Kryeministri beson në “vullnetin e mirë” të Serbisë

Publikuar: 26.03.2013 - 08:32

Prishtinė, 26 mars – Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, ėshtė shprehur i bindur tė hėnėn se homologu i tij serb, Ivica Daēiq, nė takimin e dy prillit nė Bruksel do ta pėrmirėsojė gabimin e shtetit serb qė e bėri nė takimin e shtatė, duke mos pranuar propozimet e Qeverisė sė Kosovės. Nė raportimin e tij pėr takimin me Daēiqin nė mbledhjen e Kabinetit qeveritar kryeministri Thaēi ėshtė shprehur optimist se nė takimin e radhės gjėrat do tė lėvizin pėrpara.

“Ishte njė mundėsi e mirė e mėrkura e kaluar qė tė lėvizim drejt pėrmbylljes apo arritjes sė marrėveshjes nė mėnyrė qė tė kalojmė nga faza njėshekullore e konfrontimit nė mes tė Kosovės e Serbisė nė njė fazė tė re, atė tė bashkėpunimit dhe tė fqinjėsisė sė mirė. Dua tė shpresoj qė ai rast i sė mėrkurės sė kaluar qė u huq nga Serbia do tė pėrmirėsohet me 2 prill”, ka theksuar kryeministri.

Pėr kėtė ai ėshtė shprehur optimist se Serbia do tė tregohet mė e pėrgjegjshme nė takimin qė pritet tė mbahet nė fillim tė muajit tė ardhshėm. “Presim qė mė 2 prill tė tregohet vullnet i mirė, pėrgjegjėsi pėr rrethanat, kushtet dhe ambientin e ri qė jetojmė nė rajon dhe Serbia tė kuptojė dhe respektojė rrethanat e reja, tė tregojė gatishmėrinė e saj pėr fqinjėsi tė mirė edhe me Kosovėn, tė tregojė gatishmėrinė e saj pėr normalizimin e marrėdhėnieve nė mes Kosovės dhe Serbisė”, tha Thaēi. (Mė gjerėsisht lexoni sot nė Koha Ditore) 

Miran Miraku26.03.2013/10:52

A ka hala njeri qe beson ne vullnetin e mire te serbeve....qeshuni me za te lart!!!!