Përkujtohen 10 shqiptarët e vrarë 13 vjet më parë në veri

Publikuar: 05.02.2013 - 15:34

Mitrovicė, 5 shkurt -  Pėr veriun e Mitrovicės ėshtė diskutuar edhe nė njė tryezė tė organizuar nga Lėvizja Vetėvendosje, nė tė cilėn janė pėrkujtuar 10 shqiptarėt e vrarė 13 vjet mė parė. Aty ėshtė thėnė se vrasja dhe spastrimi etnik i shqiptarėve nga ajo pjesė e vendit ndėrmjet datės 3 dhe 4 shkurt tė vitit 2000 ėshtė kryer nga grupi kriminale serb i njohur si “Rojat e Urės”, transmeton KTV. Raste tė tilla, sipas tė pranishmėve vazhdojnė tė ndodhin edhe sot e kėsaj dite nė atė pjesė tė vendit. “U tha se pas bombardimeve tė NATO-s u lirua edhe qyteti i Mitrovicės, por kjo nuk ndodhi as tash e 13 vjet”, ka thėnė Halit Berani, kryetar i Kėshillit pėr mbrojtjen e tė drejtave dhe lirive tė njeriut nė Mitrovicė. Ai  pėrgjegjės direkt i bėnė forcat e KFOR-it francez dhe Policinė e UNMIK-ut. Ndėrkaq Shpend Ahmeti nga Lėvizja “Vetėvendosje” ka thėnė se kėto vrasje dhe dėbime u bėnė me direktivat e Beogradit, ku nė udhėheqje tė shtetit serb ishin pikėrisht njerėzit tė cilėt sot janė nė krye tė tij, dhe qeveritarėt kosovarė dialogojnė me ta pa asnjė kusht. 13 vjet pas ngjarjes, nga Veriu i vendit janė larguar mė shumė se 11 mijė banorė shqiptarė, ndėrkaq tė kthyer dhe qė vazhdojnė tė jetojnė nė atė pjesė tė vendit janė rreth 4 mijė.

Bucki05.02.2013/20:57

Pa ndihmen e trupave Franqez kure nuk kishin guxuar qetniket ti bajn kto krime dhe sote qe bajn trazira ne teritor te Kosoves.Franqezet,Italianet dhe Holandezet jane dhe kan qene miq te Serbis kta jan qe gjat bombardimeve e shprazin municionin ne detin Adriatik dhe politik e tyre eshte qe kto pese5shtete Europiane qe ende nuk e kan njoft Kosoven vetem per arsye qe te kem pengesa ne te ardhmen.Une mendoj.

XHEVDETI05.02.2013/20:46

Perkujtoni ashtu si shqiptaret e Toplices te cilet u debuane dhe u masakruen nga cetniket serbe te cilet kurr su kthyen ne trojet e tyre, historija ne perseritje.