Amerika financon “Shqipërinë e Madhe”?

Publikuar: 31.01.2013 - 20:59

Tiranė, 31 janar - Projekti amerikan pėr tė krijuar “Shqipėrinė e Madhe” po realizohet qė disa vite, ngadalė, me mjete ushtarake dhe diplomatike, shkruan ditorja kroate Slobodna Dalmacija.

“Ėshtė i pandalshėm bashkimi i shqiptarėve”, ka thėnė nė Tiranė kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha, gjė qė nė mediat rajonale ėshtė komentuar si shpallje e projektit tė “Shqipėrisė sė Madhe”.

Pėr kėtė ide ėshtė folur edhe gjatė 100 vjetorit tė shėnimit tė pavarėsisė sė Shqipėrisė, qė ėshtė festuar nė Tiranė, Prishtinė, Shkup... Kah fundi i vitit 2010, Koēo Danaj, drejtor i Institutit tė Parashikimeve Rajonale, ka thėnė se nė vitin 2013 nė mėnyrė paqėsore duhet tė formohet shteti qė do tė pėrfshinte territoret shqiptare.

Derisa disa analistė thonė se shteti i ri shqiptar ėshtė projekt real i cili tek disa ngjall frikėn se mund tė sjellė tensione tė reja, tė tjerėt thonė se fjalėt e Berishės janė keqinterpretuar.

Projekti amerikan i krijimit tė “Shqipėrisė sė Madhe” po realizohet ndėr vite me mjete diplomatike dhe ushtarake. Ekziston njė histori e angazhimit amerikan nė rajon, por kur ėshtė fjala tek ky projekt, duhet cekur disa detaje kyēe. Kėtu ėshtė bombardimi amerikan me NATO-n ndaj Serbisė mė 1999, pas sė cilės NATO nė Kosovė ka dislokuar 50 000 trupa tė armatosura mirė. Kėtu ėshtė edhe Marrėveshja e Ohrit, projekti i SHBA-sė, me tė cilin filloi procesi i reformave politike tė Maqedonisė pėrmes ndryshimeve kushtetuese dhe me miratimin e njė sėrė ligjeve tė reja qė ofrojnė mė tepėr tė drejta pėr shqiptarėt e Maqedonisė.

Ndėrsa, pika e tretė, siē e transmeton portali Telegrafi, ėshtė mbėshtetja e pavarėsisė sė Malit tė Zi dhe Kosovės, me ēka ėshtė dobėsuar Serbia, ėshtė realizuar zbėrthimi i saj, dhe ėshtė arritur njė ekuilibėr rajonal. Politika amerikane, me kėto angazhime ushtarake-diplomatike, pėrgatit projektin e “Shqipėrinė sė Madhe”, thotė analistja Jadranka Poloviq.

Politologia nga Spliti cek rėndėsinė e Kosovės si pjesė tė Evropės Juglindore. “Juglindja e Evropės, si nė tė kaluarėn ashtu edhe sot, ka njė domethėnie tė rėndėsishme gjeopolitike dhe gjeostrategjike, qė pėrcakton tė ardhmen politike tė rajonit. E lidhur me Mesdheun, Lindjen e Mesme, malet e Kaukazit dhe Azinė Qendrore, si dhe rajonin e Danubit dhe Evropėn Qendrore, ka qenė gjithmonė subjekt i interesave tė fuqive tė mėdha. Pėr shkak tė rėndėsisė sė energjisė nė gjeopolitikėn e shekullit XXI, kjo hapėsirė, ku janė rrugėt e rėndėsishme tė transitit, bėhet njė zonė e konkurrencės sė fortė tė qendrave tė pushtetit botėror.

Nė fakt, Evropa Juglindore ėshtė rruga mė e shkurtė transiti midis Evropės Perėndimore dhe zonave tė pasura me gaz e naftė nė Azinė Qendrore dhe basenit Kaspik, dhe si i tillė ėshtė i aftė tė bėhet pjesė e lojės sė re tė madhe gjeopolitike, pra njė hapėsirė ku ballafaqohen interesat e SHBA-sė, Evropės, Rusisė dhe Turqisė”, thekson Poloviq. Ekspertja kroate shton se projekti i dominimit amerikan nė Euroazi nė fakt fillon nė Evropėn Juglindore me Shqipėrinė, ndėrsa pėrfundon nė Kinė.

