Thaçi: Qasja jonë ka mbështetje të plotë të vendeve të Quintit

Publikuar: 27.03.2013 - 17:31

Prishtinė, 27 mars – Nė fillim tė mbledhjes sė sotme tė Qeverisė, kryeministri Hashim Thaēi ka informuar kabinetin qeveritar rrethtakimit me ambasadorėt e shteteve tė Quintit, tė cilėt siē tha kryeministri “informova pėr gatishmėrinė tonė, pėrgatitjet, pėrkushtimet dhe pėrgjegjėsitė tona qė i kemi prezantuar nė  Bruksel, duke respektuar gjithmonė Kushtetutėn, ligjet e Kosovės, dokumentin e Ahtisarit me standardet mė tė larta evropiane”.

Sipas Thaēit, normalizimi i marrėdhėnieve mes dy vendeve tona, ėshtė nė interesin e dy vendeve, popujve tanė, por edhe tė perspektivės evropiane tė rajonit.

Kemi njė mbėshtetje tė plotė dhe unike tė tė gjitha vendeve tė Quintit nė qasjen tonė dhe natyrisht shtetet e Quintit mirėpresin arritjen e marrėveshjes nė mes tė shtetit tė Kosovės dhe Serbisė nė  takimin e radhės qė do tė zhvillohet me 2 prill.

 Ndėrsa mė pastaj, tha Thaēi, “kam informuar ambasadorėt e vendeve tė BE-sė, me temė tė njėjtė, qasje dhe pėrkushtim tė njėjtė, me zotimet tona tė njėjta. Kam theksuar edhe domosdoshmėrinė se nė rast tė arritjes sė marrėveshjes, duhet tė ketė involvim tė plotė tė institucioneve tė Republikės sė Kosovės, EULEX-it dhe NATO-s, pėr implementimin e marrėveshjeve, pėr lėvizje tė lirė, pėr krijimin e ambientit tė sigurt nė atė hapėsirė tė territorit tė Republikės sė Kosovės.

Nė tė njėjtėn kohė edhe pėr domosdoshmėrinė e shpėrbėrjes sė tė gjitha strukturave ilegale tė sigurisė, pėr fillimin e funksionimit tė sistemit tė drejtėsisė, sipas legjislacionit tė Kosovės, pėr investimet socio-ekonomike qė do ndodhin atje, pėr transformimin e strukturave tė edukimit, shėndetėsisė dhe shėrbyesve civilė, por duke punuar gjithmonė edhe pėr zgjedhjet e lira nė tri apo eventualisht nė katėr komuna nė veri”.

Kryeministri tha se institucionet e Republikės sė Kosovės do tė ftojnė OSBE-nė pėr lehtėsim, menaxhim dhe organizim tė zgjedhjeve,duke u certifikuar rezultatin zgjedhor nga KQZ-ja. Mė pastaj, pėr t’u formuar asociacioni me shumicė serbe, pa mandat legjislativ, ekzekutiv apo tė pushtetit tė tretė, por si njė asociacion i cili buron  nga e drejta kushtetuese dhe ligjore e Republikės sė Kosovės.

Nė kuadėr tė informimit tė partive politike, thaēi ka njoftuar se sapo ka pėrmbyllur njė takim me kryetarin e Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės, Ramush Haradinaj, tė cilin e ka informuar pėr tė gjithė ecurinė e kėtij procesi, duke qenė falėnderues pėr mbėshtetjen dhe marrjen e pėrgjegjėsive si parti, edhe nė Bruksel, pėrmes pėrfaqėsuesit tė saj, z. Blerim Shala, por edhe prezantimin e tyre nė opinionin publik me qėndrimet e tyre nė Kuvendin e Kosovės dhe nė pėrgjithėsi participimin e AAK-sė nė kėtė proces tė rėndėsishėm pėr shtetin e Kosovės, tė normalizimit tė gjendjes nė veri dhe perspektivėn tonė euroatlantike.

 Unė do tė vazhdoj t’i informoj edhe partitė tjera politike nė bazė tė agjendės qė ėshtė planifikuar. Ndėrsa, nesėr do tė informojė dhe raportoj para Kuvendit tė Republikės sė Kosovės pėr takimin e fundit qė kemi zhvilluar nė Bruksel, tha kryeministri.

Axha Hash28.03.2013/07:13

Mire kishte me qene krejt kjo qysh pothoni se dote behet mire,por mos po ju japin pak lug mjalt deri me daten dy e tani ta kthejn ne pestil se shpesh kjo te ka bere vaki e pestili hahet me s shumti deri ne maj se kur nxehet koha ska lezet ai kurse mjaltit nuk i del boja dimer vere,per qata mos u ngut se keni pasen keso premtime shpesh por tani faji po mbetetjetim.