PDK-ja hesht për shpenzimet e konventës zgjedhore

Publikuar: 03.02.2013 - 18:31

Prishtinė, 3 shkurt - Partia e kryeministrit Thaēi hapi njė llogari “PDK 2013” nė rrjetin social Twiter, nga ku publikoheshin ndodhitė nė konventėn e gjashtė partiake, e cila po ashtu u transmetua drejtpėrdrejtė nė televizion publik.Por, partia me elektoratin mė tė madh nė vend, u mbyll kur iu kėrkuan informata se sa shpenzoi dhe nga i siguroi paratė pėr tė organizuar konventėn zgjedhore tė fundjavės sė kaluar. Ajo zbuloi vetėm njė faturė prej 14 mijė eurosh, kurse sekretari Basri Musmurati ėshtė pėrgjigjur: “Zgjedhjet na kanė kushtuar aq sa kemi dashtė ne vet”.

Bazuar nė njė ofertė tė Hotel Emerald, tė cilėn e posedon Gazeta Jeta nė Kosovė, njė shujtė e pėrbėrė nga paragjella, sallata, ushqimi kryesor, ėmbėlsira dhe kafja kushton sė paku 20 euro.

Kėshtu i bie qė pėr 700 tė ftuar tė jenė paguar 14 mijė euro pėr vetėm njė shujtė.

Por, ky ēmim nuk pėrfshin edhe shpenzimet pėr marrjen me qira tė sallės mė tė madhe tė kėtij hoteli pėr mbajtjen e punimeve tė konventės, akomodimin e mysafirėve dhe shpenzimet tjera qė kanė mundur tė bėhen gjatė ditės sė dytė tė Konventės - ku rreth 700 delegatė kanė qėndruar.

Partia mė e madhe nė vend, mė 26 e 27 janar rezervoi sallėn e sporteve nė Pallatin e Rinisė dhe sallėn e konferencave nė “Hotel Emerald” pėr tė mbajtur takimet finale tė zgjedhjeve tė brendshme.

Po ashtu, kjo parti pėr tre muaj rresht, nga 1 nėntori 2012 e deri mė 27 janar 2013, organizoi zgjedhjet e brendshme nė tė gjitha degėt dhe nėndegėt e saj.