Mijëra protestues në marshin “Kundër hajnisë – për zhvillimin e shtetit”

Publikuar: 13.03.2013 - 13:11

Prishtinė, 13 mars – (E plotėsuar)  - Mijėra protestues iu pėrgjigjėn sot organizatorėve tė marshit “Kundėr hajnisė - pėr zhvillimin e shtetit", qė u mbajt nė kryeqytet. Ata, ashtu siē ishte paralajmėruar, u mblodhėn pikėrisht nė orėn 12 para zyrave tė KEK-ut, prej nga marshuan paqėsisht nėpėr Sheshin “Nėnė Tereza” deri para godinės Qeverisė, e cila bashkakuzohet nga qytetarėt pėr fryrje faturash pėr energjinė. Protestuesit nė fakt manifestuan pakėnaqėsinė pėrgjithėsisht ndaj gjendjes nė tė cilėn ėshtė katandisur vendi, ndaj varfėrisė, korrupsionit dhe papėrgjegjėsisė.


Aktorja me famė ndėrkombėtare, Arta Dobroshi, e cila iu bashkua organizatorėve,  kur u bėri thirrje qytetarėve qė tė dalin nė protestė, pėrmendi se “mbi 40 pėr qind e popullit tim janė tė papunė dhe krejt kjo si pasojė e keqqeverisjes”.


Yll Rugova, nga Grupi i qytetarėve tė organizuar, kishte bėrė thirrje qė kėsaj proteste paqėsore t’i bashkohen tė gjitha institucionet dhe organizatat, qofshin ato politike apo joqeveritare, nė mėnyrė qė tė ndihmojnė protestėn me pjesėmarrje sa mė tė madhe, kurse Ilir Deda nga Instituti “KIPRED”, tha se ky ėshtė marshi i parė i kėtij viti kundėr sė keqes.


Ndėr protestues ishte edhe deputetja e AAK-sė Donika Kada – Bujupi, drejtuesja e Grupit Koha, Flaka Surroi dhe shumė emra tė jetės publike e politike.

Nė komunikatėn e Grupit tė Qytetarėve tė Organizuar rreth organizimit tė protestės sė sotme thuhet se mijėra qytetarė sot protestuan me moton “NDALOJE HAJNINĖ – ZHVILLOJE SHTETIN!”.


Pas 6 protestash kundėr rritjes sė ēmimeve tė energjisė elektrike pėr muajt e parė tė vitit, pasi u kėrkua pėrgjegjėsi institucionale pėr vjedhjen nga KEK-u, duke mos e parė asnjė reagim serioz tė institucioneve pėrgjegjėse, u bė e qartė qė ka njė problem mė tė thellė nė tė gjitha institucionet e Republikės sė Kosovės. KEK-u ėshtė vetėm sipėrfaqja e kėtij korruptimi tė thellė tė kuptimit tė institucioneve dhe vartėsve tė tyre.

Vjedhja e KEK-ut, nuk ka sesi tė luftohet nga institucione poashtu me hajni tė instaluar brenda tyre, tė korruptuara e tė shantazhuara nga krerėt e hajnisė. Mosreagimi i Prokurorisė, Kuvendit, ZrrE-sė, MZHE-sė konform kėrkesave tė qytetarėve tregon pėr shpėrndarjen e kėsaj dukurie nė tė gjitha kėto institucione, thuhet nė komunikatė.

Sot u protestua pėr tė 7-ėn herė, tashmė me mijėra qytetarė u bashkuan. U protestua kundėr hajnisė dhe pėr zhvillimin e shtetit tė Kosovės. Kjo ėshtė veē protesta e parė e nisur nga Grupi i Qytetarėve tė Organizuar nė bashkėpunim me OJQ-tė, organizimet politike e jopolitike si dhe me organizatat studentore numri i tė cilave do tė rritet nė vazhdimėsi.

Kėrkesat e sotme ishin:

- Ndalimi i shkyējeve dhe vėnia e pėrgjegjėsve para drejtėsisė.
- Thellimi i hetimeve nė ēėshtjen e KEK-ut, sqarimi i ēėshtjes sė njehsorėve digjital
- Tė mos rriten ēmimet e energjisė elektrike nė tė ardhmen dhe tė ndryshohet mėnyra e tanishme e tarifimit
- Fillimi i hetimeve pėr tė gjitha rastet e korrupsionit nė tė gjitha institucionet dhe vėnia e fajtorėve pėr vjedhje para drejtėsisė, pa marrė parasysh pozitėn e tyre politike.
- Tė ndalohet hajnia dhe korrupcioni qė po e pengon zhvillimin e shtetit

Grupi i Qytetarėve tė Organizuar thėrret qytetarėt e Kosovės qė nesėr t’i bashkohen protestės sė Sindikatės sė Punėtorėve tė PTK-sė.
Ndėrkohė pėrmes mediave do tė informohen tė gjithė qytetarėt pėr protestėn e radhės kundėr hajnisė.

