Suspendohen dy policë lidhur me arrestimin truprojave të Vulinit

Publikuar: 30.01.2013 - 13:05

Prishtin, 30 janar - Dy pjestar t Policis s Kosovs jan suspenduar nga detyra deri n prfundim t hetimeve q po zhvillohen n lidhje me rastin e arrestimit t nnt truprojave t shefit t zyrs pr Kosovn n Qeverin e Serbis, Aleksander Vulin.

Polict dyshohen se kan prdorur forc fizike, derisa serbt e arrestuar po mbaheshin n qendrn e ndalimit.

“Si rezultat i hetimeve t prbashkta t kryera nga Inspektorati Policor i Kosovs dhe EULEX–it, lidhur me ngjarjen e ndodhur me 7 janar 2013, dy pjestar t Policis s Kosovs jan suspenduar n pritje deri n prfundim t hetimeve”, thuhet n komunikatn e Policis s Kosovs.

Policia do t vazhdoj t bashkpunoj me Inspektoratin Policor t Kosovs dhe EULEX-in gjat zhvillimit t hetimeve. Me daljen e fakteve t reja lidhur me rastin Policia e Kosovs do t ndrmarr t gjitha masat e nevojshme dhe t duhura.

Personat e dyshuar ishin ndaluar bazuar n autorizimin e prokurorit nga Policia pasi qe gjat prcjelljes s eskorts se Vulin e cila ishte prgjegjsi e Policis s Kosovs kishin sjellje dhe veprime t dyshimta dhe veshjes se njjt t t gjith personave prandaj pr shkak t siguris s personalitetit policia i ka ndaluar dhe shoqruar n stacion Policor .

Personat e ndaluar gjat gjith kohs me dy vetura private kan prcjell kolonn e eskorts se Vulin dhe kan kryer veprime t dyshimta pr policin e Kosovs.

Sejdi30.01.2013/22:17

Po t ishte Kosova shtet normal, do t duhej suspenduar t gjith ata polic, po q se nuk do t reagonin n mnyr meritore edhe ndaj truprojave t vulinave, t strvitura fizikisht nga xhandarmeria dhe t udhzuara nga agjent t zbulimit dhe kundrzbulimit serbijan.
Sipas atyre q morn nj vendim t till, dika q nuk bn kurr, kur ishin n pyetje shqiptart studentt n oborr t rektoratit dhe aktivistt e vetvendosjes...etj, polict tan po u dashka q duke qndruar n pozitn gatitu edhe brenda stacionit t SHPK, t han grushte dhe shqelma nga truprojat e azdisura t nj radikali serboetnik, t uniformuara n t zeza, pra me ngjyrn fashiste.
Konsideroj se suspendimi i ktyre policve sht nj gabim i rnd, dhe se nj vendim t till do t prodhoj efekte shum t dmshme pr sigurin e vendit.
Prve tjerash, ky sht nj sinjal pr xhandarmerin serbijane q t mos futet, si po ndodh shpesh brenda territorit t Kosovs, vetm 2300 metra, por t futet edhe m thell, sepse do t trhiqet pa i hy nj ferr n thundr!
A nuk ishte ky nj sinjal, q nga shokt e truprojave t Vulin, jo larg Urs s Ibrit, t brohoriten krcnime me luft kundr Kosovs, t cilat t prkujtojn kohn e vizits s fashistit serbomadh Millosheviq, t 24 prillit 1987, n Fush Kosov, kur ju drejta mass serbe n ekstaz kundr shqiptare "Niko ne sme da vas bije!"

mili30.01.2013/20:37

drejtësi per qdo njerz,shqiptaret,serbet,malazez,rom.duan të gjithë njerëzit.evropa nuk pritet.

Republika30.01.2013/18:19

Qka dmth kjo ? a jetojm ne Kosoven e Pavavur a po ku ! kush i ka suspendu Policet, ku jan gazetaret ton .

