Komandanti i KFOR-it vizitoi Zyrën e Kosovës në veri

Publikuar: 31.01.2013 - 17:30

Mitrovicė, 31 janar - Komandanti i  KFOR-it, gjeneralmajori, Volker Halbauer vizitoi tė enjten Zyrėn Administrative tė Kosovės nė veri tė Mitrovicės (ZAMV), ku bisedoi me shefen e saj, Adrijana Hoxhiq.

“Si zyrė kemi marrė pėr obligim maksimalisht  tė bashkėpunojmė me institucionet e sigurisė, nė mėnyrė qė qytetarėve t’ju sigurohet liria elementare dhe e drejta pėr vetėvendosje pėr tė tashmen dhe tė ardhmen e tyre. Jemi dakorduar qė nė kėtė drejtim duhet edhe mė shumė punė. Ne jemi duke vazhduar me aktivitetet tona, si nė ofrimin e shėrbimeve administrative qytetarėve ashtu edhe me implementimin e projekteve infrastrukturore tė planifikuara, dhe atė ekskluzivisht me kėrkesėn e qytetarėve, pa kurrfarė imponimi apo kushtėzimi”, tha Hoxhiq nė takim, njofton shėrbimi pėr informim i kėsaj zyre.

Komandanti i KFOR-it falėnderoi zyrtaren Hoxhiq dhe bashkėpunėtorėt e saj pėr  informimin mbi mėnyrėn e funksionimit tė ZAMV-sė.

 “Kjo ėshtė vizita ime e parė nė Zyrėn Administrative tė Mitrovicės Veriore, ku u njoftova shumė mirė pėr shėrbimet qė i ofron kjo zyrė, dhe qė prej muajit qershor tė vitit 2012 e deri mė sot ėshtė vizituar nga mbi 4 000 qytetarė, gjė qė tregon se shėrbimet e kėsaj zyre janė tė nevojshme pėr qytetarėt e Mitrovicės Veriore”, tha Halbauer.

Nė qoftė se KFOR-i vėren ēfarėdo kėrcėnimi ndaj sigurisė, pjesėtarėt e tij do tė ndėrmarrin tė gjitha masat e nevojshme nė mėnyrė qė nė pjesėn veriore tė vendit tė mbretėrojė situatė e qetė, tha kreu i KFOR-it, pėr tė shtuar se pėrkrah punėn dhe aktivitetet e kėsaj zyre, si dhe vazhdimin e bashkėpunimit me tė.