Thaçi: Nuk do të ketë “Republika Serpska” në veri

Publikuar: 27.02.2013 - 18:57

Prishtinė, 27 shkurt - Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi tha nė njė intervistė pėr Zėrin e Amerikės se krijimi i asociacionit tė komunave me shumicė serbe nė Kosovė ėshtė paraparė me dokumentet nė fuqi nė vend, dhe nuk nėnkupton kurrfarė trajtimi tė veēantė pėr serbėt nė veri. Nė intervistėn dhėnė korrespondentit tė ZA nė Prishtinė, Besim Abazi, Thaēi foli pėr bisedimet pėr normalizimin e marrėdhėnieve me Serbinė, tė cilat do tė vazhdojnė tė hėnėn mė 4 mars.

Zėri i Amerikės: Tė hėnėn ju do tė takoheni me kryeministrin Daēiē pėr tė konkretizuar, siē keni thėnė, marrėveshjet e arritura nė parim. Pėr ēka jeni marrė vesh konkretisht?

Thaēi: Unė dua tė besoj qė do tė arrihet njė marrėveshje parimore, njė marrėveshje qė definitivisht normalizon marrėdhėniet mes shtetit tė Kosovės dhe Serbisė. Dėshiroj t’i falėnderoj shtetet e BE-sė dhe SHBA-nė pėr mbėshtetjen e tyre tė fuqishme nė kėtė proces. I gjithė pėrkushtimi ynė ėshtė qė tė kemi normalizim tė gjendjes nė veri, por edhe normalizim tė marrėdhėnieve ndėrshtetėrore dhe nė mes tė popujve tanė. Mendoj qė ajo qė ėshtė diskutuar nė Bruksel, nė takimin e fundit, ka qenė njė kthesė nė kuptimin pozitiv, sepse Serbia ėshtė detyruar tė pranojė mė nė fund shpėrbėrjen e plotė tė tė gjitha strukturave paralele tė sigurisė, duke nėnkuptuar kėtu mekanizmat e MUP-it serb, tė instaluar nė veri tė Mitrovicės, gjithashtu edhe mekanizmat e inteligjencės, BIA-s serbe. Do tė pėrfshihet nė njė periudhė tė caktuar se kur do tė shpėrbėhen dhe kur do tė dėbohen disa qė janė tė dėrguar nga Serbia nė atė pjesė tė Kosovės. Kėshtu qė, ky ėshtė njė mesazh i mirė. Nė tė njėjtėn kohė jemi pajtuar verbalisht dhe Serbia ėshtė detyruar qė tė pranojė domosdoshmėrinė e funksionimit tė plotė tė sistemit tė drejtėsisė sipas ligjeve tė Kosovės dhe kjo do tė ndodhė nė tė ardhmen e afėrt. Do tė hapen edhe Gjykatat komunale nė dy komuna tjera nė veri, siē janė gjykatat komunale nėpėr komuna tjera tė Kosovės, por gjithmonė sipas kushtetutės dhe ligjeve tė Kosovės. Gjithashtu, kemi diskutuar nė mėnyrė shumė serioze, atė qė garanton edhe dokumenti i presidentit Ahtisaari, kushtetuta e Kosovės, ligji pėr vetėqeverisjen lokale, pėr formimin e njė trupe, apo asociacioni tė komunave me shumicė serbe qė do tė ishte njė trupė qė do tė koordinonte punėn e kėtyre komunave, por gjithmonė tė zgjedhur nė mėnyrė indirekte, pra tė pėrbėhet nga kryetarėt e komunave.

Zėri i Amerikės: A e rrezikon ky asociacion funksionimin e shtetit tė Kosovės?

Thaēi: Kjo trupė, apo ky mekanizėm ėshtė i garantuar me dokumentin e Ahtisaarit, me kushtetutėn e Kosovės. Ėshtė njė mekanizėm integrues i komunave me shumicė serbe. Nė po pretendojmė tė ndėrtojmė njė vend tė ri, njė vend demokratik, me perspektivė evropiane dhe nė asnjė rrethanė nuk do tė lejojmė formimin e mekanizmave regjional, por integrues. Dhe unė i siguroj qytetarėt e Kosovės se gjithēka do tė jetė e bazuar nė kushtetutėn e Kosovės dhe ligjin pėr vetėqeverisjen lokale. Asociacioni mund tė ketė tė drejtat dhe ka tė drejtat pėr tė komunikuar si komuna mes veti, pėr tė shkėmbyer pėrvoja pėr ujėsjellės, pėr ndėrtimin e shkollave, pėr ndėrtimin e kopshteve, pėr qeverisje mė tė mirė, por nė asnjė rrethanė nuk do tė ketė ndonjė mandat legjislativ apo ekzekutiv, apo qė tė ketė zgjedhje tė drejtpėrdrejta. Kėto janė vijat e kuqe qė i kamė prezantuar edhe nė Bruksel dhe qė do t’u qėndrojė besnik edhe nė takimin ardhshėm. Prandaj Serbia do tė jetė e detyruar tė pranojė realitetin e ri qė do tė krijohet, qė do tė funksionojė nė bazė tė legjislacionit tė Republikės sė Kosovės.

