Haradinaj prezantoi në Londër vizionin e të ardhmes së Kosovës

Publikuar: 13.02.2013 - 09:32

Londėr, 13 shkurt - Kryetari i Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės (AAK), Ramush Haradinaj nė Dhomėn e Lordėve takoi Lordin Bowness, me tė cilin bisedoi pėr vizionin qė u bashkėnda lidhur me tė ardhmen e Republikės sė Kosovės si njė vend i ri, qė pėr synim ka pėrqafimin e idealeve evropiane.

Kryetari i AAK, Ramush Haradinaj, nė ditėn e dytė tė vizitės sė tij zyrtare nė Londėr tė Mbretėrisė sė Bashkuar, vazhdoi me agjendėn e tij nė Parlamentin e Mbretėrisė sė Bashkuar, Dhomėn e Lordėve dhe takime me institucione tė tjera.Haradinaj nė Dhomėn e Lordėve takoi Lordin Bowness, me tė cilin bisedoi pėr vizionin qė u bashkėnda lidhur me tė ardhmen e Republikės sė Kosovės si njė vend i ri, qė pėr synim ka pėrqafimin e idealeve evropiane nėpėrmjet forcimit tė identitetit, respektimit tė parimeve tė shtetit ligjor dhe forcimit tė mėtutjeshėm tė institucioneve.Ndėrsa, nė takimet qė Haradinaj i mbajti nė Parlamentin e Mbretėrisė sė Bashkuar me deputetė tė ndryshėm, ritheksoi nevojėn pėr bashkėpunim intensiv nė mes tė Parlamentit tė Republikės sė Kosovės dhe atij Britanik.Haradinaj, duke prezantuar vizionin e tij pėr tė ardhmen politike, institucionale dhe integruese tė Republikės sė Kosovės, kėrkoi nga pėrfaqėsuesit e popullit britanik qė tė inkurajojnė dhe mbėshtesin aspiratėn e Kosovės pėr integrim dhe evropianizim tė plotė dhe tė vėrtetė nė tė gjitha nivelet, nga pikėpamja politike, institucionale, ekonomike, sociale dhe kulturore.Duke iu referuar zhvillimeve dhe sfidave tė ditės qė ka shteti dhe politika e Kosovės sot, theksoi nevojėn pėr njė vetėdije mė tė lartė pėr bashkėpunim dhe bashkėrendim tė aktorėve institucional dhe politik.Haradinaj, duke iu referuar 5-vjetorit tė pavarėsisė, konfirmoi se e ardhmja e Republikės sė Kosovės do tė jetė e mirė dhe e ndritur, kur tė jetė e ardhme e pėrbashkėt e ēdo qytetari, pavarėsisht bindjeve politike, pėrkatėsisė sociale apo etnike.Gjatė ditės sė sotme, nė takimin me pėrfaqėsues tė lartė tė BERZH-it, Kryetari Haradinaj do tė bėjė ftesė pėr njė mbėshtetje tė ekonomisė sė Kosovės, nė mėnyrė qė ajo tė kthehet nė njė ekonomi dinamike, konkurruese dhe me zhvillim tė qėndrueshėm, njofton AAK.

ademi13.02.2013/10:39

Haradinaj presendon ne Londer vizionin e se ardhmes se vendit po ky far Haradinaj a esht lideri i Kosoves apo i Britanis se madhe pse po deshka me shkue ne londer per me presandu vizionin kjo esht klasa politike e cila esht servile e nderkomtarve po keta qe sot i thojn vetes lider te popullit duhet me perfaqsu inderesin e popullit te Kosoves presandimi i projekteve vizioneve platformav per zhvillimin dhe te ardhmen e vendit i presandohen popullit te Kosoves ne Prishtin e jo diku ne Evrop po mir e ka ber Haradinaj ket pun se edhe ky ka treguar hapur qe esht njejt si Thaqi servila marioneta te Bashkesis Nderkomtare.

ronaldoo13.02.2013/09:59

bravo donika ti ja keba qitash sikur thaqi, vlora qitaku,ti ramushi donika,vetem perpara.a kosovv a kosov kurr dite juv skini me pa.mas mirti gjuni bunar e mytnu vet se me ju myt politikant

ronaldo13.02.2013/09:54

o popull qonu demostrata kosov krejt poplli kush nuku puna,se pasha zoti dojn me ju hanger qet e kqi.a e pat dje qeverin presidencen.kuku vlora qitaku del nersy evrops thot une nuk qes fall pom vje mir qi vlora qitaku qi po shkojka te hogja me qit fall per qeverin.edhe per naj buuuuuuuuuuuuur po si paska dal falli mir.o pasha syt e ballit kurr nuk kisha luftu me padit qi qikjo qeveri e merr kosoven dor.udek rugova e adem jasharr kum p.....r kosov.zoti i bekoft deshmort popullin e kosovs edhe gazetart.......

Agron13.02.2013/09:37

Lumi Londra lumi, kon e paska prite!!! Oj kuku qe ato bilteta po i blene gjithkush!!!