Njëra nxënëse në QKUK në gjendje të rëndë (Video)

Publikuar: 01.03.2013 - 16:27

Pejė, 1 mars (E plotėsuar) - Janė lėnduar 32 nxėnės tė shkollave fillore tė Pejės gjatė njė koncerti humanitar. Dy prej tyre po trajtohen nė Qendrėn Klinike Universitare nė Prishtinė. Njė nga nxėnėset qė po trajtohet nė kėtė qendėr ėshtė nė gjendje tė rėndė.
Mjeku kujdestar, Lulzim Hoti ka thėnė se pacientja ėshtė duke u trajtuar dhe se gjendja e saj ėshtė ende e rėndė.
Nė videon e KTV-sė, shihet ēasti kur kėta nxėnės kanė pėrfunduar kėshtu derisa prisnin tė merrnin pjesė nė koncertin humanitar nė palestrėn “Karagaēi” tė Pejės.
Nė Spitalin e Pejės nga 30, sa po trajtoheshin, vetėm 6 kanė mbetur pėr mjekim tė mėtejshėm.  Drejtori i spitalit, Skėnder Dreshaj ka thėnė se tėrė personeli mjekėsor u ka ofruar ndihma kėtyre nxėnėsve. Ky incident ėshtė shkaktuar kur turma e nxėnėsve po hynte nė sallėn e sporteve “Karagaēi” nė Pejė, me ē’rast rrethojat e metalta tė shkallėve janė prishur.
Tė lėnduarit nė Spitalin e Pejės i ka vizituar edhe kryetari i Komunės, Ali Berisha. Me rastin po merret edhe Policia e Kosovės, e cila ka nisur  hetimet.  Tė lėnduarit nė QKUK dhe ata nė Spitalin rajonal tė Pejės i ka vizituar edhe ministri i Shėndetėsisė Ferid Agani.  

16:27: Dy tė lėnduar mė rėndė po trajtohen nė QKUK

Pejė, 1 mars (E plotėsuar)
– Nė njė komunikatė tė dėrguar para pak ēastesh nga Policia rajonale e Pejės, thuhet se fatkeqėsia e sotme nė sallėn e sporteve Karagaēi ka ndodhur rreth orės 13, kur ėshtė rrėzuar mbrojtėsi anėsor (gilinderėt) e tarracės hyrėse tė palestėr, ku ndodheshin rreth 5 000 nxėnės tė shkollave fillore tė komunės sė Pejės, tė cilėt ishin tubuar aty pėr njė koncert humanitar, organizuar pėr tė ndihmuar njė vajzė tė sėmurė nga Deēani. Me kėtė rast kanė pėsuar lėndime dhjetėra persona tė gjinive dhe moshave tė ndryshme,shumica nxėnės tė shkollave fillore dhe tė mesme tė komunės sė Pejės.
Sipas tė dhėnave tė policisė, nė hyrjen AB ishte njė numėr i madh i nxėnėsve dhe si pasojė e kėsaj,mburoja e metaltė ėshtė shkėputur tėrėsisht nga betoni, me ē’rast edhe janė rrėzuar nxėnėsit, tė cilėt kanė pėsuar lėndime trupore.
Tė gjithė tė lėnduarit janė dėrguar nė Emergjencėn e Spitalit Rajonal Pejė pėr tretman mjekėsor dhe nė kėtė spital janė ekzaminuar 32 persona, dy nga kėta janė dėrguar pėr QKUK nė Prishtinė, gjashtė janė nė spitalin Rajonal Pejė pėr kurim tė mėtutjeshėm, ndėrsa tė tjerėt, pas dhėnies sė ndihmės sė parė, janė lėshuar pėr nė shtėpi.
Ekipet hetuese, nėn mbikėqyrje tė prokurorit pėrkatės, janė duke punuar pėr tė mėsuar tė gjitha rrethanat lidhur me kėtė rast, thuhet nė komunikatėn e Policisė rajonale tė Pejės.

Rrėnohet rrethoja e shkallėve nė “Karagaē”, mbi 20 nxėnės tė lėnduar

Pejė, 1 mars
- Rreth 20 filloristė tė shkollave fillore tė Pejės janė lėnduar, dy prej tė cilėve thuhet tė jenė nė gjendje tė rėndė, pasi mbi ta ka rėnė njė pjesė e rrethojės sė shkallėve tė palestrės sė sporteve “Karagaēi”, ku po mbahej njė koncert humanitar. Pjesa e shkallėve ėshtė shembur gjatė koncertit.
Nė koncert ishin tė pranishėm edhe mėsimdhėnės e prindėr tė nxėnėsve.
Rastin e ka konfirmuar pėr KTV-nė zėdhėnėsi i policisė pėr rajonin e Pejės, Xhevat Ibraj.
“Janė mbi 20 nxėnės tė lėnduar, dy prej tyre janė nė gjendje mė tė rėndė, ekipi mjekėsor ka reaguar. Nxėnėsit po kurohen nė spitalin e Pejės”, ka thėnė Ibraj.

Halori01.03.2013/21:35

Fajin duhet kërkuar te kryesi i punëve që ka vendosur glinderat e kalbët, ose nuk i ka kapur ata si duhet. Nuk është dashur që nga trupat e fëmijëve të vije metali si i kalbur.

nergut01.03.2013/20:54

Mbi gjashtemije qytetar, e mbi te gjitha shumica dermuese femije, me qellim bamiresie te perjetojne kete tragjedi nga mospergjegjesia e policise se pejes kjo eshte e papranueshme, ky eshte cirkus i papergjgegjesise. Ku eshte pergjgjegjesia e kesaj policie, ku jane udheheqesit e policise se Pejes, ku ishine policia. Asnje polic nuk ishte ne sigurim. te gjithe pergjgegjesite e gjithave niveleve duhet te suspendohen. Mjerishte kjo eshte policia e Kosoves.Zoti iu ndihmofte te lenduarve dhe sherim te shpejt, dhe zoti iu ndihmofte prinderve.

nergut01.03.2013/20:28

E gjithe pergjegjesia e kesaj tragjedie bie ne pergjgegjesine e policise se Kosoves. Kjo pamje ka trishtuar gjithe Kosoven. Duhet te mirren masa suspendimi nga niveli ma i larte i hierarkise komanduese e policise se pejes e deri te ai me i uleti. Kjo neglizhence dhe papergjegjesi nuk tolerohet. Turp i policise qe ne radhet e veta mbane polic te papergjegjshem te te gjitha niveleve.