Qeveria miraton Projektligjin për Tregun e Naftës ...në Kosovë

Publikuar: 27.03.2013 - 18:14

Prishtinė, 27 mars - E drejtuar nga kryeministri Hashim Thaēi, Qeveria e Republikės sė Kosovės ka zhvilluar mbledhjen e saj tė rregullt nė tė cilėn ka aprovuar projektligje, rregullore, raporte dhe vendime nga fushat e pėrgjegjėsive tė saja kushtetuese dhe Ligjore.

Qeveria sot ka miratuar Projektligjin pėr Tregun e Naftės dhe Produkteve tė Naftės nė Kosovė.

Ky projektligj pėrcakton kushtet pėr furnizim tė sigurt dhe cilėsorė me naftė dhe me produktet e saj. Rregullon mbikėqyrjen dhe monitorimin e tregut nė pajtim me standardet evropiane. Gjithashtu Projektligji pėrcakton kushtet elementare pėr krijimin dhe ruajtjen e rezervave tė obligueshme tė naftės dhe produkteve tė saj.

 Poashtu, ėshtė miratuar  Projektligji pėr Ndryshimin dhe plotėsimin e Ligjit pėr Menaxhimin e Financave Publike dhe Pėrgjegjėsit.

Ėshtė miratuar edhe Rregullorjan pėr Pėrmbajtjen dhe Procedurat e Hartimit tė Planeve tė Reagimit Emergjent.

Kjo Rregullore pėrcakton pėrmbajtjen, harmonizimin dhe pėrditėsimin e planeve pėr mbrojtje dhe shpėtim nga fatkeqėsitė natyrore dhe fatkeqėsitė tjera. Rregullorja obligon institucionet shtetėrore, autoritetet e pushtetit lokal, institucionet, ndėrmarrjet dhe organizatat tjera pėr hartimin e planeve kombėtare pėr mbrojtje dhe shpėtim.

Qeveria ka aprovuar sot edhe Rregulloren pėr Nxitjen e Bashkėpunimit Ndėr-komunal,

Rregulloren pėr organizimin e brendshėm dhe sistematizimin e vendeve tė punės tė Inspektoratit tė Tregut dhe Raportin Pėrfundimtar tė Buxhetit pėr Vitin 2012.

Me vendimin e aprovuar sot nga kabineti qeveritar, nė Programin Legjislativ pėr vitin 2013 tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės do tė pėrfshihen kėto projektligje:

Projektligji pėr Bashkėpunim Ndėrmjet Agjencive nė Menaxhimin e Integruar tė Kufirit

Projektligji pėr Ndryshimin dhe Plotėsimin e Ligjit pėr Kontrollin dhe Mbikėqyrjen e Kufirit Shtetėror

Projektligji pėr Ndryshimin dhe Plotėsimin e Ligjit pėr Ministrin e Punėve tė Jashtme tė Republikės sė Kosovės;

Projektligji pėr Ndryshimin dhe Plotėsimin e Ligjit pėr Shėrbimin e Jashtėm tė Republikės sė Kosovės;

Projektligji pėr Investimet e Huaja

Projektligji pėr Ndryshimin dhe Plotėsimin e Ligjit pėr Dhomėn e Posaēme tė Gjykatės Supreme;

Projektligji pėr Institutin e Kosovės pėr Administratė Publike;

Projektligji pėr tė Huajt.

Vendimin pėr kryerjen e obligimit financiar tė Qeverisė sė Kosovės nė Kėshillin pėr Bashkėpunim Rajonal.