Riformatimi i Qeverisë pritet këtë javë

Publikuar: 26.03.2013 - 09:27

Prishtinė, 26 mars - Riformatimi i kabinetit qeveritar, i paralajmėruar muaj mė parė dhe pėr tė cilin janė zhvilluar njė sėrė takimesh mes krerėve tė partive nė koalicion, pritet tė pėrfundojė gjatė kėsaj jave.

I bindur pėr kėtė ėshtė shprehur tė hėnėn lideri i Aleancės Kosovare e Re, Behgjet Pacolli, partia e tė cilit pritet ta udhėheq ministrinė e Zhvillimit Ekonomik, shkruan “Tribuna”.

“Ne jemi duke pritur qė kėto ditė, pra nė kėtė javė, tė finalizohet marrėveshja. Ka pasur shtyrje pėr shkak tė angazhimeve tė kryeministrit, por tani kjo javė ėshtė vendimtare pėr ta pėrmbyllur kėtė ēėshtje”, ka thėnė pėr "Tribunėn" Pacolli.

Ai pėr dy ditė ka qėndruar bashkė me kryeministrin Hashim Thaēi nė Nju-Jork ku morėn pjesė nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė, mirėpo pėr ēėshtjen e koalicionit ka thėnė tė mos kenė diskutuar atje.

Pacolli ka mohuar se partnerėt e koalicionit kanė krizė ashtu sikur ka pėrjashtuar mundėsinė pėr ndonjė dalje tė mundshme tė AKR-sė nga Qeveria vetėm pėr shkak tė vonesave nė riformatimin e Qeverisė