Zėri i Amerikės: Ju keni kėrkuar mbėshtetjen e zėvendėssekretarit amerikan tė shtetit William Burns pėr tė shmangur dhėnien e mė shumė pėrgjegjėsive kėtij asociacioni. A jeni nėn trysni pėr njė gjė tė tillė?

Thaēi:Unė dėshiroj tė falėnderoj zėvendėssekretarin Burns pėr telefonatėn e tij, pėr inkurajimin e tij nė emėr tė qeverisė sė SHBA-sė, presidentit Obama, zv/presidentit Biden dhe sekretarit John Kerry. Edhe nė vizitėn e sekretarit amerikan nė Evropė do tė pėrcillet me theks tė veēantė edhe tema pėr Kosovėn, ne veēanti nė takimet qė do tė zhvillohen nė Berlin dhe Londėr. Sot, normalizimi i gjendjes nė Kosovė, funksionimi i institucioneve demokratike nė veri tė Kosovės, normalizimi i marrėdhėnieve nė mes shtetit tė Kosovės dhe Serbisė, ėshtė nė top-agjendėn e politikės botėrore edhe nė Bruksel edhe nė SHBA. Mendoj se kjo ėshtė me interes pėr Kosovėn, sepse do tė pėrshpejtohet edhe procesi i integrimit tė Kosovės si vend i pavarur dhe sovran por edhe i Serbisė nė strukturat e NATO-s dhe Bashkimit Evropian. Prandaj, ky interesim pozitiv i BE-sė dhe SHBA-ve, duhet tė kurorėzohet me njė marrėveshje ndėrshtetėrore Kosovė - Serbi, me garancėn e plotė tė BE-sė dhe mbėshtetjen e fuqishme tė SHBA-sė. Zv/sekretari Burns, mbrėmė nė bisedėn qė kam zhvilluar, ka rikonfirmuar edhe njėherė se SHBA-tė qėndrojnė fuqishėm nė mbėshtetje tė konsolidimit tė shtetit tė Kosovės dhe normalizimit tė marrėdhėnieve Kosovė – Serbi, pra tė njė angazhimi pėr fqinjėsi tė mirė, si parakusht i domosdoshėm pėr evropianizimin e gjithė rajonit.

Zėri i Amerikės: A ka pasur kėrkesa ndaj jush qė kėtij asociacioni t’i jepen mė shumė fuqi ekzekutive qė nė Prishtinė ėshtė vlerėsuar si synim pėr krijimin e njė Republike serbe nė atė zonė?

Thaēi:  Unė i kuptoj opinionet e ndryshme dhe i respektoj ato, por nė tė njėjtėn kohė jam shumė i drejtpėrdrejtė kur ato opinione janė tė gabuara. Kėto pretendime pėr tė prezantuar rrejshėm procesin e normalizimit tė marrėdhėnieve nė mes tė Kosovės dhe Serbisė, janė thjeshtė ta pa argumentuara, janė plotėsisht tė paqėndrueshme, janė nga mungesa e informatave, me gjithė transparencėn e plotė qė kemi prezantuar gjithmonė. E ritheksoj edhe njėherė, do tė jetė njė asociacion  i komunave me shumicė serbe qė garanton kushtetuta e Kosovės dhe dokumenti i presidentit Ahtisaari. Nė asnjė rrethanė nuk do tė ketė dhe as qė ėshtė duke kėrkuar dikush ndonjė Republika Serpska, autonomi, status special, apo kėmbim territoresh. Kėto janė ėndrra tė Serbisė, qė unė nuk mund t’i ndalojė qė tė ėndėrrojnė, por janė tė parealizueshme nė Republikėn e Kosovės. Pėr Kosovėn, do tė ketė normalizim tė gjendjes, funksionalizim tė plotė nė ēdo cep tė territorit tė Republikės sė Kosovės, me mbėshtetjen e plotė edhe tė NATO-s edhe tė EULEX-it pėr krijimin e ambientit tė sigurisė, lėvizjes sė lirė, rendit dhe ligjit dhe pastaj edhe zgjedhjet e lira, lidership legjitim dhe investime socio – ekonomike.

