Ramiqi mësyn politikën, krijon partinë “Lëvizja Islame Bashkohu”

Publikuar: 05.02.2013 - 21:34

Prishtinė, 5 shkurt - Nuk ėshtė vetėm rruga ajo pėrmes sė cilės Lėvizja Bashkohu do tė tentojė t’i realizojė kėrkesat e veta. Organizata joqeveritare, e njohur mė tepėr pėr protesta proislame, tashme ka mėsyrė politikėn, duke u shndėrruar nė parti politike “Lėvizja Islame Bashkohu”, me pretendimin pėr tė qenė edhe pjesė e kuvendit tė Kosovės.Subjekti mė i ri politik, tė mėrkurėn, edhe zyrtarisht bėri kėrkesė nė Komisionin Qendror tė Zgjedhjeve pėr t’u regjistruar si parti.

Nė kopjet qė siguroi Klan Kosova shihet se kėrkesa pėr regjistrim nė KQZ u bė me emrin “Lėvizja Islame Bashkohu”. Akronimi i saj ėshtė LISBA.

Fuad Ramiqi, qė ėshtė parė si lider i lėvizjes, nuk do tė jetė kryetar i saj tash si parti, tė paktėn nė letra.

Ai qė mori kėtė pėrgjegjėsi ėshtė kolegu i tij, Arsim Krasniqi. Por, as i pari e as i dyti nuk deshėn tė flasin pse vendosėn t’i hyjnė politikės.

Lėvizja Bashkohu u bė e njohur pėr organizimin e protestave masive gjatė verės sė 2011, qė kishin synim ndėrtimin e njė xhamie tė madhe nė Prishtinė, futjen e edukatės fetare nė shkolla dhe mos pėrjashtimin nga mėsimi tė vajzave me mbulesa.

 

vëzhguesi06.02.2013/14:11

Në KQZ duhet refuzuar kategorikisht legalizimin apo regjistrimin e kësaj partie me program e financim vehabist qoftë edhe për faktin se Kosova është shtet sekularist.

cicamaca06.02.2013/13:21

Na qenka zgjuar zombiet...foto flet sa 1000 fjale.

Nexhmedini06.02.2013/13:11

Parti mund te formoi kushdo por jo jashte interesave te kombit dhe te Kosoves.Ky far Ramici e deshiron formimin e nje partije me vehabist dhe me ideologji arabe apo aziatike,kjo eshte shume e rrezikshme ne keto kohna te turbullta kur Serbija na kfalifikon si populli muslimanizuar dhe propogandon te na barazoi me A..Ramice mjaft na beri deme Serbija mos i beni dem ketije populli dhe Kosoves me ideologjit tua te mbrapshta me vehabistet tu te cilet nuk ia duan te miren Kosoves.Pse nuk e formoni ndonje kryesi qe ka lidhje pozitive me religjion, por pa u perzie ne punet e shtetit te Kosoves edhe keshtu te brisht.

safetz06.02.2013/11:57

nese ka 1 parti demokrishtjane athere ka hapsir edhe per 1 partai muslimane kjo ashte demokracia nese ka demokrci sk agje te keqe.

Hamdia Deqan06.02.2013/10:35

Duke e pasur parasyesh se demokracia i ka rregullat e veta sepse gjdo kush qe i ka nenshkrimet e duhura mund te formoj parti apo levizje politike,por si po duket politikat e fshehta dhe kospiracioni po japin rezulltatet e veta ne kosov sepse duke e pasur parasysh varferin materiale dhe qka esht ma e keqja varferin mentale te nji pjese te keti populli dhe interesat e ndyta te nji pjese te partive ne kosov nuk asht e larget dita kur parlamenti i kosove do te vershohet me kesi njerzish qe skan lidhje me kombin me shqiptarin por do jen mbrojtes te interesave te ideologjive e politikave te shteteve te lindjes si avganistani pakistani irani etj etj dhe ateher per fat te keq do te verifikohen politikat ... te anmiqve tan se kketa njerz verte qenkan te orientur nga lindja e jo nga perendimi,pra ne fund i madhi ZOTë e ndihmoft kete popull.

ardi06.02.2013/10:31

shko banu politikan ne bosnje a ne arabi naj kun e mos na trazo vendin se edhe ashtu jena tuj jetu ne gjendje te mjerushme

