Vazhdon “telenovela” e koalicionit

Publikuar: 27.03.2013 - 17:54

Prishtinė, 27 mars - Ēėshtja e riformatimit tė koalicionit ėshtė duke u negociuar, qė pranohet edhe nga zyrtarėt e lartė qeveritar, por qė nuk japin mė shumė detaje rreth ndryshimit. Zėvendėskryeministri i Qeverisė sė Kosovės, Hajredin Kuēi ka thėnė se janė duke u zhvilluar negociata, por i takon kryeministrit tė bėjė ndryshime.

Ai pas mbledhjes sė kabinetit qeveritar nė njė konferencė pėr media ka thėnė se do tė ruhet stabiliteti institucional, do tė kryhen veprimet e duhura ligjore dhe kushtetuese, ato politike me partnerėt e koalicionit, ndėrsa kryeministri i merr vendimet nė kohėn e duhur, transmeton Telegrafi.

I pyetur nė cilėsinė e zėvendėskryeministrit dhe nėnkryetarit tė PDK-sė, rreth bisedimeve pėr ēėshtjen e koalicionit, ai nuk dashur tė flas rreth kėsaj.

“Ėshtė e vėrtetė qė unė kam disa informata jo tė plota. Por, kushtetuta ia lejon kryeministrit qė tė marrė veprime tė tilla dhe kryeministri ka autoritete edhe mbi pozitėn time”, ka thėnė Kuēi.

Ndėrsa pėr mungesėn e emėrimit tė ministrit tė Financave dhe mund tė jetė kjo njė ēėshtje e “pazarit” mes partnerėve tė koalicionit, ai ka thėnė se janė nė institucione pėr tė bėrė politike dhe jo pazare.

“Jo ne nuk bėjmė pazare por bėjmė politik kėtu. Nė anėn tjetėr ajo ministri po e kryen punėn e vet. Zotėri Avdiu po e kryen punėn e vet, si zėvendėsministėr. Me siguri ėshtė vėrejtur mungesa e njė ministri fuqiplotė , por besojė qė kryeministri do ta bėjė zgjidhjen e shpejtė dhe tė duhur nė koordinim ne partnerėt e koalicionit”, ka theksuar Kuēi.

Ndryshe, tė shtunėn Kryetari i Aleancės Kosova e Re, Behgjet Pacolli, ka thėnė se ėshtė momenti i fundit qė tė ndodhė ky riformatizim.

Kurse, sipas mediave pritet tė ketė lėvizje sa i pėrket riformatizimit tė kabinetit qeveritar. Madje, ėshtė raportuar se PDK-ja ėshtė pajtuar qė MZHE-ja t’i jepet AKR-sė. Ndėrsa, Fadil Ismaili ėshtė kandidati kryesor pėr tė marrė kėtė ministri nėn udhėheqje.

Ndėrsa, ministri aktual i MZHE-sė, Besim Beqaj do tė kalojė nė Ministrinė e Financave, tė cilėn e udhėhiqte Bedri Hamza, por qė tani ka kaluar nė pozitėn e guvernatorit tė BQK-sė.

Po ashtu ėshtė raportuar qė ministri i Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi mund tė shkarkohet pėr shkak tė skandaleve tė shumta qė kanė plasur nė kėtė ministri.

gazi 27.03.2013/22:24

nuk do te me merr gjumi sonte

blerim gashi27.03.2013/20:55

Valla u degradu kjo pune shume.Thaci po lune me bacin ,hajgare po bon.