Sondazhi: PDK e para, VV vetëm 3 për qind më pak se LDK

Publikuar: 26.03.2013 - 20:11

Prishtinė, 26 mars - Nė njė sondazh ndėrkombėtar, i kryer nga njė organizatė me renome botėrore, ėshtė bėrė njė hulumtim i cili ka mbuluar pyetjet kryesore rreth ambientit politik dhe tė sigurisė nė Kosovė. Nė pyetjen se pėr cilėn parti do tė votonin po tė mbaheshin zgjedhjet sot, 32 pėr qind e kosovarėve do ta votonin PDK-nė, LDK-nė 24 pėr qind, Vetėvendosjen 21 pėr qind, AAK-nė 17 pėr qind, AKR-nė 3 pėr qind dhe Partinė Liberale Serbe 3 pėr qind. Tė gjitha partitė tjera, pėrfshi edhe atė tė Fuad Ramiqit, marrin mė pak se 1 pėr qind tė votave.

Sipas kėtij sondazhi jo mė shumė se 5 pėr qind tė kosovarėve ende nuk kanė vendosur tamam se kujt do t’ia hedhin votėn.

Nga sondazhi i cili ka mbuluar tėrė Kosovėn, del se luftimi i papunėsisė ėshtė brenga mė e madhe e kosovarėve. Ata konsiderojnė qė politikanėt do tė duhej tė fokusoheshin nė kėtė ēėshtje mė shumė se nė tė gjitha tė tjerat.

ė pyetjen se nė cilėn fushė specifike duhet mė shumė punė nga politikanėt, 56 pėr qind tė kosovarėve i brengos ēėshtja e papunėsisė, 17.8 pėr qind janė tė brengosur pėr zhvillimin e ekonomisė nė vend, ndėrsa 15 pėr qind se si tė ulet niveli i korrupsionit. Nga 2 pėr qind tė kosovarėve janė tė brengosur pėr sistemin shėndetėsor, arsimin si dhe pėrmirėsimin e pėrgjithshėm tė standardit tė jetės. Ēėshtjet tjera si feja, infrastruktura, shtimi i njohjeve, etj kanė rezultuar me mė pak se 1 pėr qind nė listėn e top-prioritetit tė kosovarėve, transmeton Express.

Njė renditje pak mė ndryshe pėrfitohet nėse kosovarėt pyeten nė pėrgjithėsi se cilat janė problemet kryesore me tė cilėt ballafaqohet shoqėria.

Kosovarėt kanė pak besim se partitė do tė mund tė zgjidhin kėto probleme tė vėshtira. Nė pyetjen se cila parti do tė mund ta zgjidhte problemin e papunėsisė, 45 pėr qind tė qytetarėve pėrgjigjen “asnjėra”.

PDK-sė 14 pėr qind i besojnė se mund ta zgjidhė problemin e papunėsisė, LDK-sė 11 pėr qind, Vetėvendosje 8.5 pėr qind, AAK 6.8 pėr qind, ndėrsa AKR 5.6 pėr qind.

Radhitje tjetėr fitohet nėse bėhet pyetja se cila parti do ta luftonte korrupsionin mė shumė. 50 pėr qind pėrgjigjen “asnjėra” nga partitė, ndėrkaq 13 pėr qind thonė se kėtė mund ta bėjė Vetėvendosje, 9.5 pėr qind LDK, ndėrsa partia qė ėshtė nė pushtet tash e 5 vite, PDK, konsiderohet e besueshme pėr luftėn kundėr korrupsionit vetėm nga 8.6 pėr qind e kosovarėve. Pėr AAK deklarohen 7.5, ndėrsa pėr AKR 2 pėr qind.

PDK besohet mė shumė nė pyetjen se cila parti do ta zhvillonte ekonominė e vendit. 40 pėr qind pėrgjigjen “asnjėra”, por 16 pėr qind deklarohen pėr PDK, 12.3 pėr LDK, ndėrsa vendin e tretė e fiton AKR, me gjasė pėr shkak tė suksesit tė themeluesit Behgjet Pacolli nė fushėn e biznesit. Plot 8.5 pėr qind besojnė se AKR do ta zhvillonte ekonominė. Pėr Vetėvendosje deklarohen 6.6 pėr qind, ndėrsa pėr AAK 8 pėr qind. Partitė tjera nė kėto pyetje marrin mė pak se 1 pėr qind.

Nė anėn tjetėr, PDK ėshtė “sunduese” nė pyetjen rreth infrastrukturės sė vendit. Nė pyetjen se cila parti do ta pėrmirėsonte infrastrukturėn e vendit, 46 pėr qind tė kosovarėve, qė ėshtė numėr shumė i lartė, pėrgjigjen se PDK do ta pėrmirėsonte infrastrukturėn mė sė shumti. Pėr “asnjėrėn” nga partitė pėrgjigjen 20 pėr qind, pėr LDK 7.3 pėr qind, pėr LDK 7.3 pėr qind, pėr AAK 6.5, pėr AKR 3 pėr qind, sikurse edhe pėr Vetėvendosje qė ka 3 pėr qind nė pyetjen rreth infrastrukturės.

Nė pyetjen kryesore se a do tė dilni tė votoni nė zgjedhje, 65 pėr qind tė kosovarėve deklarohen se patjetėr do tė votojnė. 23 pėr qind nuk janė tė sigurt fare se a do tė votojnė, ndėrsa 10 pėr qind qė tash e dinė se assesi nuk do tė votojnė.