Hasan Xhema06.02.2013/10:18

kadaldal ju ka ngushtu rrethi viktimave,ska pare tash formo parti.Mue me ka interesu me dit se qfar mendojn kta njerezne njeren ane shtiren njerez te mire te ndershem por shumica tyne vjedhin e rrejn thojn per sektet tjera myslimane qe i kopjojne religjionet tjera e vet, vet i kopjojne AMISHET e shek. te VIIIXIX edhe ni plotsim zotni allahit shqip i thuhet ZOT

okambo06.02.2013/10:01

Zoti Murriz shqipnia, votat nuk do të mungojnë nga se do çfrytëzohet gjenda e mjerë ekonomike, varfëria thonë të qon në derë të hasmit.
Këte Ramiqi e din shumë mirë. Nuk eshte larg mendësh se do të futen edhe hoxhollarët në parlament në krye me hoxhë Krasniqin,
Paramendoni sikur kryetar parlamenti të bëhet nje vahabist me mjekërr.... Ahmedinaxhad do të na njeh menjëherë.
Kjo qe po ndodhë eshtë nje mjerim i tejskajshëm.

Okambo06.02.2013/09:53

Po si nuk doli dikush me ja nalë turrin këtij far vahabisti. Do të paraqes rrezik sepse nuk duhet injoruar, ka për të ardhur në parlament nga se burimet financiare nik do të mungojnë nga vendet arabe bile edhe nga serbia, rusiae gjetkë, pra nga të gjitha vendet anti kosovë.

Xeni06.02.2013/09:26

Asgjë tjetër të hajrit as nuk është pritur prej këtyre mjekrrave islamistë. Në fillim ankohen si martirë, plot gojën e kanë për të drejtat e njeriut, e pastaj rrasen në politikë dhe vetë i mbushin xhepat. E nëse ndodh që ta marrin pushtetin, shëndrrohen në diktatorë të egër duke i shtypur e nëpërkëmbur gratë dhe pjesëtarët e feve tjera. Poshtë mjekrroshat!

Izber Pasjaqa06.02.2013/09:22

Se pari Kosova ska nevoj per kete parti apo levizje sepse ne kemi instucionet fetare dhe udheheqesite saj si dhe medresen dhe fakultetin e fes ne PrishtineALAUDIN.Keta kane tjera qellime dhe me bere guzhma e tollovi mes popullit .Pra KQZ dhe as shteti ,qeveria ,gjykata dhe populli sduhet lejuar te regjistrohet kesi partie qe si vyen askujt pos atyre per dallavere e perfitime personale.Kosova eshte vend i vogel e me shum don me u bere parti se sa popull.Mjaft me me keto marri.

Arb06.02.2013/09:17

Keto gjera jane denigruese per popullin shqiptar. Asgje pozituve nuk del nga keta, perkundrazi. Feja eshte diçka private dhe jo parti politke.Keta njerez jane te rrezikshem, dhe per fat te keq per dite e me shume po kemi kesish.

bubi06.02.2013/09:10

Tani edhe ValiCorleone do ta hap nje parti te te re...ai perdor fjalen "absolut" e keta neperkembin fjalen hyjnore...

nikiviti06.02.2013/09:08

edhe qeta mjekrrat na kan mungu.
medet per ne!

andi gashi06.02.2013/09:08

mangu e patem edhe nje parti e cila tash po na u lidhka me fe......
i kemi ndreq punet krejt dhe ja u pame hajrin partive tjera e tash edhe kjo na ka mbet......
krejt ju qe jeni me isjamin jeni fals dhe kqyrni me kriju destabilitet ne vend, por nuk ju pin uje kjo pune...
vet fakti qe i veshni pantallonat deri ne gjysme te kembeve tregon te kuptosh qe ju vet jeni gjysem njerez...
poshte terroristat

cani06.02.2013/09:07

Une e shof kete qe keta njerz perpiqen qe te futen ne politik dhe mas nje kohe te baj kerkesen ne parlament qe kosova te jet republik islamike si ajo e iranit apo disa shtetve arabe ju popull nuk jeni ne rregull se keta njerz nuk ja dunan te miren kosoves keta njerz me pas mend mirren me punte e familjeve dhe punes por keta jan qe trurin e kan ne arabi e trupin ne kosove nuk na duhen njerz si kta une jam per rrespekt te qdo njeriut por jo atyre qe mendoj se perpos atyre tjer nuk ka dhe jan ne gjendje te ... sin dhe prejn njerz per idologjin e tyre te para 3 mij viteve shko shikoni grat e tyyre se si jetojn si shtaze mos i lini se jan te rrezikshem

adriani06.02.2013/09:06

pershendetje vellezer nuk esht ber asgje e keqe pse po na u bejka edhe nje parti po deshta ti tregoj edhe kti komentuesit me heret zotri shefqet celes se edhe per neve shqiptaret dielli lind nga lindja dhe perendon kah perendimi me vjen keq koleg keshtu ka dasht ALLAHU.