Rritet pėrkrahja pėr marshin e sotshėm kundėr korrupsionit

Prishtinė, 13 mars  - 08:19 - (E plotėsuar)  Dy parti politike dhe mė se 20 organizata joqeveritare tė mėrkurėn do t’i bashkohen protestės qė organizohet nga Grupi i Qytetarėve tė Organizuar, nė shenjė pakėnaqėsie ndaj parregullsive nė faturimin e energjisė, por edhe ndaj tė gjitha fenomeneve negative qė janė produkt i qeverisjes qendrore dhe lokale. Protestuesit do tė grumbullohen tė mėrkurėn, nė orėn 12:00, para ndėrtesės sė KEK-ut.

E mė pas marshi protestues do tė vazhdojė deri tek Ministria e Zhvillimit Ekonomik dhe Qeveria e Kosovės.

Teuta Hoxha, pėrfaqėsuese e GQO-sė, ka thėnė se grupet e krijuara pėr faturimin e muajit janar nga institucionet tė ndryshme nuk kanė prodhuar asnjė raport profesional, pėrveē raportit tė ekspertėve tė ZRRE-sė qė ka treguar pėr gjendjen reale nė KEK. Hoxha dyshon se edhe ai raport real i ZRRE-sė do tė mbetet nė letėr dhe nuk do tė ndėrmerret asnjė veprim pėr ndėshkimin e pėrgjegjėsve.

Ajo ka thėnė se nė marshin kundėr korrupsionit janė ftuar tė gjithė qytetarėt e Kosovės duke pėrfshirė edhe partitė politike dhe organizatat joqeveritare. Hoxha ka thėnė se reagimet e Kuvendit, tė Qeverisė e institucioneve tė tjera nuk kanė qenė tė mjaftueshme.

Ilir Deda, njėri nga organizatorėt e protestės tė sė mėrkurės, ka thėnė tė kenė marrė mbėshtetje nga organizatat studentore dhe nga 21 organizata joqeveritare. Kėsaj radhe, sipas tij, nuk do tė protestohet vetėm pėr faturat dhe hajninė nė KEK, por edhe pėr hajninė nė Qeveri e nėpėr komuna.

“Ka ardhur koha qė ēdo njeri nė Kosovė, duke e parė realitetin, me dalė dhe me marshu kundėr korrupsionit. Marshi kundėr korrupsionit pėr zhvillimin e shtetit. Pra nuk ka tė bėjė vetėm me reagimin ndaj njė tė keqeje, por ka tė bėjė edhe pėr diēka tė mirė”, ka thėnė ai, duke shtuar se korrupsioni ėshtė shkaktar i varfėrisė nė Kosovė dhe i nivelit tė lartė tė papunėsisė.
Deda ka lėnė tė kuptohet qė marshe tė tilla kundėr se keqes do tė mbahen edhe nė tė ardhmen nė Kosovė.

“Tė fillojmė nė marshin e parė kundėr korrupsionit pėr vitin 2013”, ka thėnė Deda. “Nuk munden me u vjedh votat, e mos me pas ndėshkim. Nuk munden me u vjedh 1.4 milionė euro nė Qeveri, mos me pas ndėshkim. Nuk mundet KEK-u t’i bėjė kėto e tė mbetet pa ndėshkim. Nuk mund tė hetohen tė gjithė ata kryetarė tė komunave pa ndėshkim dhe nuk munden me ikė investitorėt prej Kosovės pa ndėshkim. Ēka ėshtė mė me rėndėsi, nuk mundet me u vjedh e ardhmja e jonė dhe e fėmijėve tanė pa ndėshkim”, ėshtė shprehur ai

Deda ka thėnė se pėrmes marsheve paqėsore do tė tentohet qė tė bėhet presion qė tė vijė deri te ndėshkimi i atyre qė i bėjnė dėm shtetit.

“Me pas moral kėta nė politikė kishin me dhanė dorėheqje dhe kishin me u ndėshku shumė ma herėt. Qė trembėdhjetė vjet nė Kosovė nuk ėshtė instaluar kultura e ndėshkimit... Nuk mundet popullata tė varfėrohet, 90 pėr qind e rinisė tė largohet prej Kosovės e tjerėt tė vazhdojnė me vjedh. Pra tė dokumentohet qė po vidhet dhe mos me pas asnjė reagim tė organeve kompetente”, ka thėnė ai.

