje luft te drejt e qe ne fakt,,eshte nje luft shume e pa drejt,,por historija e tregon te verteten.

ardi13.04.2013/11:38

Turp , per shqiptaret e zi , kishim deshir kur gjate luftes ne Kosove thojshim " spanjolli , italiani , australiani " po luftojne me UCK ne , per cfar ideali luftuan ata , ishin te krishter por luftuan per liri te shqipeve , shume mire edhe shqiptaret kane dy here obligim me ju ndimu sirianeve , 1 vllezer musliman dhe 2. duhet te jetojne te lire .Allahu I pranoft si deshmore shehid .... e ju shqiptare mos folni me emocione por jepni koment behuni real ....

arioni13.04.2013/11:31

Njerzit luftojn per ideologji te nryshme. E dim te gjith qe gjat luftes civile te Spanjes ka pasur brigada te huaja, bile ka pasur edhe shqiptar. Po sipas menimit tim, keta persona ne Siri kan luftuar per ideologji te gabuara. Per derisa lufta ne Spanje ka qen kunder fashizmit te Frankos, kta persona kan luftu per nje ideologji ekstreme fetare. Per mua, gjera te tilla jan humbje kohe.

Meha Ludwigshafen13.04.2013/11:30

Njeri normal se ben ket ekemi armikun ton ne der te shtepis skemi nevoj me vdek per njerz te prishur, per tok te huaj spom dhimbsen hiq.

Koloneli i Kosoves13.04.2013/11:00

Allahu i shperblefte me xhenetul firdefs.

Dushi13.04.2013/10:51

Zot ruana. Te vdesesh krejt ne nje toke te huaj e si per ideal ta keshe ISLAMIN ekstrem, dyshoj se edhe vet Zoti do te jet i kenacur me ta. Esht brengosese depertimi i Islamit ekstrem ne Kosove. Per cidu te gjith e dijne por te gjith heshtin. Koheve te fundit misionaret e kesaj mortaje po pallin ne kup te qielles haptazi neper mjete te informimit te paguara mire nga lloj lloj sherbimi sekret ne te cilet SIGURISHT eshte e perzier Serbia, armiku yne shekullor. Duket kjarte agresiviteti i tyre. "Nese nuk je musliman si ne, je katoli". Thuase katoliket nuk na qenkan njerez. Edhe e dijne pisat se e kemi nje pjese te kombit te besimit te krishtere. Kjo do te shkaktoje perqareje edhe nder muslimanet e me katoliket mos te flasim. Eshte e tmerreshme. Sa per vete, duke e dijtur kulturen, sjelljen. veprimet e njerezve te vendeve arabe, kuuuuurr si ta mos u befsha, Edhe ata ne shkofshin ne xhenet te gjith gomaret e bote do te shkojne. Ata dheun nen kembe ta grryejne.

daja shaban 13.04.2013/10:49

te lumt Xhevdet ashtu osht . kta as nuk din pse kan jetue as nuk din pse kan dek

timi13.04.2013/10:45

Ata jan njerz Me tror të fshir, mos gaboni mej vorros ne kosov se Na flliqin token

Mali13.04.2013/10:16

Do të ishte mirë po të luftonin për "lirinë e popullit sirian". Por të gjithë e dijnë që nuk është ashtu. Këta janë fanatikë dhe ekstremista islamikë. Pra, një diktaturë do ta zëvendësojnë me një diktaturë tjetër. Sia vlen as tu përmenden emrat!

Kiki13.04.2013/10:13

Keta jane me origjine turke dhe boshnjake se i njohim. Shqiptari ka ku me luftu ne Mitrovice nese do. Shpresojme qe edhe mjekrroshat tjere shkojne atje e mbesin pergjithmone.

Xhevdeti13.04.2013/09:16

Ata nuk jane shqiptare ata jane hibrid arabe, muxhahedin te cilet vdesin per shtetin e tyre te origjines Kosova turperohet me keta gjakprishur te cilet kane vdek ,por as qe e dine pse kane vdek keta jane gjakhumbur.