Avdullahu06.02.2013/08:59

Boll mire paskan bere ... tash e shofin se sa eshte ky popull Shqiptar me ata e qe skan me kalu as pragun e votave edhe bohen histori budallakie te deshires per ti bere Shqioetaret Arap !!! Feja jone eshte Shqiptaria e jo Arabia !!!

Abdullah Abdullahu06.02.2013/08:58

Po kur mundet AAK e Ramushit me 2 .pse nuk mundet edhe kjo..bile kjo te pakten pragun zgjedhor e kalon....

Visar06.02.2013/08:58

Partite Demokristiane ne Europe qfar partish jan ato?

Europian Topia06.02.2013/08:15

Edhe kjo parti na duhet edhe me u bƫ krejt
mirƫ nƫ Kosovƫ .Nuk e di pƫr Ƨfarƫ vizioni ƫshtƫ e pƫrcaktuar kjo parti a pƫr Europƫ apo pƫr revolucionin pranveror arab .Inshalla nuk fiton vota dhe nuk e kalon pragun zgjedhor...

muslimani06.02.2013/04:16

Paqja dhe mirsit e krijusit qofshin mbi ju. Desha te la njƫ koment tƫ shkurt, ne kosov nuk respektohet liria e fes ne kushtetut po por jo ne praktik. Un sa po e kuptoj ka formu parti politike pƫr arsyen se nuk po respektohen tƫ drejtat e fes dhe kƫtu ja ka fillu pƫr tƫ respektu e me luftu qa ke te drejt me ne fund ne luftuam pikrisht pƫr kƫt liri qe ne e dojm.

Shefqet Cela06.02.2013/03:19

Vellezer kosovar jo keshtu,feja le te meret me punet e zotit,mos te behet pis me politik,mos kopjoni vendet arabe,jemi ne europe dhe jemi Europian ku iluministet punuan shume qe arritem kete dite.Hiqni dore nga fondamentalizmi myslyman,merni shembull nga Shqiperia ku fete nuk meren me politik.Nuk e kuptoj, pse u ka hipur ne koke qe te beheni si fanatiket arabe te cilet jan akoma ne mesjet.Dielli per shqiptaret lind nga perendimi.

medi 06.02.2013/00:41

MASHALLAH ALLAHU EKBER KESHTU DUHET. ALLAHU NA NDIHMOFTE

Musliman Islami05.02.2013/23:41

hajde me hajr na koft ALLAHU ju dhuroft suksese e trumfe e jo si parta drjtesis e cila na mur ftyren per ni ... rike, ALLAHU na forcoft, veq perpara vllazni

jakupi05.02.2013/23:32

deri kur ky popull i toleron keta njerz qe po e shkatrrojn kosoven e shqiptarin.PO MJERISHT KOSOVEN E KAN MARR NE DOR NJERZIT MA ANALFABET QE I NJEH HISTORIA E NJERZIMIT.KOSOVA DHE SHQIPTARET MA KEQ I KAN PUNET SE NE KOHEN E RANKOVIQIT.MJERIM MJERIM E VETUM MJERIM DERI KUR KESHTU

ekrem bejtullahu05.02.2013/23:08

po qka na duhet kjo parti e alkaides, qeveria i ka fajet se uduft ... e ramiqin par popullit, nuk jom kunder fes,po jom kunder ksaj organizate se po dojn kosoven me ba si ne palestin.feja net rrin fe politika net rrin politik, po ky qka don parti,me ba se pak ka ne kosov,

Murriz Shipnia05.02.2013/22:45

Mir paska bere zotri Ramiqi.
Ne kete rend politik caqet arrihen vetem permes subjekteve politike duke iu bashkuar atyre, ose duke krijuar parti ne vete.
Nese shqiptari i jep voten atij, une perhajr ja beje me dy duar.