Ramiqi rikthehet në politikë me “Lëvizjen Islame Bashkohu”

Publikuar: 06.02.2013 - 21:34

Prishtinė, 6 shkurt - Njėri nga politikanėt mė kontrovers tė dekadės sė fundit, Fuad Ramiqi dhe lėvizja e tij pro-islamike “Bashkohu”, duket se kanė vendosur tė transformohen nė parti politike. Madje kjo lėvizje, e cila u bė e njohur nė opinion pėr protestat pėr shami dhe xhami, synon tė pėrfaqėsohet nė Kuvend tė Kosovės, shkruan portali Albinfo.

Lėvizja e Ramiqit i ka bėrė kėrkesė Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve qė ta regjistrojė si parti politike me emrin  “Lėvizja Islame Bashkohu” (LISBA). Ramiqi do tė jetė kryetar i kėsaj partie politike, e cila do tė garojė nė zgjedhjet e ardhshme, ndėrsa zėvendės i tij do tė jetė Arsim Krasniqi.

Mirėpo as ky i fundit e as Ramiqi nuk kanė dashur tė flasin pėr mediumet e Prishtinės pėr kėtė transformim nga lėvizja nė parti politike.

Ramiqi ka qenė njė prej themeluesve tė partisė sė Drejtėsisė, por e braktisi, ndėrsa para vitit 2010 ka qenė nė LDK.

Para luftės sė Kosovės Ramiqi ishte ish-epror nė Ushtrinė-Jugosllave, ndėrsa mė pastaj edhe oficer i lartė nė luftėn e Bosnjės, kurse mė pas ėshtė angazhuar edhe si pjesėtar i FARK-ut nė Tiranė.

Dy vjet mė parė ai u zu nga forcat izraelite nė njė anije turke, qė ishte duke dėrguar mallra dhe ushqime pėr popullin palestinez nė Gazė.

Okambo12.02.2013/20:43

Besa qysh e ka nisë ky far ramiqi ka me futë Hamsin palestinez ne parlament, per shkak se nuk ka kush ja ndalë turrin.

agim miftari07.02.2013/10:56

Kjo eshte dasht te behet me heret se populli eshte ka vune shume prej ketyre politikaj qe ikemi sot.brravo suat jemi me ty e gjith kosova jemi me ty qdo musliman kosovar eshte me ty ti rrezojm kto laika qe i kemi ne kry.gezohemi qe jemi musliman edhe veq ka lindja do shkojme,eke voten e gjith kosoves.

Skenderi07.02.2013/09:53

Pajtohemi plotesisht me mendimin e zt. Gerguri veq dashta zte shtoiesht rrezik shum i madh se kjo parti do te mer permasa te mdha. Shkak esht kjo qeveri se ia ka zen frymen popullit.Kjo parti do te finanecohet shume nga shtetet nyslimane pate keq,por ket parti do e financojn edhe shtetet te cilat nuk ia duajn te miren kosoves vetem e vetem qe Kosoven ta paraqesin si nji shtet FUNDEMENTALIST,dhe kojo kosoves do i kushton shume.

Gezim Gerguri07.02.2013/09:10

Eshte shqetesuse qe shume politikane jane por lindjes,per shkake te fes Islame.
Sa i per kete F.RAMIQIT, Ky person ka te kaluaren shume te dyshimte,se ky person eshte SERB mysliman Boshjak dhe eshte themelus i Vehabizmit Islamik ne Kosove.