Jeta e tyre mision, rënia porosi

Publikuar: 07.03.2013 - 13:30

Prishtinė, 7 mars -  Kuvendi i Kosovės shėnoi sot me njė mbledhje solemne  “Epopenė e UĒK-sė”. Seanca solemne me rastin e 15 vjetorit tė Epopesė sė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės filloi me intonimin e himnit shtetėror tė Kosovės, i cili edhe kėtė herė u injorua nga deputetėt e Lėvizjes Vetėvendosje, ani pse nga  pėrfaqėsuesi i saj ishte thirrur mbledhja.

Deputeti i Lėvizjes Vetėvendosje, Rexhep Selimi, tha se ky Kuvend dhe kėta deputetė e kanė pėr obligim qė tė pėrulet me respekt pėr Epopenė e Jasharajve nė Prekaz me 5, 6 dhe 7 mars.

Selimi ka kujtuar Shaban Jasharin, nė Ditėn e Mėsuesit, duke ēmuar punėn e tij.

Ai ka thėnė se rasti i flijimit tė Familjes Jashari ėshtė unik nė botė dhe si i tillė duhet kujtuar dhe ruajtur nė vlerat mė tė larta tė shtetit, pasi ata janė realizuesit e lirisė.

Selimi ka lexuar emrat e 56 tė vrarėve tė familjes Jashari nė seancė.

"Popujt dhe kombet kanė historitė e tyre, popujt dhe kombet luftuan dhe vazhdojnė tė luftojnė ende pėr liri. Nė historitė e tyre, kombet kanė bėrė sakrifica tė mėdha pėr liri. Por nuk ka komb nė botė ta ketė njė Adem Jashar ashtu siē e ka kombi ynė. Nuk ka komb nė botė tė ketė njė Familje Jashari, siē e ka kombi ynė. Njė diplomat, kur e pa Prekazin pat thėnė: “po tė ekzistonte ēmimi Nobel pėr luftė, ai do t’i takonte Adem Jasharit…” Ndoshta nuk ka ēmim Nobel pėr luftėn, por ēmimin e lirisė, ēmimin e luftės pėr liri Adem Jashari ia dhuroi kombit tė vet", tha Selimi

Gjatė seancės solemne me rastin e 15 vjetorit tė Epopesė sė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, deputetėve u ėshtė drejtuar edhe kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi.

Ai ka thėnė se Epopeja e UĒK-sė shėnon me tė drejtė sakrificėn e familjes Jashari. Sipas tij, tri ditėt e Epopesė krijuan luftėn e drejtė pėr ēlirimin e Kosovės nga okupuesit shekullorė, duke realizuar ėndrrėn pėr Ēlirim tė tė gjithė brezave.

Thaēi duke kujtuar tė kaluarėn ka thėnė se UĒK-ja ishte niveli mė i lartė i organizimit politik dhe ushtarak qė ka njohur ndonjėherė Kosovės dhe si e tillė ėshtė cilėsuar edhe si lėvizja mė e suksesshme guerile e shekullit tė XX-tė.

Ai ka folur edhe pėr tė tashmen duke ēmuar tė arriturat e tanishme dhe duke premtuar pėr punė tė vazhdueshme nė tė ardhmen.

Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi theksoi se rėnia e Jasharajve hapi kapitullin mė tė madh tė ēlirimit tė Kosovės.

“As makineria e rėndė serbe, as spastrimi etnik nuk e mposhtėn qytetarin liridashės tė Kosovės dhe ēdo qytetar duhet tė ndjehet mirė dhe krenar pėr kontributin e tij pėr liri. Kosova do t’a nderoj gjithmonė kėtė sakrificė”, tha Thaēi.

Ai ka shtuar se UĒK-ja ėshtė vlerėsuar nė botė si guerilja mė e suksesshme e shekullit tė njėzet.

Ndėrkohė, kryeparlamentari Krasniqi ka thėnė se legjenda dhe merita i pėrket vetėm ati qe e meriton atė “ Merita i takon Adem Jashrit, ai ėshtė edhe legjenda. Po ku jemi e si jemi sot. E dimė qė Kosova me 17 shkurt tė vitit 2008 ka shpallur pavarėsinė, e dimė gjendjen e familjarėve tė tė pagjeturve. Sot kur kujtojmė ngjarjet e para 15 viteve, mė vjen tė them lavdi e pėrjetshme tė gjithė tė rėnėve pėr lirin e Kosovės”, tha Krasniqi.

MR GQ England 07.03.2013/14:33

Me pas qen Veteranet e UQK,s ne mend do i kishin bojkotu te gjitha nderhyrjet e Qeveris Thaqi qe po don me na lan pa shtet. Epopeja e UQK,s per mendimin tim esht per ata qe ja dojn te miren Kosoves. Thaqi me PDK,n jan ne sherbim te djallit dhe Serbis.

Murriz Shipnia07.03.2013/14:32

Meka e Shqiptarëve është Prekazi.

nasco07.03.2013/13:59

po,po,po... ne rregull krejt eshte z. Selimi...mirepo, thirrni naj here seanse edhe per fukarallekun qe ka kap kosoven, miruni pak me zhvillimin ekonomik , e mos i leshoni sallen e kuvendit etj, etj

dreniskandinavi07.03.2013/13:59

Jo besa nuk ka kund ne bot mu ngunju pas ati numri te madh femij e gra me i ba kurban 52 antar te familjes pa i vet se a doni te luftoni ajo nuk ka.Syigeneris ne bot,kjo ndodh vetem te shqiptaert.Me dhimben te miturit dhe granimi dhe ter te afermit e tyre.