Rënie apo ngritje e cilësisë së arsimit

Publikuar: 31.01.2013 - 17:17

Prishtinė, 31 janar - Cilėsia e ulėt e arsimit, si nė institucionet parauniversitare, ashtu edhe nė ato universitare, mbetet njė ndėr shqetėsimet kryesore pėr njohėsit e kėsaj fushe dhe prindėrit e nxėnėseve tė cilėt ndjekin mėsimet nė shkollat publike tė Kosovės.

Ata thonė se cilėsia e dobėt nė arsim po rrezikon tė ardhmen e Kosovės.

Reformat e bėra pėrgjatė viteve nė sistemin arsimor kanė dėshtuar nė tėrėsi, pėr arsye tė  mos pėrgatitjeve paraprake pėr tė aftėsuar njerėzit qė tė zbatojnė ato reformave, vlerėsoi eksperti i ēėshtjeve tė arsimit Halim Hyseni pėr Radion Evropa e Lirė.

“Ata tė cilėt janė marrė me reforma nuk kanė qenė njerėz qė kanė pasur njohuri tė mjaftueshme tė teorisė sė ndryshimeve nė arsim dhe janė udhėhequr nga mendja e pashkolluar, nuk kanė marrė pjesė persona tė shumtė tė cilėt do tė duhej tė merrnin pjesė nė ndryshime”.

Problem tjetėr qė ka bėrė qė Kosova tė ketė nivel tė ultė tė cilėsisė nė arsim, sipas Halimit, ėshtė edhe politizimi i arsimit, infrastruktura e dobėt, e cila nuk krijon mundėsi qė tė dilet nga ky kaos.

Ēėshtja e cilėsisė sė arsimit, thotė Hyseni, duhet tė shtrohet si ēėshtje edhe nė Kuvendin e Kosovės, si dhe formimi i njė komision nacional pėr ndryshime nė arsim.

Nė anėn tjetėr, reformat nė sistemin arsimor, nga prindėrit e nxėnėsve shihen si tė dėshtuara. Sipas tyre, cilėsia e arsimit ka mbetur nėn nivelin e dėshirueshėm.

Albana Nikqi, nėnė e njė nxėnėsi qė ndjek mėsimet nė njė shkollė publike nė Kosovė, tregon pėr REL se nuk ėshtė aspak e kėnaqur me nivelin arsimor.

“Sa i pėrket cilėsisė sė arsimit nė vendin tonė, unė si prind mendoj se nuk jemi nė nivelin e duhur. Ndoshta kemi kėrkesa tė mėdha edhe ndaj mėsimdhėnėsve edhe ndaj fėmijėve tonė”.

Reformat ė bėra gjatė kėtyre viteve, thotė ajo, nuk kanė ndikuar nė ngritjen e nivelit tė  cilėsisė nė arsim. Megjithatė, Nikqi shpreson se me disa ndryshime, qė pritet tė ndodhin gjatė kėtij viti, nė sistemin arsimor do tė ketė pėrmirėsime.

“Po, shpresoj qė me planprogramin e ri, i cili ende nuk ka filluar tė zbatohet nė shkollat tona, do tė eliminohen disa gjėra tė tepėrta, qė janė nė librat e fėmijėve, dhe disa lėndė qė janė tė tepėrta pėr moshėn e fėmijėve”, shprehet ajo.

Mirėpo, zyrtarė tė Agjencisė pėr Akreditim, e cila vlerėson cilėsinė nė institucionet publike dhe private tė arsimit tė lartė mendojnė ndryshe.

Basri Muja, nga kjo agjenci, tregon se qė nga paslufta arsimi i lartė nė Kosovė ka kaluar nėpėr disa faza. Kosova, tregon ai, ėshtė ndėr vendet e para qė ka filluar tė zbatojė reformėn qė ka dalė nga Deklarata e Bolonjės.

Sipas tij, nė fillim tė zbatimit tė reformave nė arsim ka pasur probleme dhe defekte, por me kalimin e kohės janė bėrė ndryshime nė tė mirė tė arsimit.

“Nga viti 2008 ėshtė vėrejtur njė pėrmirėsim pėrmbajtėsor, si tek institucionet private ashtu edhe ato publike. Kjo ka pasur tė bėjė me pėrmirėsimin e vazhdueshėm tė planprogrameve tė tyre. Mund tė them tė se tė gjithė planprogramet qė janė nė aplikim janė tė krahasueshme me ato tė institucioneve arsimore mė prestigjioze evropiane”, tha  Muja.

Valon Zeneli31.01.2013/23:44

Cilesia ne arsim eshte shume e mire dhe e pa krahasuar puna ne arsim shkon sipas plan programit mesimor ne te gjitha shkollat e Kosoves.