Buzhala ironizon deklaratën e MPJ-së për Korenë e Veriut

Publikuar: 15.02.2013 - 15:33

Prishtinė, 15 shkurt - Deputeti nga radhėt e Partisė Demokratike tė Kosovės, Berat Buzhala i ka dhėnė njė porosi Ministrisė sė Punėve tė Jashtme. Ai ka thėnė se MPJ para se tė dėnojė testin bėrthamor tė Koresė sė Veriut, e ka borxh tė tregojė pse Kroacia ka vendosur qė qytetarėve tė Kosovės qė nė pasaportat e tyre e kanė vizėn Schengen tė mos u lejohet tė kalojnė nė atė shtet, transmeton Telegrafi.

Nė vazhdėn e reagimeve nonsens kjo ministri, sipas tij, mundet tė shprehė keqardhje edhe pėr zhvillimet e fundit nė Rusi, ku njė shkrirje e njė meteori i ka lėnduar qindra qytetarė rusė.

“Deri sa isha nė taxi e dėgjova nė radio njė reagim tė Ministrisė sė Jashtme tė Kosovės pėr zhvillimet mė tė fundit rreth pajisjes me armė nukleare tė Koresė sė Veriut. Absolutisht nuk doja me besu qė ky reagim ishte menduar pėr me prodhu lajm serioz. Qe njė lutje pėr Ministrinė e Punėve tė Jashtme: pėrpara se me e dėnu testin bėrthamor tė Koresė sė Veriut kjo ministri e ka me borxh me ju tregu qytetarėve pse Republika e Kroacisė ka vendos qė tash e tutje tė mos lejohen tė kalojnė nėpėr Kroaci ata qytetarė tė Kosovės qė nė pasaporta tė tyre e kanė vizėn Schengen. Pra, njė shtet mik si Kroacia ndėrmerr masa represive ndaj nesh, kurse Ministria e Punėve tė Jashtme dėnon testet bėrthamore. Qysh ėshtė ajo thėnie me plakėn qė krihet dhe me Stambollin qė digjet”, thekson Buzhala nė Facebook.

Ministri i Jashtėm Kosovės Enver Hoxhaj, sot pėrmes njė deklarate kishte dėnuar veprimet efudnit bėrthamore tė Koresė Veriore. 

Luani16.02.2013/09:04

Zoti Buzhalaplotsiht e ke me tedrejt,se vetem kritika te tilla mud te ndikojn pozitiv tek njerzit qe e udheheqin politiken ejashtme dhe te brendshme!!! mjer populli shqiptar me politikan sharlatan qe vertet tregohen shum te pa aft ne arenen nderkombtare,qe nuk din se si veprojn ne situtate tilla!!! besoj se ne te ardhmen populli shqiptar dot dij kut tja beson njepozit t till e te din ti qaj hallet e derdet me meket popullat te mjer!!!

Qobani vrella e Gadimese16.02.2013/08:56

Ashtu, z, Buzhala fole te drejten e jo ta mbajsh te mbyllun, drejtcien,jo pse eshte partia e ime, Mose tja Thom ate te Verteten .duhet meja thanen. Vazhao ,,

naser pasha16.02.2013/01:21

po bre shoku berat ministris tende dhe familjareve te tyre nk u duket viza....kan vizat diplomatike.

legion16.02.2013/00:01

Gjithmon ky njeri kur te thot ndonje gje, edhe "kopshtet me te vaditura e me te pasura nga ana e flores i than i ben shkretihane", as ketu nuk ja paska qillu hiq ama bash hiq, per ndihmen qe ne e dhan perendimoret, per koken qe e shpetove fal tyre ti, familja jote dhe gjith ne, per kete duhet te na brej ndergjegje te jemi pak falenderues, kur te marrim dikq nga dikush eshte mire edhe te jepin aq sa kemi mundesi, kaq ka mund te bej Kosova dhe kete e ka be, edhe pse kam shume vrejtje per ministrin e punve te jashtme ketu paska vepru shume mire hallall i qoft.

Rexha15.02.2013/23:50

Edhe ky DELEGATI qe ja qellon dickahit nuk ma ka mar mendja!!!

leka15.02.2013/23:34

Te lumt zotri Buzhala ,kjo ka rendesi per ne si gurbeqar qe po vuajm gjithmon per udhtime dhe keqtrajtomi sikur te mos jemi te ksaj bote,,, Kroacia duket si mik i Kosoves por ne ligjet e saj si Armik...

pz15.02.2013/22:17

Ky dita dites po me pelqen me shume.

Qobani vrella e Gadimese15.02.2013/22:11

O BUZHAL, Ki filluen tani nji rrug te mbar, inshallah e man ? Se drei me tani nuk kipasn fjal me kryp, por krejt pa kryp, Kurse Qe dy here Qe Po lexoj kifilluen me u permirsuen ,vazhdo te prift e mbara.

Besim15.02.2013/21:40

Hic si ka hije mu kon Burr.
Kam mendua se Je i mencur, po doli ne siperfaqe ... erizmi yte.
Nga nji familje e dyshuar dhe e kontrolluar disa here nga Policia Ushtarake e UCKse na dole Patriot.
Nejse Po ke fillua me kritukua Bashkeideoret e partise..ke me perfundua si Gani Geci e akad. Dr.prof. Nexhat Daci.

Fatmir15.02.2013/20:10

Megjithse nuk kam naj rrespekt per kete Buzhalen kete rast ka drejt plotesisht. Une planifikova me shku ne Kroaci dhe e thirra ambasaden ata me thane nuk nevoje per vize meq e ke vizen Shengen. Por me 1 shkurt ne 12 te nates e nderrojne vendimin dhe pasi e kisha ble bileten e aeroplanit kuptova se me duhet viza. Dhe pasi nuk kishte kohe ambasada tha mundet me me leshu vize por meq eshte emergjent duhen 69 euro me i pagu. Por nuk ke shtet edhe palaqo ministra keshtu ben hajgare kush te qohet me heret.

VELI15.02.2013/20:08

I NDERUARI BUZHALA BOLLE MERZI TE KOM POR SOT PASKE KRITIKU ME TE DREJTE.

artan15.02.2013/16:41

like e ki