I kujt do të jetë Liqeni i Gazivodës?

Publikuar: 27.02.2013 - 11:00

Beograd, 27 shkurt - Stefano Sanino, drejtor i Drejtorait pėr zgjerim tė BE pėr gazetėn Blic tė Beogradit ka theksuar se prilli ėshtė vendimtar pėr marrjen e datės sė Serbisė pėr bisedime pėr anėtarėsim nė BE.  Kjo do tė thotė, ka thėnė ai, se Serbia ka afat gjithsej njė muaj e gjysmė qė tė arrijė marrėveshje pėr heqjen e institucioneve paralele, para sė gjithash ato tė sigurisė, pastaj tė caktohen kompetencat e komunave pėr tė cilėn gjė janė marrė vesh kryeministrat Daēiq e Thaēi.

”Asnjė marrėveshje e arritur deri mė tash nuk ėshtė precizuar deri nė fund dhe kjo ėshtė lėnė kėshtu me qėllim qė Prishtina dhe EULEX-i tė mund tė interpretojnė tekstin si tė duan”, ka thėnė pėr “Blic”  Kėrstimir Pantiq, zėvendėsdrejtor i Zyrės sė Serbisė pėr Kosovėn. “Nuk janė arritur detajet teknike e logjistike rreth oficerėve pėr ndėrlidhje e data e shkuarjes sė Dejan Paviqeviqit nė Prishtinė po prolongohet vazhdimisht”, ka thėnė ai.

Nga Beogradi e Prishtina pritet tė arrihen dy marrėveshje tė reja: pėr rrymėn dhe prefiksin telefonik. Bisedimet nuk janė fare tė thjeshta pasi nė pyetje janė resurset strategjike nė tė cilat shteti i Serbisė ka investuar (!)  miliarda euro me kredi qė ende i kthen. Pyetje ėshtė se kujt do t’i takojė trafostacioni Valaē, penda dhe liqeni i Gazivodės te Zubin Potoku nė veri, pyetet “Blic” .

Bashkėsia ndėrkombėtare insiston qė kjo tė jetė pasuri e Kosovės, sepse Kosova nuk mund tė ekzistojė si shtet nėse ėshtė me varshmėri energjetike. As ēėshtja e telefonit nuk ėshtė vetėm ēėshtje ekonomike.

Serbia vlerėson se vlera e patundshmėrive “tė saj” nė Kosovė ėshtė rreth 220 miliardė dollarė!

dennis@27.02.2013/22:03

Serbis po kuna komej met, gjermonia smun mi marr, e me hashimat e mdhej qe i kem, jo vetem liqeni, po krejt kosoven nen sebi, si ktyneher. hajt popull se ju po thoni hashimi asht i madh. komeju dal edhe ma i madh.

mitrovicalia27.02.2013/21:01

katravella shikoje ma mire harten se nuk eshte krejt ne territorin e serbise me shume se gjysma e liqenit eshte ne territorin e kosoves

Petirti27.02.2013/20:16

Ju lutumi Liqeni edhe peshqit jane te Hashimit atij i kofshim fale ai eshte krijuesi i madherishem

Dini4527.02.2013/19:48

Absurd eshte te thuhet se shumica e njerezve ne vendimmarrje nuk e dijne se ku eshte Gazivoda. Kujtoj se Katravella e ka elborua mire gjendjen per aq sa eshte e mundur nepermes te nje komenti. Ketu nuk duhet te behet fjale se i kujt eshte Liqeni i Gazvodes, ngase shumica dermuese shtrihet ne teritorin e Kosoves. Por, atebote ne Jugosllavi, ne mes te Njesive Federale veprimet e tilla kane qene te lejuara dhe as qe ka guxua ndokush te i permende e aq me pak kosovaret. Me te vjetrit mbajne mend mire edhe ndertimin dhe gjithe problematiken rreth ndertimit si dhe dramen kur gjat ndertimit, ne mos gabofsha, humben jeten dy apo tre punetore. Kishte intervenca edhe nga garnizonet ushtarake, atebote, derisa u sanua gjendja. Dhe asnjehere nuk eshte shtrua pyetja se kujt i takon, ngase kjo ishte, edhe atehere sikur edhe sot, pasuri kosovare. Ajo pjese qe shtrihet ne RS sigurisht se duhet te jet ceshtje e ndonje marreveshje, ndonese Serbia nuk ka ndonje leverdi te vecant nga ajo cope toke.