Yll Rugova, njėri nga pėrfaqėsuesit e Grupit tė Qytetarėve tė Organizatave (GQO) ka thėnė se indinjata e qytetarėve ndaj padrejtėsive tė KEK-ut ėshtė duke u rritur. Ai e ka kritikuar menaxhmentin e KEK-ut dhe bordin e saj qė kanė ndėrmarrė veprime sa pėr tė thėnė me rastin e suspendimit katėrditor tė katėr menaxherėve nė Distriktin e Prishtinės.

Edhe aktorja e njohur kosovare, Arta Dobroshi, ka ftuar qytetarėt e Kosovės qė t’i bashkohen marshit kundėr korrupsionit, pasi, sipas saj, ky fenomen ėshtė duke e dėmtuar imazhin e Kosovės, ekonominė dhe tė ardhmen e tė rinjve.

“Kur s’ka korrupsion, ka ekonomi tė mirė dhe nuk ka papunėsi...Ka ardhur momenti kur krejt populli i Kosovės tė bėhet bashkė dhe tė tregojė se ne jemi pėr Kosovė tė bukur, me ekonomi tė mirė dhe jemi kundėr korrupsionit”, ka thėnė ajo.

Dobroshi nė pėrvojėn e saj jashtė shtetit tė Kosovės e ka parė se shtetit mė tė ri nė Evropė iu ėshtė dėmtuar shumė imazhi nga fenomeni i korrupsionit.

“Thėrrasim krejt popullin e Kosovės qė me dal me neve dhe me tregu qė ne nuk jemi pėr korrupsion, se ne jemi njerėz tė mirė dhe nuk duam me pas fytyrė tė keqe. Njerėzit qė janė nė pushtet veē ēka po na e marrin fytyrėn. Mua mė vjen marre kur shkoj jashtė se vazhdimisht mė flasin pėr korrupsion”, ka thėnė ajo. “Nuk kemi me dalė vetėm pėr fatura kėsaj radhe, por kundėr korrupsionit, kėsaj radhe ėshtė mė e madhe.”

Kjo ėshtė protesta e shtatė me radhė qė organizohet kundėr hajnisė nė KEK. Fillimisht konsumatorėt e KEK-ut tė irrituar me vlerėn e faturave tė energjisė elektrike e kishin organizuar spontanisht protestėn para ndėrtesės sė KEK-ut.

Prishtinė, 12 mars - Grupi i Qytetarėve tė Organizuar ka njoftuar se nesėr, duke filluar nga ora 12.00, do tė organizojnė njė marshit paqėsor kundėr, siē thuhet, fryrjes sė faturave tė KEK-ut. Ata kanė ftuar qytetarėt qė janė tė pakėnaqur me faturat e KEK-ut dhe Qeverisjen aktuale t’i bashkohen kėtij marshi paqėsor.

Marshi do tė fillojė nga ndėrtesa e KEK-ut deri te Qeveria e Kosovės dhe pėrveē faturave tė KEK-ut, ata do tė ngrenė zėrin edhe ndaj dukurive negative qė po ndodhin nė vend.

Grupit tė Qytetarėve tė Organizuar, tė cilėve iu janė bashkangjitur shumė organizata joqeveritare dhe studentore, sot iu kanė bashkangjitur edhe Arta Dobroshi dhe Ilir Deda, tė cilėt kanė ftuar qytetarėt qė tė bashkohen sikur nė kohėrat e vjetra kur organizoheshin marshe kundėr parregullsive.

Nė komunikatėn e Grupit tė qytetarėve tė Organizuar rreth organizimit tė protestės sė sotme thuhet se “ditėve tė fundit janė raportuar nėpėr medie ankesa nga njė numėr i madh i qytetarėve tė cilėt ankohen pėr faturat e reja tė fryra tė muajit shkurt. Nė anėn tjetėr, zyrtarė tė KEK-ut po i quajnė normale vjedhjet dhe rritjen e faturave duke tentuar ta maskojnė vjedhjen me gabimin.

Ne ia bėjmė me dije KEK-ut dhe tė gjitha institucioneve relevante pėr ēėshtje tė energjisė se vjedhja nėpėr tėrė territorin e Kosovės nuk mund tė jetė lėshim dhe se faturat e ardhura kudo me fryrje dhe asnjėherė me zvogėlime vlerash tregon pėr vjedhje me paramendim dhe kurrsesi pėr gabime a lėshime punėtorėsh”.

Protestuesit nė protestėn e fundit e kanė kundėrshtuar ashpėr pėrjashtimin e punėtorėve nga puna dhe masat tjera tė marra ndaj tyre, duke shprehur sigurinė e tyre qė fajtorėt janė nė majat e hierarkisė sė KEK-ut dhe institucioneve tė tjera relevante.

