Kuvendi kritikohet për ligje antikushtetuese

Publikuar: 26.03.2013 - 08:31

Prishtinė, 26 mars  - Anėtarėt e Komisionit parlamentar pėr Legjislacion e kanė kritikuar ashpėr kalimin nė shqyrtim tė parė tė Projektligjit pėr Agjencinė Kosovare pėr Verifikim dhe Krahasim tė Pronės, nė Kuvendin e Kosovės, duke e vlerėsuar kėtė projektligj si antikushtetues. Ata kanė konsideruar se Kuvendi po shpėrfill rekomandimet e komisionit qė ishin kundėr aprovimit tė kėtij projektligji. Madje, disa prej tyre kanė vlerėsuar se ky projektligj ėshtė “kriminal” dhe se duhet t’i kthehet Qeverisė.

Arben Gashi, kryetar i kėtij komisioni nga radhėt e LDK-sė, ka thėnė se manipulimet lidhur me kėtė projektligj kanė filluar qysh nė seancėn e parė tė Kuvendit kur ka pasur tė hynte nė votim projektligji. “Ditėn e parė kur ka qenė nė seancė ka ndodhur njė lėvizje politike e qėllimshme, qė ėshtė humbja e kuorumit pėr tė mos hyrė nė votim, sepse pushtetarėt nuk e kishin tė sigurt se munden me e kalua. Nė seancėn e  dytė kryetari i Kuvendit ka pėrdorur njė mundėsi tė Rregullores sė punės sė Kuvendit pėr ta kaluar atė”, ka thėnė Gashi. (Mė gjerėsisht lexoni sot nė Koha Ditore)