Kosova sa më parë në Marrëveshjen e Stabilizim-Asociimit

Publikuar: 31.01.2013 - 15:41

Triestė, 31 janar   - Nė konferencėn dyditore tė organizuar nga grupi i deputetėve socialdemokrat tė Parlamentit Evropjan nė Triestė tė Italisė, ku tė ftuar ishin liderėt e partive socialdemokrate tė Ballkanit Perėndimor, morėn pjesė edhe pėrfaqėsues nga Partia Socialdmokrate e Kosovės. Tema e diskutimit ishte “sfidat e zgjerimit tė BE-sė nė Ballkanin Perėndimor”.Nė kėtė konferencė po ashtu u diskutua edhe liberalizimi i vizave gjegjėsisht mosrespektimi i disa rregullave qė kanė tė bėjnė mė azilkėrkuesit nga Serbia dhe Maqedonia. Me plotėsimin e kritereve tė vėna nga BE-ja edhe Kosova do tė gėzoj tė drejtėn pėr lėvizje tė lirė.

Eurodeputetja Tanja Fajon theksoi rėndėsinė qė BE-ja tė vazhdojė me integrimit e vendeve tė reja, por nė tė njejtėn kohė kėrkoi qė kėto vende tė vazhdojnė me reforma reale pėr forcimin e demokracisė dhe shtetin ligjor.

Kurse eurodeputeti Knut Fleckestein tha se Republika e Kosovės duhet sa mė shpejt tė jetė pjesė e marrėveshjes pėr stabilizim dhe asociim nė mėnyrė qė tė krijohet njė paqe mė e qėndrueshme nė Ballkanin Perėndimor. Ky konkluzion u pėrkrah edhe nga pėrfaqėsues tė Partisė Socialiste tė Shqipėrisė si dhe nga pėrfaqėsuesi i LSI-sė.

Konferėncėn e pėrmbylli Hannes Swoboda njėherit edhe kryesuesi i kėtij grupi parlamentar dhe theksoi qė Grupi Parlamentar i Socialistėve dhe Demokratėve nė BE paraqet forcėn kryesore shtytėse pro zgjerimit tė BE-sė, dhe njėherit hodhi poshtė zėrat qė brenda BE-sė nuk ka disponim pėr zgjerim pas pranimit tė Kroacisė si anėtare mė e re.