Ne kėrkojmė shkarkimin zinxhiror tė menaxhmentit qendror, hetimin nga prokuroria dhe futjen nė burg tė fajtorėve, me njė fjalė ne kėrkojmė sundim tė drejtėsisė dhe funksionim tė institucioneve pėr tė cilat ne qytetarėt e Republikės sė Kosovės paguajmė taksa.

Por, para tė gjithė kėtyre ne kėrkojmė ndalimin e shkyējeve pa u sqaruar krejt situata e krijuar pas hajnisė sė KEK-ut e cila po vazhdon sipas dijenisė sonė pėr dy muaj rresht, ndėrkaq dyshimet pėr hajni tė tilla gjatė muajve tė tjerė do tė duheshin vėrtetuar pas hetimeve tė thella qė institucionet pėrgjegjėse nuk po i bėjnė.

Grupi i Qytetarėve tė Organizuar ėshtė nė konsultim me tė gjitha organizatat joqeveritare dhe grupe tė ndryshme shoqėrore pėr organizimin e njė proteste masive gjatė javės qė po vjen, nė tė cilėn do tė protestohet kundėr hajnisė dhe kundėr mosfunksionimit tė institucioneve.

Grupi i Qytetarėve tė Organizuar fton tė gjitha organizatat dhe organizimet qė ende s’janė bashkuar nė thirrjen e pėrbashkėt qė tė bashkohen nė thirrjen e ardhshme qė do t’i drejtohet qytetarėve tė Kosovės pėr njė protestė masive kundėr hajnisė dhe kundėr mosfunksionimit tė institucioneve pėrgjegjėse pėr luftimin e saj.

Armend14.03.2013/10:38

Kur eshte protesta e radhes??? Un do te perkrah vet i 5ti, minimum.

besi14.03.2013/01:37

Paramendoni edhe sa me i larte do te ishte qmimi i rrymes nese ne do nuk do ta kishim qymyrin tone dhe do te duhej ta blenim per te prodhuar rryme e qe edhe kjo do ti shohej qmimit per KW. Edhe ky qmim tani eshte sikurse ne po e blejme e po e paguajm edhe qymyrin qe eshte i yni... HAJNI eshte kjo dhe vetem HAJNI .... HAJNA KEKu e ZRRE bashke me QEVERIN po na PLAQKITIN qdo dite.

shqiptari14.03.2013/00:44

kemajlimitroviq hallaltkoft se ekishe shkrue sikur vjersh edhe krejt qysh kan qen perpara ingjo kadi do prej tyne mozomakeq fukare tkput etash milionera edhe krejt me pare te qetnikve te veriut paret edhe qysh kum ni en skenderaj,vushtrri , mitrovice plot serb te serbis ikan firmat en emer te shqiptarve po me duket krejte kta komandantat te rrejshum jan se kta sjon te vertet shqiptar po kta jan KANCERI ikosoves edhe per ata PRONTOJA po amneston qetnikt e veriut se vet i lidht me ta.

bashkimipodujev13.03.2013/23:56

Sot isha ne protest edhe neser edhe qdo dit do te jem ATY,ejani edhe ju.UNE sot pash edhe protestues edhe ... rierist edhe njerz te fort nga morali por edhe te atill qe qan BURGU per ta.UNE sot i tregova njerit nga organizatorve se per qka jam gati,nuk kam qka te pres as qka te humbi tani jam 48 vjeqar pa as nje dit pune ne shtetin tim.i DIPLOMUAR PLUS APSOLVENT I MASTERIT dhe ska per mua e per shume koleg te mi qe presim dyerve te institucionevetona duke apliku per pune por nuk kemi familjar as te ngjofshum e as paraper te marr nje vend pune TURP per pushtetin ton ,edi pse sna marrin ne pune se jemi idhtare te se drejtes dhe nuk do te kishin mundsi kurr qe te na bejn vegel te se keqes dhe une jam i gatshum te shkoj deri ne fund qe ket qeveri tia tregojm RRUGEN ..EJANI NESER PRAP