Zėri i Amerikės: Kush do ta zbatojė nė veri synimin pėr shpėrbėrjen e strukturave paralele, duke parasysh kundėrshtimin e pėrfaqėsuesve serbė nė zonė?

Hashim Thaēi: Nė konkluzionet apo marrėveshjet pėrfundimtare qė do tė arrihen nė Bruksel, do tė pėrfshihen qartė edhe mekanizmat implementues, periudhat e qarta kohore dhe nė tė njėjtėn kohė edhe plani veprues. Dhe unė do tė kėrkoj tė kemi angazhim tė KFOR-it, por para sė gjithash tė EULEX-it dhe mekanizmave institucional shtetėror tė Republikės sė Kosovės.

Zėri i Amerikės: A ėshtė 4 marsi ditė kur ju i prisni kėto marrėveshje?

Thaēi: Unė jam me optimizėm se gjėrat do tė lėvizin nė drejtim tė duhur. Nuk do tė flisja me datė se kur do tė arrihet kjo marrėveshje. Por, ajo ēka mbes me shpresė ėshtė se do tė arrihet njė dakordim sa u pėrket ēėshtjeve qė janė diskutuar dhe nė tė, tė pėrfshihen mė nė fund edhe ēėshtjet e telekomunikacionit, transportit dhe energjisė. Ndėrsa marrėveshja pėr IBM-nė ka filluar tė funksionalizohet nė kufijtė mes Kosovės dhe Serbisė, kėshtu qė tė shohim dhe ne do tė sillemi nė mėnyrė shumė tė pėrgjegjshme, gjithmonė duke respektuar kushtetutėn dhe ligjet e Kosovės, por edhe standardet mė tė larta evropiane dhe pėr krijimin e kushteve sa mė tė mira, sa mė tė sigurta, sa mė atraktive pėr tė gjithė qytetarėt e Republikės sė Kosovės, qė tė jetojnė nė njė atdhe tė pėrbashkėt, nė njė vend evropian, shumetnik.

Zėri i Amerikės:  Zoti kryeministėr. Serbia nė fund tė procesit llogaritė tė marr datėn e fillimit tė negociatave pėr anėtarėsim nė Bashkimin Evropian. Por, cilat janė pėrfitimet e Kosovės nga ky proces?

Hashim Thaēi: Kosova ėshtė e fundit qė ka fituar lirinė dhe ka shpallur pavarėsinė nė rajon dhe natyrisht se ėshtė disa hapa prapa nė krahasim me vendet tjera. Por, Kosova po lėvizė me hapa tė sigurt drejt perspektivės evropiane, procesit tė liberalizimit tė vizave dhe temė me theks tė veēantė ka qenė nė takimin qė kam zhvilluar me presidentin Jose Manuel Barroso, presidentin Herman van Rompuy dhe zotin Stefan Fule, ēėshtja e liberalizimit tė vizave, marrėveshja pėr MSA. Nė tė njėjtėn kohė do tė vazhdohet qė tė integrohet Kosova nė tė gjithė mekanizmat rajonal e ndėrkombėtarė dhe nė tė ardhmen e afėrt, pse jo edhe ulėsen nė OKB. Ndėrsa edhe Serbia e ka agjendėn e vet evropiane. Unė mendoj se sa mė shpejt qė tė lėvizin vendet e rajonit drejt perspektivės nė NATO dhe BE, ėshtė nė interesin e secilit shtet, qė tė mos e mbajmė peng njėri tjetrin por t’i lehtėsojmė rrugėn evropiane njėri tjetrit.

Zėri i Amerikės: A ka gjasė qė nė fund tė kėtij procesi, tė llogaritet nė ulėse nė OKB?

Thaēi: Kosova do tė jetė pjesė e NATO-s, BE-sė dhe OKB-sė. Ne jemi duke punuar shumė seriozisht me tė gjithė partnerėt ndėrkombėtarė dhe Kosova, definitivisht pas normalizimit tė marrėdhėnieve me Serbinė ka shanset ideale qė tė fitojė shumė shpejt edhe ulėse nė OKB.

Zėri i Amerikės: Ka pasur ide se autonomia pėr serbėt nė veri do tė mund tė ishte njėfarė shkėmbimi pėr njohjen nga Serbia dhe kjo t’i mundėsojė Kosovės ecjen drejt OKB-sė...