Nė Kosovė ka dallim edhe midis komuniteteve pėr organizmat qė u besojnė. Derisa serbėt nė veri besojnė mė shumė UNMIK-ut dhe deri diku KFOR-it, ndėrsa fare pak i besojnė EULEX-it dhe Qeverisė sė Kosovės, shqiptarėt u besojnė me mbi 95 pėr qind KFOR-it, ndėrsa mė poshtė zė EULEX-i. Kurse UNMIK nuk duhet nga populli shumicė i Kosovės.

Nė pyetjen se cila ėshtė arsyeja qė kosovarėt zgjedhin njė parti, shumica prej 44 pėr qind pėrgjigjen pėr shkak tė programit partiak, 17 pėr qind pėr shkak tė liderit, 14.5 pėr qind pėr shkak tė kontributit qė partia ka jep pėr Kosovėn, ndėrsa 4.5 pėr qind kanė vendosur tė ndryshojnė mendjen kėsaj radhe.

 

R I N A27.03.2013/11:11

Kujt mi besu sondazheve apo komenteve ta shohim razultatet qe do ti publikoj KQZja e pastaj shofim e bejm

dreni27.03.2013/11:00

po ju vjen merzi shume per pdk por prape eshte lidere ne kosove edhe do te jete edhe nja 20 vjet ski ma te mire se ta krejte jan te prishte partit ama kjo bile diqka punon edhe vjedh

tosi27.03.2013/10:42

Metevertete vetem VV dhe AAK jane shpresa e vetme e Kosoves, pas iqe PDKyja dhe LDKyja e kane tregu veten se sa jane per popull se sa larg mundet me shku korrupcioni dhe krimi me keto dy parti.

Mentor27.03.2013/09:12

Po qfar sondazhi eshte ky, kur as mua e as njerzit qe i njoh une nuk i ka pyetur kush per kend voton. E di qe smundesh me perfshi gjith Kosoven dhe se sondazhet behen duke u bazuar ne nje nr te vogel, mirepo ketu thuhet ne te gjithe Kosovengenjeshter. Sondazhet ne Kosove behen nga zyrat e oranizatave dhe sju besoj aspak.

adi27.03.2013/08:48

vetevendosja ka mbajte qendrim gjithnji e pa lekundur dhe gjithnji ne ritje e mbeshtetur nga qytetart e kosoves

mdirsad27.03.2013/03:38

Veshtir ti besohet kti sondazhi pas te gjith a skandaleve te qeveris dhe pas vjedhjeve industriale te votave pdk do te humb vetem 2 elektorati ky eshte mission imposible per pdk

Mergimtari27.03.2013/01:17

Nuk na ka mbetur tjeter vetem edhe Vetevendosjen me provu!!!

PRONTO 127.03.2013/00:47

Keto statistika nuk ma merr mendja qe jane te sakta. Partia ne pushtet apo PDKja, nuk do te fitojn shumicen e votave nese do te mbahen votimet. Mirepo eshte rrezik qe PRONTOT perseri munden ti vjedhin votat.

Komentimi26.03.2013/23:02

"Në një sondazh ndërkombëtar, i kryer nga një organizatë me renome botërore...", nuk thuhet se cila organizatë mungon emri. Kjo është më së paku serioze që mund të publikohet, pasi që nuk respekton asnjë kodeks gazetaresk. Si i tillë vetëm mund të jet manipulim me opinionin dhe aspak i besueshëm. Kjo vetëm sa na forcon bindjen edhe sa i përket gjuhes që përdoret në te. Raporti përfundon me fjalët '...14.5 për qind për shkak të kontributit që partia ka jep për Kosovën ..." në vend se të thuhet ka dhënë ka jep.

Ldkisti26.03.2013/22:45

Sipas hulumtimeve reale PDKja ka vetëm 17 për qind të elektoratit. Kjo është maksimumi. Divergjencat e brendshme, kundërshtitë etj, që akoma nuk janë manifestuar, por që pritet të manifestohen muajin e ardhshëm, kanë me ia ulë përqindjen PDKsë deri në 11 për qind. LDKja e ka elektoratin mbi 60 për qind. Është tjetër çështje që votuesit nuk dalin në zgjedhje ngase në një mënyrë nuk duan të japin votën bashkëpunëtorëve të PDKsë, Një lëvizje pozitive e akademik Isë Mustafës, duke propozuar ata që i donë populli, e jo ata që i jep struktura, LDKja merr deri në 64.7 për qind të votave.
Po a ka ma tradhti se me i shërbye sot Hashim Thaçit ?

edmond26.03.2013/22:44

shum i paskan dhan ldks

Loni26.03.2013/22:39

Sipas kësaj llogaritjeje, po del se PDKsë po iu dashka me ba koalicion me partitë opozitare

Ibrahimi26.03.2013/21:19

Kjo eshte nje sajese e turpshme sepse LDK eshte e para dhe do te qeverise me vendin.

SHqiponja26.03.2013/20:54

Vet fakti se korrupcionin mund ta luftoj me se shumti VV ateher eshte e logjikshme qe edhe zhvillimin e ekonomis,dhe punsimi do te ngriten.sa i perket PDKs duke u bazuar ne ministra ,zevendministra,katerfish zevendesministra,te gjith familjaret dhe miqt te ketyre ministrave jan te punsuar,kur te ja shtojm edhe te korruptuarit,hajnat ,kriminelat,trathtaret,serrbet,del nje numer jo i vogel.ndersa per te tjera parti perveq LDKs qe ka njerez me te shkolluar,te tjerat nuk besoj qe do ti votoj dikush.