MUP-i serb do të transformohet në Policinë e Kosovës

Publikuar: 24.02.2013 - 08:07

Prishtinė, 24 shkurt - Do tė ndėrrojnė uniformėn dhe hierarkinė komanduese policėt e Serbisė qė prej vitesh ilegalisht kanė ushtruar aktivitetin nė veriun e Kosovės tė banuar me serbė. Ata do tė bėhen pjesėtarė tė Policisė sė Kosovės.

Nė veriun e Kosovės veprojnė ilegalisht rreth 500 pjesėtarė tė MUP-it, tė cilėt janė tė armatosur dhe tė pranuar nė mėnyrė zyrtare nė Kralevė tė Serbisė.

Burime tė besueshme tė Kohės Ditore, tė pėrfshira nė procesin e dialogut politik ndėrmjet Kosovės e Serbisė, kanė treguar tė shtunėn se tashmė ka njė pajtueshmėri ndėrmjet palėve qė njė pjesė e strukturave ilegale tė sigurisė tė transformohen nė organet e rendit. Tė tillė procesi, nė baza vullnetare, do t’i nėnshtrohen vetėm ata pjesėtarė tė pėrfshirė nė tė tilla struktura, e qė janė banorė tė Kosovės. Nuk do tė vlejė kjo edhe pėr qytetarėt e Serbisė, por edhe pėr kosovarėt pėrgjegjės pėr ndonjė krim.

“Nė veri ndodhet njė strukturė sigurie mirė e organizuar dhe kontrollohet nė mėnyrė hierarkike nga Beogradi. Serbia ka pranuar tė heqė dorė nga ky organizim dhe ne presim qė nė takimin e radhės (tė dialogut Kosovė-Serbi v.j.) tė gjendet zgjidhja pėr akomodimin e pjesėtarėve tė tyre nė zinxhirin komandues tė organeve respektive tė sigurisė tė Republikės sė Kosovės”, ka thėnė burimi i Kohės Ditore. “Janė dy struktura me shtrirje tė gjerė nė veri, tė cilat mund tė transformohen – ajo e Ministrisė sė Punėve tė Brendshme (MUP) dhe Mbrojtja Civile, qė ėshtė formacion i Ministrisė sė Mbrojtjes”.(Gjerėsish lexoni sot nė gazetėn Koha Ditore)

dani zvizer24.02.2013/20:35

kjo sasht as epara e as amrama e trathtise komtare ,e ktyre pdkviqav nen 1 kushtetuta ekaqanikut eprun kornizen kushtetuse 2 e hoqen dr rugoven e parlamentin r prun kushnerin me unmik 3 e shpallen kosoven sakat shtet ktaanalfabeta e pis mileta 4 e shiten e vodhen i hongre edhe at industri eshum e shum te kqija tjera qr as srbija sjaka arit mej bo mashum dom kosoves, sai prket mupit srbis gati tnjet e kemi t bajram rexhepoviqit.


andi mitrovice24.02.2013/19:43

pershendetje,@ura tabakit,pajtohem plotsisht me komentin tuaj,pra kto jane rezultatet e shikutpdk,shik nuk eshte asgje tjeter vetem deg e udb dhe do te jet edhe ne te ardhmen................

Helika24.02.2013/19:28

Ky eshte kompromisi madje i njohur si Ahtisaari plus.

nik mustafa24.02.2013/19:20

kta polict e MUPIT leti qon hashim thaqi tu shpij e vet leti baj trup roj se shpejt doti duhen se esht lodh poplli me rent e tina se thejke se ska bisedim tash po del se vet qeverisja eshkiv legaliximi i mupit per hajnin thaqi kto jan normal por jam i binur se dota gjej fati i gadafit dhe nuk doti bejn pun parashutat e as sami lushtaku.

zendeli24.02.2013/19:05

Po qashtu ata pe lypin veqe emerin me jave nderru e veprimete e njejta .shka po dojne ata ma tepr te njejtin mbesin te njejtat veprime i bejne veqe tashti e kane ma lete

shaipi24.02.2013/18:23

kadali vllazen merne veten me te mir, po e njejta gja ka ndodhe ne maqedoni ku ushtaret e uckse jane transformu nje pjes e tyre ne strukturate siguris maqedonase e njejta ka ndodhe me ucpmbne ku nje pjes e tyre jane ne policin te quajtur multietnike ne prezshev prandaj ase na smujna te bejme perjashtim ne forcat tona te siguris do te inkuadrohen edhe ata qe i kemi kundershtar te perbetuar po ishalla jemi te afte e i mbajm nene vezhgim dhe ata te cilet vertet kane bere krime nje dit te vehen para drejtesis, se keshtu e pe done regulli i ri boteror prandaj mos shani po analizoni gjanat dhe behuni real.