CATA27.02.2013/19:20


Po more na ishalla i kem met ne krye, Serrbija u mundua me çdo kusht me na pengue gjithëher, po i ka ardh fundi dhe këthim prapa nuk ka Kosova Shtet , dhe se Liqeni i Gazivodes është i Kosovës, ne tokën eKosovëes mdokët, e mos kini dert se Kryeministri dhe udhëheqësit Kosovar nuk lëshojnë pe dhe nuk mashtrohen leht.

Avdi Gjonbalaj27.02.2013/15:01

Për kah begatia me pasuri ujor sipas klasifkimit Drobish, Kosova bije në rangun e vendeve relativisht të vafura me këtë resurs.Pa ujërat e lumit Ibër perspektiva e rrafshit të Kosovës është më se e zymët.Pra ujërat e Gazivodës janë jetike për tërë Kosovën.Liqeni i Gazivodës është ndërtuar në tokat e eksproprijuar dhe të paguara në tërësi.
Deri tani në botë kanë ndodhur rreth 100 konflikte dhe konfliktet e ardhshe rreth ujit to kenë gjasa më të mëdha.Konfliktet në lindjen e afërt dhe të mesme në masë të madhe janë si pasoj e ndërhyrjeve ose planeve për marrjen e ujit.Rrafshnalta e Golanit mbahet nga Izraeli vetëm për çështjen e ujit.Vet ideja për ndëtimin e HS Ibër ka qenë kundërshtuar shumë fort nga Serbija edhe pse Kosova nuk i ka shkel parimet e të drejtës ujore ndërkombëtare.Sasia e ujit që do të merret në profilin e Gazivodes është rreth 37 e sasisë vjetore në profilin Leshak.
Nuk ka dilema se pala Kosovare nuk është përgaditur si e sa duhet për bisedime me Serbinë.

genti27.02.2013/14:57

@Kreshnik Xhaferi krejt sakte, s ka as TC B e as TC C pa ujin e Gazivodes. E trepca prej kah e merr ujin per prodhim ? prape Gazivoda. E tokat bujqesore ? Nese Hashimi u jep edhe 1 te kontrollit mbi keto resurse, na u ka kajt nona.

enisi27.02.2013/14:44

22 kilometra jan ne putje ...liqeni eshte me ni pjes bukur te madhe ne anen e Serbis , mirepo ni pjes prej 10 kilometrave eshte ne teritorin e Kosoves e tani kush do te menagjon ket resurs nuk dihet ,,,, po mendoj ne ate drejtim te komercijales

Katravella27.02.2013/14:40

Kreshnik Xhaferi Skam averzion ndaj asnje partie politike dhe nuk i perkas asnjenes. Ne rastin e shtruar ne artikull, nese e lexoni me vemendje, nuk ka politike po siperfaqsisht jan numruar disa nga argumentet. Konsideroj se e njoh mjafte mire kete projekt, perkatesisht objekte t ndertuara, i cili Kosoves i ka kushtuar mbi 350 milion dollar asokohe. Kredia ende nuk eshte paguar. Nje marrveshje a lla Badinter duhet te definoj obligimet e ndersjella. Jo vetem TC e Koosves, por edhe Mitrovica, Skenderaj, Drenasi dhe Feronikeli dhe shume konsumues tjere. ujin e marrin ne sasi te ndryshme nga kanalet ujesjelles qe nga Pridvorica e deri ne fushat e GracanicesLLapnaselles dhe projektuar per furnizim edhe te Prishtines permes pompave tani me te ndertuara dhe servisura ne Gracanice per mbushjen e akumullimit ne liqenin e Badovcit. Shume gjera duhet zgjidhur lidhur me projektin e Gazivodes. Kapaciteti prodhues i energjise ne HC Gazivode eshte 34 MW, por per shkak te kapacitetit pranues te Liqenit ne Pridvorice reduktohet sipas nevojave te konsumatorve tatepjet lumit Iber. Ky objekt nuk duhet politizuar e as komentet qe flasin lidhur me kete objekt dhe objekte te tilla nuk ka vend per politizim nga se eshte projekt jetik. Kosova nuk disponon ujerrjedha qe mund te akumulohen per nevoja te qyteteve. Ka ngelur edhe vetem Lepenci kur Kosova mund te huazoj mjete per realizimin e akumullimit te Lepencit ne Firaje dhe Shtime.

baca27.02.2013/14:33

Po me bacen liqeni do të mbetetë me të fortinë e po dihetë kushë ashtë i forti ku ka mbyllë rrugenë në urë me një kamionë zhavorë ku ka mbijë bari e sa me kujdesë po e ruajnë kfori e eulexi po të flejmë me mirë.