Thaēi: E ritheksoj. Nė asnjė rrethanė, as qė ėshtė diskutuar dhe as qė do tė lejojė tė diskutohet pėr ndonjė autonomi. Kosova do tė funksionojė si njė shtet i pavarur dhe sovran, me integritetin territorial tė njohur dhe tė pranuar ndėrkombėtarisht, si njė njėsi unike shtetėrore, funksionale dhe  integruese me tė drejta tė barabarta pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės. Nuk do tė ketė ndonjė tretman tė veēantė ndonjė pjesė e territorit tė Kosovės.

Zėri i Amerikės: Kritikėt ju kujtojnė se keni thėnė qė nuk do tė bisedoni me Serbinė pėr veriun e Kosovės, ndėrsa sot po detyroheni tė bisedoni. Si ju pėrgjigjeni?

Thaēi: Ne po bisedojmė pėr fqinjėsi tė mirė dhe unė e respektoj nė plotni rezolutėn e Kuvendit tė Kosovės pėr normalizimin e marrėdhėnieve me shtetit tė Kosovės dhe Serbisė. Prandaj, gjithė ajo ēfarė jam duke bėrė nė kėtė moment, jam duke i kryer obligimet e mia kushtetuese, ligjore dhe pėrgjegjėsitė dhe besimin qė kam marrė nga Kuvendi i Republikės sė Kosovės, por edhe mandatin ekzekutiv si kryeministėr i vendit.

Arbi zeka28.02.2013/09:40

PER NJERZ NORMAL QE FAKTET e per juve qe skuptoni.O SKA MA FRAJER eshte shum trim veq e kini nga gjelozija.po e di qe kini pas qef me kan ne ven tina po skeni punu ju sikur ky cari

Bucki28.02.2013/09:38

Ne vetem mund te komentojm,nuk vendos Hashimi e as serbi Daqiqi,ktu vendosin BE dhe SHBAte,kjo pune ka perfunduar e kta dy si kalors ne tabelen e shahut vetem kan me nenshkruar.BE nuk pranon ne bashkim shtete me probleme se ka mjaftSpanjen,Rumanin,Qipren,Hungarin ce kan probleme me pakica mos te them me teritore se ne BE kufijt po hiqen gradualisht dhe nuk do te egzistojn.Ne kete rrug vjen edhe bashkimi kombtar i te gjithe shqiptarve ne Ballkan por me koh.Duhet per te biseduar me te gjithe qe kufizohemi se kemi cene te coptuar si Kurd.

beka ger28.02.2013/07:30

Prej se egziston shqiptaria njeri dy ftyresh si ky kryemadhi jon thaqi skemi pas .Njeri qe ka punu puntor krahu ne hekurudha me shkoll te mesme me kultur primitive e udhëheq kosoven drejt humneres.Keti njeriu kurr si kam besu dhe sdo ti besoj se shpesh i ka ndrru fjalet

Territori28.02.2013/02:08

Krnohu me PDK qe asnjher ne biseda nuk tha JO ..per interesa te Kosoves vendosmerin per shtet dhe interesa shtetrore nuk e keniper kete edhe kerkojn leshime prej jush pa nderpre..fusnota,1244,dokumenta civile kopje..etj etj qe spo me kujtohen

Dardan28.02.2013/01:32

Jo Repuplika Serpska po autonoska diqka ..pa emer Repubilike e kshtu sta vet Kosoven hiq..
S do te ket biseda asnjher per veriun ka than Thaqi .. vertet me u habit per zemergjersin e tregume ndaj Serbis per me hy ne Evrop ne dam te Kosoves..
Qka paskemi lutu e qenddru sakrifiku ne ne Kosove per me e fal Qeveria a ?

gjeki27.02.2013/22:44

o djem mos folni kur skini lidhje me kok grahni ju punon e ndihmoni ne kosov per politik ju spo dishi kurgja bre kastraveca rrnoft pdk

tonik27.02.2013/20:43

Jo Repulika Serspka, por Republika Serpskog Kosova.

bik27.02.2013/20:38

haaaa hhiiiii ta urojm r publiken eri ne veri tuu kosoves

beki27.02.2013/20:20

o Thaq buri po krejt qka po thu ti jo po na del po ma mir mos thuj kurxh veq shuj e mos fol polla ...

nik mustafa27.02.2013/19:46

ky njeri kapas than se nuk dot te bisedoj me serbin per veriun e kosoves tash po peqafohet me qetnikt e milloshit dhe kti kryministri nuk i besohet ky esht rrenc

Skenderbeu27.02.2013/19:26

po jo Republika Serpska veq Krahina Serbska

adnan hoti27.02.2013/19:23

qysh mej besu kti far hashimit