Përfundon protesta e serbëve në veri të Mitrovicës

Publikuar: 30.01.2013 - 13:32

Mitrovicė, 30 janar – (E plotėsuar) Serbėt kanė pėrfunduar pa incidente protestėn e zhvilluar pėr tė kundėrshtuar marrėveshjen pėr menaxhimin e integruar tė kufijve. Policia e Kosovės kishte pėrcjellė nga afėr rrjedhėn e protestės, por ka njoftuar se pėrveē vėshtirėsimit tė qarkullimit tė komunikacionit, nuk ka pasur probleme tė tjera.
Zėdhėnėsi i Policisė sė Kosovės pėr rajonin e Mitrovicės, Besim Hoti ka deklaruar pėr Telegrafin se protesta ka pėrfunduar rreth orės 14:00.
“Sipas pėrfaqėsuesve tė protestuesve ka pasur rreth 4 mijė veta nė kėtė protestė. Tė gjitha njėsitet e policisė qė kanė qenė tė angazhuar, tashmė janė kthyer”, ka thėnė Hoti.
Protesta ėshtė zhvilluar nė lokacionin e njohur si Sheshi ‘Shumadia’ dhe nė rrugėn e Mbretit Petar, nė pjesėn veriore tė Mitrovicės.
Krerėt ilegalė tė katėr komunave veriore kanė thėnė vazhdimisht se nuk do tė pranojnė nė asnjė mėnyrė marrėveshje qė e definojnė Kosovėn si shtet tė pavarur.
Pas nisjes sė zbatimit tė marrėveshjes sė IBM-sė, qytetarė serbė herė pas here kanė bllokuar rrugėt duke penguar doganierėt shqiptarė pėr tė shkuar nė rrugė tokėsore nė pikat doganore nė Jarinė dhe Bėrnjakė.

Serbėt protestojnė nė Mitrovicė, nuk duan Kosovė tė pavarur

Mitrovicė, 30 janar
- Rreth 1000 serbė po marrin pjesė nė tubimin e ashtuquajtur gjithė popullor qė ka filluar para pak ēastesh nė veri tė Mitrovicės, kundėr marrėveshjes sė Brukselit pėr doganat dhe kufijtė.  

Krerėt ilegalė tė katėr komunave veriore kanė porositur Bashkėsinė Ndėrkombėtare se serbėt nuk do tė pranojnė nė asnjė mėnyrė tė jetojnė nė Kosovėn e pavarur. Policia e Kosovės po e vėzhgon protestėn. 

Ballkani30.01.2013/18:23

Edhe ne Maqedoni Shqiptarte duhet te protestojn,edhe ne Vojvodin,ne Mal te zi,ne Novi Pazar,ne Presheve ...

Ngucakeqi 30.01.2013/18:19

Ani deeee, shkoni në Serbi se ajo është e pa varur. Kosova do jetë e pavarur përgjithëmonë për aq kohë sa të ketë shqiptarë.

Astrit Binaku30.01.2013/18:12

Po normal qe protestojn serbt kush i ndal qeveria esht e bute kur esht fjala per serb .. po te ishte vetevendosja ndryshe do silleshin ...Qeveria esht ka e dobeson shtetin e kosoves para shitjes .

Astrit Binaku30.01.2013/18:12

Po normal qe protestojn serbt kush i ndal qeveria esht e bute kur esht fjala per serb .. po te ishte vetevendosja ndryshe do silleshin ...Qeveria esht ka e dobeson shtetin e kosoves para shitjes .

dalip beu30.01.2013/15:17

po shum leht e kini o shkije ne qofse se pranoni kosoven shtet ateheri ekeni rrugen e hapur per ne serbi apo bosnje e rusi ku te doni shkoni o THI SHKIJE E JU HUPT FARA SA MA SHPEJT

elvan 30.01.2013/15:13

esht per tu qudit kur shkit thojn se nuk dot te pranojn kusesi te jetojn ne kosoven e pavarur mur kush esht kai lut ata shki që sedojn me jetu kerkush nuk poj lut dhe letshkojn nserbi more atje e kan ma mir edhe nukan nevoj mej pa gu kosoves kurgja se ktu esh shtet shqyptar dhe dot te mbetet deri ne babdem

xHEVDETI30.01.2013/15:06

Qeverija eshte duke ber sehir, se te Vetevendosjes nuk e kane forcen ne dore.Hashimi kur dine me judhene mend vellezerve tane ne Presheve per te rezistuar ne Veri ky hesht dhe e merr si normale.Ketij kryeministri i ka humb busolla ketije busolla i funksionon vetem ateher kur veshet ia ngre BN.

kunder PDKs shkaut Hashim30.01.2013/15:00

aaaa Kosov aaaa Hashimoviq,qu more e shko vezhgo e sulmo n'paq guxim,joo joo ata i ki vllazen nuk i prek as me gisht,vjen ai ... vulini viziton vorreza,shkijet qohen n'kame e protestojn,per qka je n'at qeveri t'korruptume,a pak na shkatrove sa qe edhe yndyren do me na hek prej trupit,marre t'kofte e le presheven e shite mitrovicen,1 dacic qka pot thot je ka bon a knej fjal ki per 1 liber 5000 faqe,marre t'koft qka je ka bon,po besoj qe vje dita r t'qomi edhe na kunder teje e ta kqyrim se qka ki me bo.

Ramadan Kovaci30.01.2013/14:51

Citat Serbët protestojnë në Mitrovicë, nuk duan Kosovë të pavarur
Komentar Shtetasit e huaj nuk mund te vendosin per pamvarsine e Kosoves...ata duhet ndjekur penalisht per qendrim joligjor ne Kosove..

rambo30.01.2013/14:46

PO jo qe nuke ja man, pore nuke dine ase qka eshte Shteti , Tadoqi ju tha pere shtatore ne Presheve une nuke po e heki po e heke shteti kurse ketu nuke kemi shtete pore mafi

Helika30.01.2013/14:31

Kush po ju ndalon shkoni ne serbi.

Fatmiri30.01.2013/13:50

A pakice kombetare e keqe jane serbet e Kosoves.
SPO DOJKAN KOSOVE TE PAVARUR !!!!!!!
DILNI MATAN KUFINIT TE KOSOVES I KINI VLLAZERIT DHE E ZGJIDHNI PROBLEMIN. JU PLOTESOHET DESHIRA.KURRE SYTE MOS JA U PAFSHIM.

cani30.01.2013/13:35

po e vezhgon pej se largu se afer ska shanc mej vezhgu apo me intervenu se kta sjan te vetvendosjes kta ju kallin a