muha13.03.2013/23:48

o leni KEKUN SE NA SHKOJ KOSOVA O TRIMA PO VERSULUNI KAH MITROVICA SE NA HANGER SE SPO JA PERMENI EMRIN

vALe13.03.2013/23:41

Turp turp i studentëve, opozitës dhe turpi më i madh në këtë demostrat është Albin Kurti dhe piramida e tij.
Kjo tregonë se kosovarët jan të knaqur me instalimin e sistemit mafioz, shtohet pyetja pse? A mos është vet 99 e popullit i njejtë !!! Kam pas një anim apo një besim në VV, por kjo e tregoi vetën sot!!!
Qka mendon VV dhe opozita se vetëm nëpër TV dhe dëshirat e partisë së tij kur dëshiron të fitoj poenta politike duhet të protestohet? Shumë shumë gabim të madh e keni ju a..opozit !
Studentat e kënaqur, pensionistet e knaqur, mësueset e knaqur, nxënsit e shkollave primare e sekundare te knaqur, bizneset e knaqura, puntorët e shëndetësisë të knaqur. Dmdh krejt Kosovarët dhe poliutikanët jan të knaqur me Jetën dhe standartin e tyre.
Nëse në prishtinë janë 2000 veta të paknaqur nga 300000 banorë atëher Prishtina dhe kosova ja paska tejkaluar shtetit Danez. Urime Kosovë!!!

EVROPIANI13.03.2013/23:24

BRAVO, BRAVO, BRAVO... ME NE FUND U VEDISU KY POPULL. HAJT SE EDHE FARAONAT KAN MENDU SE JANE ZOTRA. EDHE TITA E ENVERI ME SHOKUNE E TYRE QE PORSA COFI CHAVEZ KANE MENDU SE SKA KUSH I NDRRON PO SOT AS NDER E AS FAMILJE... NE BOTEN E CIVILIZUAR QOHEN EDHE PER NJE NGRITJE CMIMI 0.3 E NE SKA FAMIJE QE NUK E KANE VJEDHE ME RRYME E PARET PO DIHET NE KONVENTEN E PDKucave.

Rrepsekt13.03.2013/23:12

Perhajr na koft,ma n'fund maaa se boll ke mooo...

Hetemi13.03.2013/22:51

O ktyne hajnave te Kosoves po iu duhen paret per autostrade e po na i vjedhin ne qit menyre

ARTA13.03.2013/22:29

fillimi i fundit te qeveris PDK.

kemajlimitrovic13.03.2013/21:43

degjoni mir o popull kur ka qen serrbija ktu besa edhe ishyugosllavija me te gjitha forcat ushtarake policore e kemi dridh gjdo qytet ne kosov tash ne liri kishe shum pak dalin per te miren ton kunder ksaj qeverije qi shkatrroj kosoven duke e shitur pasurine dhe mbi toke dhe nentok poshihet pse kishin luftue shiqoni sa pasuni kan ba miljona e miljona lushtaku para lufte ska pas buk me hanger tash sdi sa sa kompani i ka ka mjetet e forta qi as bektellenka si ka rrahman rama deri kur krisi pushka e komandanti legjendar ne prekaz ky ka shit vo me gajbe ne mitrovic te gjith dimkomandant i vushtrris gani imeri qashtu sa e sa banesa i kan dertue ne vushtrri komandant remi gjysen podujeves e te prishtines e ka e ka zapue ashtu edhe limaj kurse vllau i prontos i thaqit krejt piritin qi ka qen te fabrika e akumulatorav ne mitrovic me mija e mija tona krejt ky e ka shit diku jasht ne bashkpunim me serrb kurse per thaqi ndihet multimiljoner ky pra eshe shteti i komandantav kurse populli flejn po duket qart se hasha i ka shkrue tu hoxha ate popi veq di kupo

Artani13.03.2013/21:32

Shqiptarve si te ju prekesh ne gjep, nuk njofin asgje, ndersa parane publike qe e abuzojne keta hajnat nuk i ja ndin askujt qe ne fakt edhe ajo eshte e jona

nori13.03.2013/20:52

jena dal ne koh te shkijeve kem brohorit tylifar parrulla qe kem honger edhe plum e tani spo dalim kur jemi gjith shqipetar ne shtetin ton vetem me kerku pun duhet te rrezohet gjdo qeveri ne qoftese s punon per popull zgjohu popull nga gjumi

Llamagjune Hasanaj13.03.2013/20:41

Hajnat e PDK shume e kane shkatrru shtetin sikur shkite jane keta ... e te pa ngopur.

