Rënie drastike e niveli të ujit në liqenet akumuluese

Publikuar: 24.02.2013 - 20:44

Prishtinė, 24 shkurt - Liqenet artificiale nga tė cilat furnizohet ujėsjellėsi rajonal “Prishtina” e pėrmes tij edhe qytetarėt e tetė komunave pėrreth qė moti nuk kanė qenė nė nivele mė tė ulėta se sa nė kohė tė fundit. Reshjet e pakta atmosferike kanė ndikuar qė niveli i ujit nė liqenin e Badovcit tė bjerė pėr plot nėntė metra, ndėrsa nė atė tė Batllavės pėr shtatė metra. Kėtė ia konfirmuan KTV-sė edhe zyrtarėt e ujėsjellėsit “Prishtina”, sipas tė cilėve aktualisht nuk duhet tė ketė vend pėr shqetėsim. Pėr mungesė bore gjatė kėtij dimri, rėniet e nivelit tė ujit pritet tė jenė  edhe mė tė mėdha, gjė qė do tė ndikojė negativisht nė furnizimin e konsumatorėve me ujė tė pijshėm.

Arbėrie Zogjani – Hiseni, zėdhėnėse e ujėsjellėsit "Prishtina"

thotė qė nėse rėnia e nivelit tė ujit do tė vazhdojė, atėherė gjasat janė qė nė muajt e ardhshėm, sidomos gjatė verės, tė ketė reduktime mė tė ashpra nė furnizim me ujė tė pijshėm.

Njė situatė e tillė duket edhe nė liqenin e Batllavės. Nė tė, niveli i ujit ka rėnė shtatė metra, kurse banorėt e Orllanit thonė se nuk mbajnė mend njė rėnie tė tillė kaq tė madhe tė nivelit tė ujit.

Nga liqeni i Batllavės dhe ai Badovcit me ujė tė pijshėm furnizohen tetė komuna tė Kosovės, me gjithsej 433 000 konsumatorė.

*** 

shyqa24.02.2013/21:43

8 komuna me 400.000 banore?? jo shpirti jem, veq prishtina ti ka gjate javes qaq!!