Vulin e do edhe Gorën në asociacionin e komunave serbe

Publikuar: 07.03.2013 - 16:00

Vranishtė (Dragash), 7 mars – “Serbia asnjėherė s’do tė heqė dorė nga kujdesi pėr Gorėn”, ka deklaruar Aleksandar Vulin sot nė Vranishtė, njė fshat i Komunės sė Dragashit. Sipas tij edhe nė Bruksel ėshtė biseduar pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė Gorės nė kuadėr tė asociacionit tė komunave serbe.

Drejtori i Zyrės pėr Kosovėn nė Qeverinė e Serbisė, Aleksandar Vulin, i cili sot ndodhet pėr vizitė serbėve nė Kosovė, ani pse goranėt janė tė tjerė, theksoi se “Goranėt dėshirojnė tė jenė atje ku kanė qenė gjithmonė, pra nė Gorė, tė cilėn nuk e braktisėn as nė kohė tė rėnda”.

“Ne e kemi shtruar ēėshtjen e Gorės e tė goranėve nė Bruksel dhe jo si problem por si qėndrim. Bashkėsia e komunave serbe dėshiron qė Gora tė jetė nė pėrbėrjen e saj dhe kėtė e dėshiron edhe Gora”, citohet tė ketė thėnė Vulin gjatė vizitės.

Siē transmeton Kim Radio, goranėt janė ankuar pėr presione. Citohet po ashtu Osman Selmani nga Krusheva e  Dragasgit, se gjoja mbijetesa e goranėve ėshtė e pamundur pa Republikėn e Serbisė, meqė 80 pėr qind e tyre jetuakan nga Serbia.

Nė territorin e Gorės, sipas pohimeve serbe, janė 19 fshatra dhe nė to jetojnė mbi nėntė mijė goranė.

Vulin njoftohet se ka vizituar edhe Prizrenin. Ai citohet tė ketė thėnė se nė Kosovė nuk kėrkon njė Republikė Serbska, por formimin e bashkėsisė, qė do tė ketė kontrollin dhe ndikimin nė gjyqėsi, polici dhe arsim.

 

enveri brezne07.03.2013/22:11

ne qoft se per gorane eshte e pamundur te jetohet pa serbi, ateher le te shkojn ne sebi, nuk i ndalim fare

Fazliu Canada07.03.2013/21:12

I nderuari Januz Krasniqi ,,,nuk shkruaj shpesh as nuk jap komente por,,shkrimi yt me beri te jap edhe une nji koment..e ky kishte me qene keshtu qe prej se lexoj komentet e lexuesev asnjeher deri me sot nuk kam lexua koment me te sakt dhe me te mire se i juaji ..besom se po ta them me plot korrektesi se me te vertet atyre su mbet tjeter vetem edhe prishtinen me hajna le ta marrin,,,fundi i fundit as qe po pyetet populli

Januz Krasniqi07.03.2013/16:44

Merrni edhe Prishtinen. Ne Prishtine jane politikuajt, hajnat, spiunet, banditet, pisat e Kosoves. Keshtu do te shpeton Kosova.

Albani07.03.2013/16:34

Don me u ba asociacioni i komunave serbe ma i madh se krejt Kosova. Edhe turqit le ti marrin ne asociacion dhe Kosova po ndahet gati 5050.

denis07.03.2013/16:24

gora dhe popullsia gorane duhet me bashkpunu me shtetin serb dhe me enkllava serbe te kosoves sepse per ndrushe do ta asimilojn shqiptar dhe per nji koh gjat ata si grup etnike nuk dot ekzistojn me ne fund duhet gorant me lup ndihmen edhe nga bulgaria qofse dot kan represion nga shqiptare bulgar si shtet evropian me mor masa te nduhura gorant si popullsia me se shumti kan hup ne kosove mas lufte sepse e kan ... e kan perngul nag shpija dhe i kan more dugojat edhe sot situata eshte te njejta sepse shqiptare nuk e kan respekt ndaj te tjer dhe une po mendoj se 100 shqiptar jan rasista stop asimilimit te tjerve ne kosov nga ana shqipatre

isa07.03.2013/16:24

o serb lupni krejt komuna ku ka vetem ni serb se hashim thaqi i ka qite ne ankand publik falas ky far esat pash toptani nuk di aka ni shqiptar qe thote stop jemi shtet i pamvarur apo jemi shtet i hashim thaqit a qka jemi po te marr jemi ne shqiptaret

Mendimtar07.03.2013/16:15

Normalisht qe bisedohet ne Bruksel edhe per Goren kur mbani shenime e shkoni me rradhe e i permendni krejt e keta tanet me duart ne xhepa.

Katravella07.03.2013/16:14

Domethen, Vulin e do Veriun edhe Jugun ! Si senjor, menjehere do ju plotesojme deshiren ! Malo sutra !