Shtetet e Bashkuara gjeostrategjinė e saj drejt Azisė Qendrore e mbėshtesin nė rrjetin e shteteve proamerikane nė Evropėn Juglindore, si Maqedonia, Shqipėria, Rumania, Bullgaria, Turqia, Greqia, e nė kontekstin e fundit edhe Kosova, si dhe shtetet e rajonit Kaspik - Azerbajxhani dhe Uzbekistani – por edhe Gjeorgjia dhe Ukraina, ku siē thotė ajo, pėrhapet strategjia e unifikimit tė amerikanizimit botėror.

“Nė fakt, shembulli i Kosovės, si shtet i ri i krijuar nga pėrdorimi i instrumenteve tė politikės amerikane, ėshtė njė tregues i dominimit tė vazhdueshėm tė SHBA-sė nė rajon dhe pėrpjekjet pėr tė ruajtur udhėheqjen unipolare amerikane jo vetėm nė juglindje tė Evropės, por nė tė gjithė rajonin e Euroazisė”, thotė Poloviq, duke shtuar se Kosova mbetet njė shembull amerikan nė zotėrimin e rregullave tė demokracisė, tregut tė lirė dhe tė hapjes pėr investitorėt e huaj.

“Politika amerikane tund tė gjitha projektet nė Kosovė. Ėshtė turp qė zyrtarėt amerikanė qė mundėn Serbinė tani privatizojnė pjesėt mė vitale tė ekonomisė sė Kosovės”, thotė politologia kroate, e cila nuk pret trazira tė reja nė rajon.

“Udhėheqėsit e lėvizjes kombėtare shqiptare kėto ditė thanė se SHBA-ja dhe Rusia kanė rėnė dakord pėr rishikimin e kufijve, nė mėnyrė qė Presheva, Kosova, dhe unė besoj njė pjesė e Maqedonisė dhe e Malit tė Zi, do tė gjenden brenda njė Shqipėrie tė Madhe. Unė ju besoj, sepse konfigurimi i deritashėm i rajoneve tė ish Jugosllavisė ėshtė bėrė nė rrugėn e dy proceseve integruese: anėtarėsimin nė NATO dhe nė Bashkimin Evropian. Shtetet kombėtare e kanė humbur kuptimin, ndėrsa akterėt globalė avancojnė me projektet e zgjerimit tė demokracisė, tė drejtave tė njeriut dhe tregut tė lirė, qė nėnkuptojnė globalizimin e varfėrisė nė rajon. Shtetet e reja janė krejtėsisht tė varura nga kapitali i huaj, ndėrsa kėto ditė shohim Qeverinė kroate si shembull qė adapton gjithēka qė akterėt e huaj u thonė”.

flaka01.02.2013/09:41

Po more si jo, vetem te shtrihem ne në kolltuqe te buta dhe te pim qaj rusi dhe te hajm shtapiqa qerelice, dhe "besoj" nuk e len Amerika pa na bashku... Lani syt e verbuar mire o njerez se neve po na shkon edhe kjo cope toke qe e kemi tash, ja disa shembuj, Pjesa veriore ka ikur nga ne, mali i zi eshte futur me kilometra te tera ne territor te Kosoves, Maqedonise i dhurohen qindra hektare toke..

Drita Shala01.02.2013/09:25

Serbia eshte duke e financuar me pare te Rusis perhapjen e frikes nga āShqiperia e Madheā. Qellimi eshte qe shqiptaret ty hyjne ne konflikt me te gjithe fqinjet e tyre ne te njejten kohe.

Met Kumanova01.02.2013/01:09

lONG LIVE USA rnoft AMERIKA PERGJITHMON shteti maj forti ne bot ashte me shqiptaret zoti ju ndimoft gjithmon amerikanve si i kan ndimu popullit shqiptar dhe akoma jan ne ndimen e shqiptarve

Mergimtari,BW,Gjermani01.02.2013/00:56

Jo Shqiperin e madhe,por Shqiperin etnike, nga se ne nuk kemi kurrfar pretendime teritorjale ndaj tokave te te tjereve, por vetem ribashkimin e trojeve etnike shqiptare.Andaj Titulli"Shqiperi e madhe ",sipas mendimit tim po perdoret per ti frigesuar te tjeret dhe per ti paraqitur shqiptaret si pretendet teritorjal.Jo zotri, gaboheni.Nuk ka Shqiperi te madhe, por vetem SHQIPERI ETNIKE.DHE DO TI FALENDERONIT TE GJITHA ATA QE DO TE NA NDIHMONIN QE TI RIBASHKOJME TROJET TONA SHQIPTARE!

agimi01.02.2013/00:40

Sesht more Shqiperija e madhe po SHQIPERIJA etnike ku jane mbi 90 pergjin popullate .