Vedatipz13.03.2013/19:59

Kosova vendi ma i varfun ne Europe, por me rroga e benificione mate mdhaja te udheheqesve, politiqareve e nepunesve zyrtare ne rajon.
Kurse kjo qeveri harron qe ika 50 te pa pune pa asnji cent te ardhuna, athu qysh jetojn ata njerz!
Kurr nuk e kom ni ket kryeminister qe eka thirr nji mbledheja per me e zgjedh ket problem, e vetmja arsye osht se politiqaret tani i kan rahatu familjaret e vet e per popull nuk ju intereson.
Kurse vazhdimisht thrret mbledhje per rritjen e rrogave e benificionet zyrtareve

Populli nuk duhet te duroj mu.

avni franca 13.03.2013/17:43

duhet mi ja ba si qaushevskit ketij prontos se ku asht ma zi se aj tu ja ba kosoves po populli nuk edi pse spo e rrezojn qeverie boshe vetem thot thaqi u arrit kjo m

pejani13.03.2013/16:31

kjo asht shum mir veq po u qu ne kerejt qytet e kosoves e me dridh hashimin e gjitha partit e kosoves
duhet mu qu edhe ne shqiperi maqedoni gjithka ku ka shqiptar se e vjedhen popullin e flliqen kombin partit shqiptare

Bucki13.03.2013/15:57

Nji dreq i madhe u hi,si ka than njani,po e dini se kushe.Ka edhe shume qytetar qe vjedhin rrymen.Po nuk eshte vetem KEKu pona tana anet,krejt bota na quan hajna dhe ne nuk kuptojm,korrupsion ka edhe ne shtetet Europiane por denohen ata dite qe deshmohet por tek ne nuk te lajn as me deshmu.Jam me ju protestues dhe mos me u ndal deri kure te ndrrohet per te mir.

jakupi13.03.2013/15:47

O POPULL SHQIPETAR NGRITUNI E RRXONE HASHEN ME BAND SE E HONGER TOKEN E KOSOVESE....QONU O POPULL SHPETONE KOSOVENBASHKOHUNI TE GJITH NE NJI

leci13.03.2013/15:47

po le te xhiron filma te ndryshum

Kola13.03.2013/15:45

Kini Durim. se Akoma e keqja nuk e ka arritur Fundin. atehere do qohet Populli. Historia e ka Treguar. Prej Romes, Bizantit, Osmaneve, Serbeve. kush e keqperdor kete Popull ska vend Ketu.

Gezim Jashari13.03.2013/15:31

Tash i ka dal gjumi popullit. Dilni cdo dite ne protesta dhe rrzoni keta kriminela dhe te paftyre.

G. Jashari

nga gjermania13.03.2013/14:49

Të nderuar protestues,gjene një term tjetër e mos i ofendoni hajnat duke i quajtur HAJNA këta njerëz të pavlerë.

agron13.03.2013/14:46

TURP, TURP, TURP

ej ej sjam ka muj me besu qfar gjendje na prun Qeveria e dalim disa qindra jo mijera e nderuara redaksi une aty isha.
Athu vetem neve na pengojn keto flliqesira apo ende ky popull e luan rolin e robit, se vetem robi nuk ka ditur te kerkoj drejtesi. Jam shume i mllefosun edhe i zhgenjym, pas kesaj kerkush perpos neve qe ishim sot aty te mos ankohet ama hiq se sipas kesaj ne nuk meritojm me shume.

Pranvera13.03.2013/14:43

Qysh nuk po baj protesta per ata qe e vjedhin rrymen.
Une nuk e lexova nje koment ketu me perbajtje serioze, kam bindjen se gjdonja ketu eshte tu e lyp Serbin me ardh serish.
Kush po vjedh, jo politikanat por POPULLI, vjedhin rrymen, ujin, malin, nuk pagujn tatimet, nuk lajmerojn rastet ne polici. Populli nuk ben asgja por i hapin syt si huti edhe presin qe Thaqi a Ramushi a Rugova ja nreqin sendet.
Jo more njerzi, nese ju vjedhni edhe politikanat vjedhin se ata jan pjesh e perditshmeris tone nuk munden ata me kan ndryshe, ATA JAN NE e NE JEM ATA.

Shpresa Gjermani13.03.2013/14:24

Me ne fund, dicka po leviz nga vendi. Keshtu te qete duhet te vazhdoj derisa gjerat te fillojne te levizin per se mbari.

Respekt.

Malsor Sopi13.03.2013/12:32

KJO PROTESTË DUHET TË MER HOV E QËLLIM TA KETË QEVERINË E kOSOVËS ,SEPSE AJO ËSHTË E KEQJA E TË GJITHAVE,E KORRUPSIONIT,VRFËRISË,VJEDHJES SË PASURIS,SHITJEN OSE MA MIRË FALJEN E PASURUS SHTETËRORE NJEZVE DHE KLANEVE QË ASPAK NUK QAJNË KOKËN PËR kOSOVËN DHE QYTETARËT E SAJË,POR INTERES PRIMAR E KAN PASURIMIN E VETËVEHTËS DHE DAJALLARVE.

