Hapen diskutimet e rënda për veriun e Kosovës

Publikuar: 19.02.2013 - 08:35

Bruksel, 19 shkurt – Tė martėn pasdite nė Bruksel nis raundi i pestė i dialogut mes Kosovės dhe Serbisė nė nivel tė kryeministrave, ndėrkohė qė Bashkimi Evropian e quan pikėrisht kėtė raund si mė tė rėndėsishmin dhe mė tė vėshtirin, sepse do tė hapen temat e vėshtira, pėrfshirė edhe veriun e Kosovės.

Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, takimet nė Bruksel tė martėn do t’i nisė me kryetarin e Komisionit Evropian, Jose Manuel Barroso, ndėrsa pas kėtij takimi do tė pritet edhe nga presidenti i Kėshillit Evropian, Herman van Rompuy.

“Ky takim do tė jetė njė rast pėr tė shqyrtuar rrugėn e Kosovės nė proceset e integrimeve evropiane. Po ashtu kryetari Barroso me kryeministrin Thaēi do tė bisedojnė edhe pėr dialogun mes Kosovės dhe Serbisė, tė cilin po e lehtėson zėvendėskryetarja e Komisionit dhe pėrfaqėsuesja e lartė Catherine Ashton”, ka paralajmėruar zėdhėnėsja e Komisionit Evropian, Pia Ahrenkilde Hansen.

Takimet nė kuadėr tė dialogut do tė nisin diku kah mesdita kur, sikur edhe mė parė, baronesha Ashton do t’i takojė bilateralisht Thaēin dhe Daēiqin, pėr tė vazhduar mė vonė me takimin Thaēi-Daēiq me lehtėsimin e zonjės Ashton.

(Mė gjerėsisht lexnoi sot nė Koha Ditore ) 

Izber Pasjaqa19.02.2013/13:57

Pasi sot jane keto biseda shume te veshtira ,atehere edhe Thaqi sot e ka diten kur te tregoj qendrimin e vet burreror dhe patriotik duke u perballur ashtu si ne Rambuje perball Serbeve.Pra nese bene leshime ,atehere do humb tere ate qe ka bere deri me tani.

zena nga llapi19.02.2013/13:48

Pas zerave te nderkombtarve,po besoj se qka te arritet ne Bruksell nuk do te jet keq per Kosove,sepse nuk ka ndamje dhe nuk ka status ky eshte nje plus i madh per Kosove,por do te kemi probleme me serbt ne veri e anemban Kosoves,se ata do ta bajn nje status te veqat ashtu keshtu se qata jon pikat e Ban Ki Munit edhe te Tadiqit,e veriu shpetoj dhe struktuarat do te shperbehen por jo ashtu siq ne deshirojm,por sa do kudo do te shuhen.

Shartari19.02.2013/13:20

Date historike per PDKne. si Londra 1913

bekimigjermoni19.02.2013/12:59

Volla shum analfabeta jon do njerz si komentojn ketu.
Nje deshta me ju than duhet me dit se cili do te kish qen Kryeminister skish pas qare pa e ba kit djalog e Hashimi asht nje njeri si ka prevoj me kto sene edhe ne shum raste ka tregue si ja del ne te mir te Kosoves.
Kadalni mos u tutni se Serbis sen nuk i fal Hashimi qka te bahet vjen prej nderkomtarve se na kan nimue me shlirue Kosoven e pritni pak.
tung kaloni mir

Xhavit19.02.2013/11:25

Dhurata më e madhe për 5vjetorin e Pavarësisë së Kosovës, është heqja dorë nga pjesa veriore e Kosovës, e cila, që nga sot, edhe zyrtarisht po i falet Serbisë. Mallkuar qoftë përjetë Hashim Thaqi, kryetradhtari i Kosovës, i cili me aktin e sotëm po shkel mbi gjakun bijve dhe bijave më të mirë të kombit shqiptar, të cilët dhanë jetën e tyre dej, për tu tradhtuar sot!

Amrushi19.02.2013/10:24

Let rren tash thaqi se thojke keto jan bisedime teknike me serbin,tash po del krejt e kundrta dojn me lan at pjes te kosoves ne dor te serbis,e tani del thot Hashimovski opozita i ka fajet se u nda mitrovica.

mantekristi19.02.2013/10:14

un per veti kisha than qe qdo kush mos paraqitet me fjaal banale ndaj kryministrit
sepse qdo kush ti shkan ne krye te qeveris kishte tbante marrveshje se evropa asht te sundue

RONI19.02.2013/10:08

Ktu nuk asht ne pytje e drejta e e pakicave por srbia me ket loje dinake mundohet qe ta shkput nje cope teritor te kosoves edhe mos meniher ne menyr graduale hap pas hapi niher bazen e dikur ja arrit qellimit me vone plani itashen i tyne asht 10 vjeqar ose me heret,ata diskotojne ne parlamentin etyre te gjithe nat e dite e ne parlamentin tone ne prishtine shkojne delegate veq sa meu nje meja ba adetin e me marre qat rroge suksesi baras me zero.

prizereni19.02.2013/10:03

ej ne nuk jemi me shkoll po sa pi kuptoj do gjera bisedimet jan ne favor te kosoves

NJANI19.02.2013/09:48

jon pajtohem me ty plotsisht,duhet guxim per te arritur pajtushmerin me serrbet por duhet edhe kujdes shum i madh se si te arrihet pajtushmerija kur dihet se dy shtetet ne fjal kan armiqsi shekullore,duhet bisedu por kujdes ,kujdes,kujdes qfar po nenshkruni,serbet e trazun gjith ballkanin ,serbet nuk dinin te knaqeshin kurr per sa i perket kosoves per deri sa si ndali bota e qytetruar NATO.prandaj tham kujdes....me respekt NJANI

Arbi zeka19.02.2013/09:38

O njerz ju duhet me mbeshtet kryeministerin e jo te shpreheni me fjal banale se neser kini mi jap lavdata qiti Hashim thaqit .veq mos i harroni komentet e ksaj kohe kjo vlen per te Gjith komentust qe po shkretoni teper

edi19.02.2013/09:21

qka esht kjo fore bisedime te renda me than qe nuk jemi ka e dim a? ndarja e mitrovizes po finalizohet e jo me kaq por edhe kishat e fitojn statusin special

jon 19.02.2013/09:21

THaqi duhet nderkumtarve me jau ba te qarte se qeshtja e kosoves nuk asht pron e tij private,kosova ose esht sovran ne ose nuk esht ska ktu as veri as jug per minoritete plani i atisarit esht teper shum per pakica si serb kroat turq e boshnjak etj nuk bon nje minoritet me vequ duhet te gjith te njejta te drejta ti kene te barabarte njerz jan tane,me planin e atisarit te drejtat e minoriteteve jan shum te avansume si askun ne bote.E ne qofte se duquqi don me shum munet mi marr me veti se kan ven sa 10 her kosova e kosoves muneesh gjon e gate mi ra me makine per 1 ore!

daja19.02.2013/09:21

nuk di si ka me kan i veshtir kurse kta pattriotat me origjin srbe thojshin se kurr ska me pas negociata per pun te brendshme me srbin tash po del se edhe per veri edhe per shum vene ku kan kani kolib shkiet me bisedue