Erzana24.02.2013/13:41

Qysh e kena popullin, e kena edhe pushtetin. Nuk meritojm ma shum. Pike.

sanagjilan24.02.2013/13:40

aha tani po e kuptoj.REZOLUTA 1244 me te cilen ushtria e policia e serbise kethehen ne kosove.bravo hasho se na "kenaqe"me rezoluta e fusnota.

samir krasniqi24.02.2013/13:34

Parititë politike dhe qytetarët e Serbisë jo një herë kanë theksuar se strukturat policore dhe ushtarake sot në Serbi janë po ato të Millosheviqit që kanë kryer gjenocid dhe pastrim etnik në Kosovë. Dhe tani kanë mundësinë që jo në mënyrë ilegale, por legale të vazhdojnë të njëjtë gjë.

Dallendyshja24.02.2013/13:14

PO popull i trash ne Koke,perqka u pranua fusnota,u kthy rezoluta,1244.Ne te vertete ne asnjeher nuk kemi qen shtet i pamvarur ato kan qen Lojra te ndyta nga EU dhe fuqit e mdha per interesa te veta,ne jemi nje laborator per experimente ne njerez deri ku shkon marrzia dhe budallakia njerzore,ku experimentet kryhen nga nderkombetaret.ku keni pare shtet pa Ushtri po Drejtesi,dhe pa Ligje,ku keni ndegjuar nje pakic prej dy perqind para lufte,mbas lufte te behet 10 perqind,dhe plus kur te mirret numri i te shperngulerve qe reklamohen dhe te ... rve gjate lufte,ata duhej te ishin me pak,e jo meshum,mirpo me kliken qe eshte ne pushtet,ja arriten ta kolonizojn nje pjese dhe te i arrijn synimet e veta shekullore etj etj

mirja 24.02.2013/13:12

europa me serbin po i hartojn planet antishqiptare si gjithemon e politikanet tan po e perkrahin si rasti i fundit kur Z.Thaqi akuzoj EU.e opozita fajson qeverin ,katastrof njera

Florini24.02.2013/13:01

Uki kimen e ndrron pozanatin se harron,spokuptoj cfar e arritur eshte kjo kur ata njerez qe deritani jan pagu nga serbija dhe do te paguhen prap,te jen prap polic e te mbrojn ligjet e Kosovesky eshte absurdi i politikes kosovare

Gezim sh24.02.2013/12:50

O vllezer e motra ska vaj as hashimi as si ka pas vaj IBRAHIM RUGOVA po kan vaj kta evropjan kta jan cilet si te dojn ja bajn jan lodhur me neve spo din as qka po dojm njani thot me u bashku me shqiperin tjetri jo e pom doket ma aver jena me na kthyar shkijet ne kosov po mendoj policin e ushtrin pak ma vone se masi sjena bashk skena me fituar kurr mozomakeq thojshin pleqt mos u bafsh met kajt prizereni se di veq na duhet te jem te bashkuar po mendon ne shqiptaret an e mban botes idiote se edht kjo si na ka nda

Ceki Austri24.02.2013/12:38

o Burra kta polic shkie me ardh ne kosov per Djemt e politikanve ton , se a nuk jeni tu pa policet ton shqiptar te shkretit kryj ponen e vete e kur ti ndalin djemt e politikanve tani kta hajn Dajak , mi ndal shkiet Suspendohen nga puna . i mjer Poplli i jon .

bardhyl rexhepi24.02.2013/12:36

vallai qetash pe di pse kaq luftra te ashpra kishe thaqi po thot jan ba ne drenic e ato pjes te kosoves e jan masakru familjet e patriotav se thojn se vertet ne shpi nuk e ka dit shka vi shka ki pa i kallxu shqiptari po vertet qeta kishe udheheqat e uqk paska punu me serbi

Gezim Beqiri. 24.02.2013/12:07

Nuk jam simpatizues i Thaqit,Po ma mehr mendja se pa marre parasysh se cili Politikan i Kosoves te mirrte pjese ne keto bisedime nuk do te kishte tjeter mundesi perveq se te i nenshtrohet kushteve te cilat i bene Keshilli Evropian.Nuk pajtohem as une qe keta kriminel te veshin uniformen e Policis te Kosoves.Nuk ka shtet ne Bote qe funsionon vetem nga kafenet butiqet,qendrat tregtare e pompat e benzines.Te jemi ne gjendje qe te ndertojm nje Ekonomi dhe industri te forte ne KOsove ku te punsohen te rinjet te cilet sillen neper rruget e KOsovespa ofendime e di se shumica e tyre Kane kryer Schokolade te lartaateher pa marre parasysh se kush e perfaqson Kosoven do te kishte mundesi qe edhe ai te shtronte kushte.KOmbetar te dashur kjo Evrope e Amerik na Kane dhene kete gjysme Pavarsie,nese nuk luajm ne rregulla te tyre na shesin kur te dojne.