Kreshnik Xhaferi27.02.2013/14:04

KATRAVELLA komentin e ka politizu se paska averzion ndaj LDK e une keti komentuesi i tregoj qe Liqeni i Gazivodes eshte jetik per Republiken e Kosoves . Pa ujet e keti liqeni Termocentralet e kosoves nuk mujne me funksionu as 2 ore.
Ku mbete sisitemi i ujitjes Iber Lepenci qe eshte jetik per token bujqesor te kosoves .Kjo do ti kushtoj kosoves shum po une jam i bindur qe shumica njerzve ne vendim marrje e besoj se nuk e dine hiq ku gjindet liqeni i Gazivodes.

Bani27.02.2013/13:57

Kame degjuar se per ujera shperthejne luftera, kush disponon resurse ushqimore e energjetike i fiton ato .

sl27.02.2013/13:54

pyetjet per pjes te kosoves se kujte i per kasin eshte lehte ti pergjigjemi,dhe si ka filluar edhe do te vazhdon kjo qeveri me keta hajna qe dite e per dite po i shesin po i japin fal serbise pjese te teritorit te kosoves,dhe kuptohet se qka do qe kerkon serbia keta do tja japin vetem e vetem qe te mbesin ne pushtete,e populli rrin duarkryq, sepse ka hallet tjera se si ta mbush barkun me buke e si te mbijetoj pa kurfar te ardhurash,dhe ashtu do te ndodhe edhe me te gjitha asetet e kosoves sepse serbia keta hajna i ka blere qe heret.

kosova27.02.2013/13:51

Mendoj se per ekti ceshtje ska pse negociohet, pasi kosova eshte shtet sovran ne kufijt aktual qe ka.Sa i perket borgjeve duhet shikuar sa eshte ky detyrim ndaj serbis por te njejten koh duhet par edhe cilat jan pasurit e perbashkta ne per bote dhe ne serbi. Gjithashtu duhet par sa jan demmtimet dhe shkatrrimi i ekonomis dhe shkatrrimet tjera gjate luftes.

Pahstriku27.02.2013/13:06

Gjeografikisht i perket Kosoves, mirepo me projektin hashimian qe parasheh krijimin e asociacionit te komunave , ky liqe kalon automatikisht nen kompetencat e strukturave ... cetnike.

iber27.02.2013/11:57

I takon kosoves ska dilema?

Katravella27.02.2013/11:29

Pjese e konsiderueshme e Liqenit artificial Gazivoda me akumullimit e vete 22 kilometersh shtrihet ne territorin e Republikes se Serbise, perkatesisht te venddbanimit Ribariq, komuna e Tutinit dhe nje pjese ne terrirrorin ekomunes Novi Pazar e Rozhaj. Marrveshjet nderkombetare lejojne nje gje te tille po r qe ujerrjedha te mos demtohet dhe ti sigurohet minimumi biologjik dhe te rregullohen pjeset ku mund te rreqasi toka. Kosoves i mbetet qe nje marrveshje ta definoj me Serbine, sikurse e kemi me ish Jugosllavin respektivisht me Serbin per Liqenin e Fierzes ne Dri. Nje tjeter problem eshte ketu. Ndermarrja publike Iber Lepenc, ne rrethanat e reja praktikisht duhet te shuhet, ndersa komunave te reja duhet tiu kompenzohet livrimi i ujit per nevoja te qytetarve dhe ujitje. A ka llogari Kosova ... e rryma elektrike gjitahstu i mbetet komunave te reja Zubin Potokut, ndersa KEKu eshte vetem bleres i ketij produkti. E ku mbetet pastaj uji per Prishtinen i projektuar dhe i premtuar ...