Lufta për strukturën etnike në veri

Publikuar: 26.03.2013 - 09:36

Mitrovicė, 26 mars - Beogradi zyrtar me ēdo kusht po pėrpiqet ta ruajė tė pandryshuar strukturėn etnike, e cila ėshtė krijuar nė veriun e Kosovės, ku popullatė shumicė janė serbėt. 

Kėshtu vlerėsojnė politikanėt dhe njohėsit serbė tė rrethanave dhe zhvillimeve politikes, tė veriut tė Kosovės.

Sipas tyre, nė kėtė drejtim shkon edhe kėrkesa e zyrtarėve tė Beogradit, qė pėrveē kontrollit tė policisė dhe tė drejtėsisė, bashkėsia e komunave serbe tė ketė edhe kompetencėn pėr planifikimit hapėsinor, njofton REL .

Shefi i zyrės sė Qeverisė serbe pėr Kosovėn, Aleksandar Vulin, e ka vlerėsuar tė rėndėsishėm planifikimi hapėsinor, sepse, sipas tij, “ėshtė e vetmja mėnyrė tė pengohet ndryshimi i strukturės etnike”.

Marko Jakshiq, lider i serbėve tė veriut tė vendit, i ka thėnė Radios Evropa e Lirė se kėrkesėn e Vulinit e mbėshtesin serbėt e veriut tė Kosovės dhe se ajo ėshtė njė  kundėrpėrgjigje ndaj politikave tė Qeverisė sė Kosovės, e cila sipas tij, nė vitet e fundit, po pėrpiqet ta ndryshojė strukturėn etnike nė veri, duke vendosur atje familje shqiptarėsh, tė cilat siē thotė ai, nuk janė tė asaj hapėsire.

“Kėtu nė Mitrovicė, po zhvillohet njė luftė, nė kuptimin e plotė, para sė gjithash, ndėrmjet Beogradit dhe Prishtinės. Mė duket se Prishtina nė kėtė rast ėshtė mė e suksesshme, sidomos nė kėto katėr apo pesė vjetėt e fundit, duke vendosur sa mė shuam shqiptarė kėtu".

"Ndėrkaq, Beogradi po lufton qė tė mbajė nė kėtė hapėsirė sa mė shumė serbė dhe ta ruajė kėtė pėrbėrje etnike, e cila ėshtė krijuar kėtu, nė pjesėn veriore tė qytetit. Pjesa mė e madhe e popullatės nė veriun e qytetit tė Mitrovicės janė, para sė gjithash,  tė shpėrngulurit e brendshėm, serb nga Vushtrria, Prishtina dhe Fushė Kosova, si dhe nga Peja dhe Klina”, tha Jakshiq.

Nė anėn tjetėr, njohėsi i rrethanave politike nė veri tė Kosovės, Dragisha Kėrstoviq nga Leposaviqi, thotė se insistimi i shefit tė zyrės sė Qeverisė serbe pėr Kosovėn, Aleksandar Vulin, lidhur me kompetencat pėr planifikim hapėsinor ėshtė i ēuditshėm, kur kihet parasysh qė kompetencat e tilla, e sidomos lejet pėr ndėrtimin e shtėpive, janė tė parapara pėr tė gjitha komunat, e nė kėtė rast edhe pėr komunat me shumicė serbe.

“Mua mė duket se i kanė kėto kompetenca, sidomos kur flitet pėr dhėnien e lejeve pėr ndėrtimin e shtėpive, qė tė mos flasim pėr objekte kapitale dhe tė rėndėsisė sė veēantė. Kur flasim pėr kėtė, mendoj se ėshtė kompetencė e vetėqeverisjes lokale dhe nuk e di pse ngritėt kjo ēėshtje".

"Se a do tė  pengohet me kėtė ndryshimi i strukturės kombėtare tė popullsisė, kjo ėshtė ēėshtje tjetėr dhe thjeshtė nuk e shoh ndonjė arsye tė veēantė qė pėr kėtė tė krijohen mosmarrėveshje”, u shpreh Kėrstoviq.

Por, a konsistojnė kėrkesat e Beogradit zyrtar me pėrfitimin eventual tė mundėsisė pėr krijimin e kufijve brenda Kosovės mbi baza etnike?

Jakshiq, vlerėson se serbėt janė tė frikėsuar nga Qeveria e Kosovės , e cila siē thotė ai, po pėrpiqet, qė nė veri tė Kosovės tė ndėrtojė shtėpi, nė tė cilat do tė silleshin, sipas tij, shqiptarė nga Drenica, me pėrvojė luftarake.

Ndėrkaq, pėr rrezikun nga territoret e pastra etnike, siē thotė ai, shqiptarėt e kanė humbur tė drejtėn qė tė flasin.

“Konsideroj se Aleksandar Vulin ka menduar pėrafėrsisht pėr njė aksion tė tillė (tė Prishtinės), e cila gjatė gjithė vitit tė kaluar  ka qenė njė hap larg pėr tu realizuar. Me kėtė ėshtė synuar qė veteranėt e luftės tė vendosen nė tokėn e ujėsjellsit, do tė thotė, nė njė tokė tė shoqėrore ose tė shtetit dhe aty ėshtė dashur tė vendosen".

"Por, sa i pėrket ēėshtjes sė territoreve tė pastra etnike, mendoj se shqiptarėt kanė mė sė paku tė drejtė tė flasin, duke pasur parasysh se nga sa qytete janė shpėrngulur serbėt, janė pėrzėnė dhe pastruar etnikisht”, theksoi Jakshiq.

Por, Kėrstoviq nuk mendon se Beogradit, me kėrkesėn e kompetencave pėr planifikim hapėsinor, mund tė shkojė deri nė atė pikė sa pėr tė krijuar territore etnikisht tė pastra.

“Vėrtetė nuk do tė thosha se ėshtė kėshtu, por ndoshta pėr strukturėn etnike do tė duhej nė njė mėnyrė tė kihet kujdes, ndoshta jo me kėtė kėrkesė apo qoftė edhe me tė,. Por, nė ēfarėdo rasti kjo nuk duhet tė jetė diēka qė i ērregullon nė masė shumė mė tė madhe marrėdhėniet ndėretnike. Kjo do tė ishte vėrtet katastrofė e madhe”, tha Kėrstoviq.

Aleksandar Vulin ka theksuar se nė qoftė se Beogradi, nė bisedimet me Prishtinėn, lidhur me Bashkėsinė e komunave serbe, nuk do tė mund t’i sigurojė kompetencat pėr planifikim hapėsinor, me ēka kjo bashkėsi do tė jepte lejet pėr ndėrtimin e shtėpive, atėherė, sipas tij, pėrplasjet ndėretnike janė krejtėsisht tė mundshme.