Ruajtja nga hajnia zvarrit prokurimin e barnave?

Publikuar: 03.02.2013 - 20:44

Prishtinė, 3 shkurt - Trendi i vjetėr qė pacientėt tė kujdesen vetė pėr tė blerė barnat po vazhdon nė QKUK. Ata qė shtrihen nė kėtė qendėr pėr tė marrė shėrbimet, duhet tė kenė doemos njė familjar me vete, i cili del jashtė klinikės pėr t’i blerė medikamentet e nevojshme qė iu pėrshkruhen pėr terapi, raporton KTV.Pėr njė gjendje tė tillė ėshtė nė dijeni edhe stafi i QKUK-sė. Mjekėt thonė se shpesh herė gjenden nė situata tė vėshtira.

Qysh nė fillim tė vitit, nė mungesė janė antibiotikėt, shiringat dhe penjtė e nevojshėm pėr sallat e operacionit.

Pavarėsisht kėsaj situate, ministri i Shėndetėsisė, Ferid Agani thotė se do tė kujdeset qė ta rregullojė kėtė problem shumė shpejt.

Ditė mė parė pėr kėtė situatė ishte ankuar i pari i QKUK-sė, Nijazi Gashi, i cili madje kishte thėnė se do t’i shkelė tė gjitha procedurat tenderuese dhe me buxhetin qė ka QKUK-ja do t’i sigurojė kėto materiale tė domosdoshme pėr QKUK-nė.

Institucionet shėndetėsore ka kohė qė nuk kanė arritur ta pėrmbushin listėn esenciale me barna, e shkaktar pėr kėtė problem gjithmonė kanė thėnė tė jenė procedurat e prokurimit.

 

Faik Cakaj04.02.2013/08:03

Ndonjeher eshte e vertete se pershkak te rrespektimit te procedurave byrokratike qe i ka ligji, viktime bine pacientet dhe eshte shume me rendesi qe pergjithesishte personat qe mbajn pozita te larta te jene te besushem e te sinqert dhe te kene rrespekt ne shoqeri dhe si te tille ti bine "rruges se shkurte" se eshte ma mire per popullin ne ato raste te veqanta.

Lili03.02.2013/21:02

Doreheqje e emnjhershme e ministrit te paafte dhe zgjidhja e nje minisrti i cili eshte ne gjendje te permirsoje situaten