Mali13.03.2013/10:51

Protestat duhet te orjentohen me qellim mos leimin e faljes se distribucionit dhe furnizimit qe hashko ju ka fal vllazerve te vet turq,nese turqit do marrrin ne menagjim distribuimin dhe furnizimin e energjis elektrike Kosova do perfundoj ne humner per 50 vjetet e ardhshem.Pasi te arrihet kjo protesat nuk duhet te ndalen deri sa hashko me banditet e vet dhe shpiunat e serbis, te detyrohen me u largu nga Kosova ne drejtim te Serbis,Rusis,Turqis,afganistanit,iranit,venezueles,ose kores se veriut,ne keto vend gjinden despotet me ideologji hashimistane.

temi13.03.2013/10:06

keni kujdes se jemi ne momentet ma te veshtira ku kemi te bejme me mitrovicen .e ne keto raste njerezit paguhen per te ikur vemendjen e popullit se historikisht na kane ndodhe keso gjerash

femka13.03.2013/08:53

edhe ne qe skemi mundesi me marshue,jemi me juve...

Gazetari13.03.2013/08:31

Kesaj pune i thojne 'S'kam çka me i bo gomarit e i bjen samarit'. Eshte thene edhe nga dikush tjeter keto dite se qeveria i lejon ne mos edhe sponzorizon keto per t'e largu vemendjen nga Pronto gangsteret.

XEHRI13.03.2013/07:50

O Popull keta ajna te KEKUT nuk kuptojn me nje dit protesta po aty thjesht duhet me ju hy mrena e prej drejtorit kryesor e te posh deri ne zyren e fundit me ju hy me nje stubc prej kokes deri ne gishta te kames e pastaj kryeministrit presidentes e tani Bajram Regjepit tani gjykatsave ren e fun se keta njerz qe jan duke udheheq kosoven e kan edhe ashtin e korruptun se lej trunin se keta duhet per gjdo dit mi rreh ka 3 her ne dit e nje her ne jav me ju dhan nga pak uj se keta nuk kuptojn ndryshe.

Dardani13.03.2013/07:21

Mos u Ćuditni kur keto protesta pas nje kohe do te shendrrohen ne parti politike. Shumica e partive n'Kosove kan fillu si levizje per nje kauze popullore, e qe kan perfundu n'parti.

hasan hyseni12.03.2013/23:53

keto probleme zgjidhen vetem me rrezimin e qeveris thaqi qe kane krijuar shtetin HASHIMISTAN ku ka vetem korrupsion. Nuk ka faj KEK PTK TREOQA...qeveria fajtore.

Baki i katit 512.03.2013/23:11

O ky popull ashtë mësuar me korupcion e sma mer menja hiq qi dalin në numer masiv, ka me mijra arsye për të protestuar,Energjija ma shtrejt se në perendim, shëndetsija ma keq se në afrik,papunsija sdi qi ka ma keq nakunnë bot, taksat sikur fajdet e fadjegjive etj etj. por prat nashta dalin nja 2 ,3 qind veta po spesoj që dalin ma shumë

bashkimipodujev12.03.2013/22:47

Ju baj FTES edhe deputetve qe mendojn se jan te zgjedhur nga POPULLI,qe neser tju bashkangjiten PROTESTUESVE,sepse ne jemi ata qe i kemi VOTU,per tnaj perfaqsu KNAQSIT DHE MOSKNAQSIT TONAte jen ATY ku i fton populli, TE JEN PERKRAH NESH QE NE MOMENTE TE FUNDIT te tregojn ne PARLAMENTIN E KOSOVES se qka deshiron populli dhe qe QEVERIS ti tregoj se POPULLI e ka pernjemend kesaj radhe OSE TA NDEGJON POPULLIN ose le te SHKOJNE ATJE ku e kan ber strehen e tyre qe te mshefen nga populli,vetum te bashkuar ua tregojm RRUGEN QE JAN DUKE E HUMBUR.. STOP PAPUNSIS DHE MJERIMIT TE POPULLIT.. STOP HAJNIVE DHE KRIMIT MBI POPULLIT..STOP PUNSIMIT FAMILJAR..TE GJITHE NE MBROJTJE TE KOSOVES MARTIRE EDHE TE PARLAMENTARVE NE QOFTSE I BASHKOHET POPULLIT ... UNE JAM ATY NESER ..EJANI EDHE JU.