agoni24.02.2013/12:05

po perseritet historia ,gjithmon na kan mashtru jan duke na mashtru shkijet.hallall ju koft.se kurr na me u msu jo.si ne kohen e osmanljive,te kraljevines,ne koh te komunizmit,edhe ather edhe tani me ndihmen e nderkomtarve po dojn me na kthy bashkim vllaznimin.si ather qe na shkrujki neper dokumenta shqip,serbisht,ne polici dy shqiptar nje serb etj.ather komunistat shqiptar ... jshin njerz e vet per pushtet e sod per hajni e shiten kosoven.me shnet ebajshem

Ramadan Kovaci24.02.2013/11:54

Nuk mjafton te jen vetem "banor te Kosoves", DUHET TE JEN SHTETAS TE KOSOVES...Si banor te Kosoves nuk mund te ndiqen penalisht nese puna e lyp, sepse ather duhet dorzuar organeve kompetente ku subjekti aktual eshte shtetas...

albani24.02.2013/11:37

tash e tutje policet e MUPit do te marrin nga dy rroga nje prej Serbis e nje Prej Kosoves.

Hyseni24.02.2013/11:17

Ja Shqiptaret u ... n u debuan mbeten jetima shum nuk dihet as ku i kan eshtrat, e sot ky njeri me emrin THAQI pranon qe po ata qe masakruan e ... ne e debuan po ata qe shkrepen plumba ne Drenic mbi Famniljen Jashari te veshin uniformen e Polocis se Kosoves.Ose jem Popull Budalla ose jem duke jetue ne endrra te gjith ne Sheshin kryesor ne Prishitnen Studentore duhet te dalim te rrenohet kjo qeveri kusislinge e ne dem te Kosoves.e di se redaksija nuk e boton ket shkres

besi24.02.2013/11:03

Shum jam i brengosun per popullin Tim ne kosov nuk jan ne ngjarje din verem te ofendojn korruptojn mashtrojn etj etj o popull e dini ju se perendimi na shliroj se ikem krejt nga kosova tefugjat ku ishi ju ne at koh???? Hmmm skeni koment jo e po e gjeni nja shpejt sjan po nuk ke eu dhe USA te gjith do iknim nga ks o popull po nuk po ta lejo ushtrin pa e pranu at qe po dojn ne veri pse dini vetem ofendime pse qfar njerz jem,po tishe ti president qka do baje Luft Aha me qka e mekan po te arresto amerikani ngjum e ta nal buken ndihmat Hajt thuj e pse serbt nuk po i arresto sepse ka ba Boll per neve serbt kan perkthaje Kogja te madhe ,e di qe do me shani po kuptoj ok Besi Paris franc

skenda24.02.2013/10:57

Haje hajde supriz pas suprize nga qeverija, mupi serb ka qen tan kohen ne kosove po tani vetem po apranoin publikisht kqyr nese mundi me legajizu edhe UDBn se edhe ata jan prezent ne kosove edhe kini harru JNA , ju nuk guxoni te kundershtoni se jau qesin dosjet ne shesh,, haj medet per kosoven

gimi ferizaj24.02.2013/10:57

hashim kur thojke rugova duhet me bisedu me shki ti ateher i thojshe eshite koaoven eti tash e shite deri ne prag te shpis

y s s24.02.2013/10:45

tradhtart apet dojn mi coptu kosoven. Policia e kosoves as kufirit me serbi nuk po guxon me ju afru e tash ata qe na masakruan dot na vin ne shpit etana perseri ku osht qeverija

feriz24.02.2013/10:43

thiu lekuren e ndrron por zanatin nuk e harron, edhe kata MUPA me unifor te kosoves shum ma kallaj per kumunikacione per shpihunazha sherbyse per seribin,kjo osht MUP

Mos vet per ne24.02.2013/10:32

Deri tash e kemi diten se kush ku jane dhe kush i pagaun.kurse tani ,ne duhet me i pague me i luten mos me i sundue dhe kur te dojn e nja kajne nenen e nese se qe tash lehte e kane me u mshef nen uniformen tone dhe kur te dojne bejn edhe ma zi se qe kane bere,po keta dreqen ma mir me i paa lene ashtu sesa m ei ushqye me buke e pare e drunin ata kur te dojne.se Unifdorma nuk i bene ata te sjelleshem por edhe i qarte dhe mos vete per neve se jemi ka guxojme me ta me u shtye por edhe me dashten nuk po te len as euleksi i jashtaem as i joni ma se sban mase skemi te drejt ma keshtu veq gjithon per fundi.