Bardh Nika01.02.2013/00:18

Shqipëria as nuk është e madhe e as nuk është e vogël. Ajo është një Shqipëri aq sa është dhe duhet të jetë As e madhe e as e vogël, por për fatin tonë të keq e ndarë dhe e copëzuar.
Ne duhet të jemi të kujdesshëm në emërtime dhe mos ta quajm me emra të shpifur!

medo finland31.01.2013/23:49

AH AMERIK ZOTI TE SHPERBLEFT QYSH PO MENDON MIR PER NEVE EMIRA TE GJET ZOTI E BEKOFT AMERIKEN QI NA DIHMOI NE KOHEN E LUFTES EDHE TASH KREIT KOHEN PO PLANIFIKON ME BASHKU KOSOVEN ME SHIPRI E PER AT DUHET ME DASHT AMERIKEN ZOTI NJO AMERIKA DY MOS ME KAN AMERIKA SA PER KRISHTER E EVROPES PIK DITES SERBI HYN NE KOSOV KURGJU SNAKABA QA NAKISH BA QITASH NAKISH ZHDU PO FAL AMERIKES.QI SPO KUXON SE AMERIKA JUQIN FAMILEN SERBEVE ZOTI E BEKOFT AMERIKEN TA DUA AMERIK RROFT KOMBI SHQIPTAR

HEROI31.01.2013/22:30

E LEXOVA POR JO KREJT MIR SE KUPTOVA, NUK E DI SE KY BASHKIM A DO TE NA KNAQ SIQ NE VET MENDOJM NESE PO SHUM MIR NESE JO APET JEM NI VEND BASHK E SLUJN SHTETET E HUJA ME NEVE SIQ DERI TANI.

Komentimi31.01.2013/22:21

Media keni kujdes, mos ju jepni hapsirë shkrimeve antishqiptare si kjo që mbrapa kanë shërbimet sekrete serbe dhe ruse. Po të ishte kjo që thuhet, Maqedonisë nuk do ti faleshin 300 hektarë tokë Kosove. Kosovës nuk do ti vihej ylli për qef të Serbisë. Tash nuk do të kishim fenomenin e Deqanit. Etj. etj. Shfleton vetëm pak mediat serbe se çfarë jehone i japin këtij shkrimi. Ja adresa për këtë httpwww.vestionline.comVestiExYU288965DnevniavazAmerikafinansiravelikuAlbaniju

pejani31.01.2013/22:02

hahah qy se kena dit ju koke ma te zgjut se cia

Vushtrri31.01.2013/21:47

Sipas shenimeve 2012, Shkijet jane mbi 7 milione vetem ne Serbi, shto dhe ata ne Bosnje. Shqiptare ne Shqiperi jane 3 milione, kurse ne Kosove 1.8 milione e nja 600 mije ne Maqedoni. Me njerezit qe po ikun nga Shqiperia e RKS, per nja 2o vjet ne do te jemi me pak se maqedonet e leshit.

llapjaniFrance31.01.2013/21:44

rrnoft bashkimi kombëtar ska vllazni nja e kemi ameriken

Komentimi31.01.2013/21:34

Spekulime mediale. Po të ishte Amerika për një të ashtuquajtur Shqipëri të madhe, nuk do t'ia vënte yllin Kosovës ashtu siç ka kërkuar Serbia dhe nuk do të lejonte krijimin e një Republike Serbe në veri të Kosovës. Kujt i shërben krijimi i fondit të veçantë për shkije në veri? Me siguri se më së pakti këtij projekti.

Vushtrriasi31.01.2013/21:18

Meqe ne kuptimin logjik eshte e mundur dhe e kapshme,atehere pse mos te behet edhe ne kuptimin faktik,per ti korrigjuar padrejtesite shekullore ndaj kombit SHQIPTAR!?

kulla31.01.2013/21:17

e vetmja rrug eshte bashkime tokave shiptare shume mire rrofte usa