Ambasadori Hysa bisedoi me kreun e Gostivarit

Publikuar: 31.01.2013 - 16:33

Gostivar, 31 janar - Kryetari i RDK-sė dhe i Komunės sė Gostivarit, Rufi Osmani, priti nė kabinetin e tij ambasadorin e Republikės sė Kosovės nė Shkup, Ylber Hysa.

Osmani e njoftoi Hysėn me tė arriturat dhe sfidat e Komunės sė Gostivarit nė mandatin katėrvjeēar, ndėrsa u bisedua edhe pėr ēėshtjet aktuale politike dhe socio-ekonomike nė Maqedoni e rajon.

Ambasadori Hysa u interesua edhe pėr pėrgatitjet e RDK-sė (Rilindjes Demokratike Kombėtare) pėr zgjedhjet lokale tė radhės, si nė komunėn e Gostivarit ashtu dhe nė komunat tjera ku kjo parti do tė futet nė garė zgjedhore, informon shėrbimi pėr informim i kėsaj partie shqiptare nė Maqedoni. 

Dy bashkėbiseduesit ndanė mendimin qė kryesorja ėshtė qė procesi zgjedhor nė pėrgjithėsi tė jetė korrekt dhe tė zhvillohet nė frymė demokratike.

Osmani e njoftoi ambasadorin e Kosovės se qėndrimi i RDK-sė ėshtė qė opozita maqedonase tė kthehet nė parlament, me garanci nga partia nė pushtet se do tė organizohen zgjedhje tė parakohshme parlamentare brenda vitit dhe sė bashku tė pėrkrahin referendumin pėr tejkalimin e ēėshtjes sė emrit tė vendit.

Ambasadori Hysa, ndėrkaq, e njoftoi Osmanin se nė Kosovė janė nė vijim pėrgatitjet pėr shėnimin e pesėvjetorit tė pavarėsisė, nė tė cilėn ceremoni do tė jetė i ftuar edhe kreu i Komunės sė Gostivarit.