Kaqaniku24.02.2013/10:27

bash bet valla...vllazrim bashkim..boro e ramizi...dacici e hashimi i shekullit 21

afrim24.02.2013/10:14

prite hashim prite do me dal ma i zoti se slloba kadal dal do menaj shti edhe neper shpija tlumt

BababushiStokholm24.02.2013/09:58

Derisa Populli shqiptare te jete i ndare dhe i persekutuar nga Qeverija ne pushtet,liri te sigurt nuk kemi.Serbet shohin thell,dhe ushtrojne taktika te ndryshme per te depertuar ne Kosove,o medet,shqiptaret kurre mend s'u mbushen.Ja shikoni se ku kemi katandisur,!Qe 14 vjet pas lufte dhe akoma s'jemi afer lirise dhe vetqeverisjes,por te ngaterruar me kundershtaret nderkombetar dhe sot lozin ponten me ne te gjoret qe kurre s'e kuptuam njeritjetrin.Me vjen keq ,nga se nuk e kemi te qarte,akoma s'i kemi hetuar bastardet shteteror,dhe po sorollatemi keshtu gjer ne kismet.Ku esht faj veq po dihet ,por gjithkujt po i dhimset shpirti e jeta e tij dhe e kalamajve te tij.E,tani ladrojne me ne qysh po deshirojne.Ne kurr nuk jemi me njeritjetrin,as te tjeret nuk jane me ne.Armikut nuk i nevoitet uniteti shqiptare,por ndasija dhe perqarjet.Bashkohuni more burra,merrnje nje qendrim,nje vendim solidar per hire te gjakut,te gjakut te shqiptarit,per hire te tokes shqiptare,per hir te kombit gjitheshqiptare,per hire te sekaluares trishtuese,te tashmes se pakuptim,per hire te femijve dhe kalamajve ton,per te Zotit te madherishem bashkohuni,bashkohuni,bashkohuni,se vetem bashkimi mund te hapa rruge te sigurta per ne te gjorit,te shamrakuarit nga armiku,per hir ne te torturuarit,kurr te kenaqur,kurre te lire.

tuki24.02.2013/09:39

kesaj po i vjen era rezuluta 1244 qe polic serbis te kete ne kosove dhe do e ruajn kufirin me duket se ta qe e kemi fituar me gjak e sakrific doin me na humbur keta qe po thojn ne kemi luftuar

Reshati24.02.2013/09:32

policet e MUP serb dot i ndërrojnë uniformën dhe dot behen pjesëtarë të Policisë së Kosovës,shum shum gabim ata duhet te lergohen tersisht nga Kosova bile edhe shumica prej tyre duhen te burgosen

Xhavit24.02.2013/09:25

Nese MUPi serb po u transformuaka ne Policine e Kosoves, atehere komanda e tere Policise se Kosoves po u zhvendoska nga Prishtina ne Beograd. Perndryshe, Serbise po nuk i shkon diçka per shtati, ajo nuk pranon kurre anje gje! E pse ta pranoje, kur per te punon edhe BEja, symbyllazi edhe SHBAja, por edhe kreret shqiptare te Kosoves!!!

Bucki24.02.2013/08:54

Nuk do te kete sukses,shumica prej tyre do te jene te njejt,pak ma vone do te kerkojn uniform tjeter qe te kete dallim prej asaj te repblikes se KOSOVES.Ket problem do tia kisha lane ministrit serb ne parlamentin KOSOVAR,duhet te kete perzirje polices sipas ce gjinden minioritetet ne Kosov.Kete ka pranuar serbija deri ta merre daten e cakuar me BE se e njejta pune do te jete.Pa marre parasyshe se cfar vendime te marre policija Kosoves serbet me uniformat e veta speciale ce ka dallim nga ato te Kosoves do te fillojn me greva,mos kryerjen e detyres e shume tjera.Deri dje kane bashkpunuar me kriminelet, e sote nese i ipet urdheri ta arreston nji kriminel serb ai nuk do ta bane.Kishte me qene mire te huazohen nga Gjermanija disa kolonel policor e te sherbejn nembar Kosoven.

Ura Tabakit24.02.2013/08:31

MUPi eshte ne strukturat e policise se Kosoves edhe ne ato pjese te Kosovese ku nuk ka fare serb psh Gjakove, Peje, Prizren,ne rrafshin e Kosovese nuk po i ceki se nuk kam vend ne portal se jane shume.KLM

Destani Zhur24.02.2013/08:25

Keta police te MUPit duhet me vepru ne krejt Kosoven, se na vetem shkijet i respektojm e policet shqiptare i trajtojme si qente.