Dini12.03.2013/22:34

O popull a jeni tu i pa plaqkitjet e qeveris a jo ja disa qe une i kam pa
1. 0.51 taks doganore per 1 liter naft
2. 25 taks per targat e reja RKS ne vitin e kaluar pa mbules ligjore
3. Ndalesa e zhdoganimit te automjeteve me te vjetra se 13 vite eshte marrveshje e korruptuar ndermjet qeveries dhe importusve te veturave te reja
4. Fatura e rrymes eshte e dizajnuar special qe konsumatori te mos e kuptoj permbajtjen.
5. Etj...

fafaroni12.03.2013/21:35

Te protestohet neser jo vetem per fryrje te fturave te KEKut por edhe per qmim te lart te energjis elektrike,ju lutem pytni kosovaret qe jetojn ne shtet europjane sa paguan rrymper nji muaj dhe sa marrin rrog ata pastaj beni krahasime me pagesat qe bejm ne ktu ne kosov per kekun dhe rrogat qe ne marrim,pastaj te protestohet dhe te kerkohet pergjegjesi per fajtoret qe ndikuan ne pengimin e investimeve te atyre qe jan te iteresur ta bejn ket e si pasoj do te hapeshin vende te reja pune,edhe pas tremdhjet vjet lufte rinia e Kosoves ik nga ktu per te siguru nji vend pune,e per ket populli e di masemiri se kush esht fajtor.

kosovari12.03.2013/21:18

e ka populli rastin qe kesaj qeverie te
korruptueme ti terhiqet vrejtja se me keto
hajni nuke shkone ma .dhe thuani hajnave qe veprojne ne qdo komun me nje taktike te
persosur vetem te behen te pasur.do te thot hajnat ti kene te gjithat kurse populli i mjere ta shijoj vetem buken e thate.padrejtesit qe i beni duhet tju vije turpe se te gjitha gojat jane te njejta.

murtez zeqiri12.03.2013/21:14

kish me ra bor shyqyr e sun dalin ne protest

NACIONALISTI12.03.2013/20:32

Neser pritet te dalin nje numer i madh i qytetareve te prishtines sikur e gjithe Kosoves..

Gongje Gashi Suedi12.03.2013/20:11

Qytetare te nderuar,sot eshte koha t'u pergjigjem KEKisteve,duke bere nje protest apo Demonstrate masive.Ftojme popullin e Kosoves bitevi,duke filluar nga Dukagjini,e deri ne skaje te Kosoves,qe t'i bashkohen Drenices,Llapit e Gollakut deri ne Kaçanik,ftojme ne menyre njerzore te marrin iniciativ kundershtimi me ane te protestave hajnave te pergjitheshem ,te KEKut e deri ne shitoret e bukes.Pas lufta la pasoja te medha,la vagabomd,hajna,genjeshtare ,tradhetare,la inate,dhe llastime te tepruara me çka sot po shihet defekti,jo vetem ne politike,por edhe ne Ekonomi,ne Aresim e shendetesi,ne shkollime te ulta,te larta e fakultete.Prandaj me fjale te tjera dhe serioze,therras t'i nderpreni keto mangesi dhe rreziqe ndajKosoves.Dilni ,mos flini te dashur vellezere motra,pa ekonomi te zhvilluar nuk ka as jete,as jetes.Pa drita nuk vjen ekonomija as lumturija.Prandaj ju presin protestat masive,sepse ndryshe KEKu nuk do te sherohet.Hajnat ,jane shtuar,krimet,bandat jane shtuar.O Zot ndihmona....!

visar12.03.2013/16:24

neser KEKu, pasneser PTKja. Stop privatizimit, stop hajnive, stop korrupcionit

isufi12.03.2013/16:07

o jam invalid me karoc kom me dal

beka ger 12.03.2013/16:00

Ishalla mban koha e mire se per ndryshe as100 protestus nuk dalin ishalla sju mban koha ftoft me bore si ne Gjermani ok besoj se do ti pergjigjet nje numer masiv kesaj proteste

agimi12.03.2013/14:34

Kto jane veq fillim qe qeveria e pronto po e fute popullin ne krize ku me investime pa kritere dhe me rritjne e rrogave te qeveritarev qe i marrin nga dhe finacohen nga KEKu . Qevria eshte ajo e cila po e zbraz kuleten dhe xhepin apo edhe centat e fundit po i mledhe me rritje te qmimeve . si ka mundesi te rritne qmimi deri ne 9 e 20 pergjin rryma qdo vite e rritja ekonomike 2 apo 3 pergjin po pasojat veq fillojn dhe shtohen .

benny gjakove12.03.2013/14:19

duhet prishtina me u dridh edhe nje here e duhen kta kriminela ta kuptojn se jemi gjall akoma duhet ta largojm virusin

guri12.03.2013/14:09

Do e fillojm neser per kekun dhe do vazhdojm pasneser per ptk ose na hupi ardhmerija e femijeve tane

bleri 12.03.2013/14:01

A ka mundsi me shty per masneser se populli esht ne gjum e nuk dalin