xheku30.01.2013/18:03

turpi madh botes moj qeveri turpit

rexhep bruksel30.01.2013/15:32

kur policia e kosoves i rrahte protestuesit e vetvendosjes a keni suspenduar ndonj polic,prkundrazi i avanconi n garda m t larta.e more idiota po nuk jeni ju pr shtet,ju jeni servil t huajve dhe t shkijeve ju krejt i bni kto gjra q n pushtet t jeni t qet pr t vazhduar me korrupsion e nepotizm dhe me aferat m t paskrupullta q mund t dgjoj njeri.po veq vazhdoni nuk keni ju faj gjersa populli t ju lejon me br qka t doni ju ndoshta nj dit edhe grat e motrat tona do t na i qitni n shitje.ju nuk jeni fare shqiptar por proserb sepse shqiptart e vrtet nuk e mjerojn popullin e vet pr me i ledhatuar shkijet dhe ndrkombtart,ta dini se jeni duke prekur n kufirin e durimit t popullit ka me ju ardh prgjegjja prej popullit juve vetm vetdijsimi i popullit do t ju tregoj se ku e keni vendin more plehra more brlloga,nuk keni .... t shkoni n veri kurse kunder shqiptarve kinse po e tregojm ligjin e shtetit e more monstruma shkoni n veri krkoni kriminelt q kan ... r shqiptar e q nuk po ju lejojn as doganat ti aplikoni. aty nuk ju a mban sepse ata nuk jan shqiptar jan asi sikur q jeni br ju dhe nuk guxoni me gisht me i prek.

Barani30.01.2013/15:26

E te gjorte Police me te vertete jane ne halle.Po me dokete qe ngadale po kthehete politika e kriminelite ne Kosove kure ne Fushe Kosove pate deklarue shkaune nuke guxone asekushe ta preke me dore se do te pergjegjet.Prandaji Ju ndihmofte Zoti se UZURPATORETE E PUSHTETITE PO ME DOKETE QE JANE ME TE VERTETE GJAKE PA PASTERE. Ju Pershendese.

mali mali30.01.2013/14:49

Kjo oshte nje demoralizim i ketyre djemve polic per rend dhe ligje,te shtetit te Kosove,prej atyre kriminelve serb eulex dhe qe besa edhe do shqiptare qe i thon veti mozomakeq

presheva 30.01.2013/14:45

IVICA po ju jep pare me krah policve t vet ka 5000 mi ero shperblim kan mar qe e kan hek permendoren a kosova pi suspendon qi pe kryn detyren MARRE duhet me ju ardh QEVERITARVE ton

Mali30.01.2013/14:44

Kjo oshte e pa torerusheme edhe ndaje kriminelve serb ,edhe ketyre te eulexit e qe besa edhe do bashkpeuntoreve ton qe rrin me to ,po si suspendohet nje police qe oshte ne detyre per rregull dhe ligjin qe shteti yne e ka miratu ,si me i suspendu per kriminel ore zotri qitja gishtin kokes mos luni me njerz POLIC TE shtetin.

Islami30.01.2013/14:25

Kësaj i Thojn se Qeveria Thaqi po na kthen në kohën e Milloshit !
i mjer aj popull që ende nuk she se qka ësht ti i ba këti "shteti" kjo qeveri

Skenderbeu30.01.2013/14:11

Per shkite e Susbendohen Polic. E per VV qe e hajne QIZMAN ne fityr nuk Sunspendohet kur ni Polic. Kosova e Huje eshte e nuk eshte Kosova e Kosoves. U rrnofte Shqiprija e madhe

kadri memeti30.01.2013/13:51

ato polic nuk ban mej largue nga detyra

kadri memeti30.01.2013/13:50

ne asni shtet te botes nuk suspendohen polict.. te cilet eruajn rendin publik

drenica7330.01.2013/13:30

ne kosoven ton nuk sundon qeveria shqiptare po EULEXI se kta lypin po e dini ju qka

diasporasuedi30.01.2013/13:20

E pas kesaj policija e kosoves nuk ka me guxu as me i kqyr shkiet e le ma me i rraf.Kjo e drejt ekskluzive tani e tutje do tju takoj vetyem shqiptarve te gjore,te cilet pa asnje dyshim eshte e vertet se rrafen dhe torturohen ne qendrat e ndalimit ne stacionet policore te kosoves te cilatve bajram rexhepi ju ka dhene liri te plote veprimi,rrafni shqiptar pa asnje problem se ska pergjhegjesi mu si ne kohen e millosheviqit kur na rrafte policija serbe.
Ky eshte realiteti i qmendur i politikes se hashim thaqit dhe garnitures se tij ... te cilet ppo e shkaterrojn shtetin e kosoves,po e plaqkisin pa meshir kurse popullin e kan sjell ne ate gjendje qe qdo dite kemi shume e me shume vete ... sje.Ne kohen e okupimit serb ska pas asnje vete ... sje.
Te shpresojm se nje dite te gjithe keta pergjegjes per kete gjendje do te bejne vete ... sje dhe do te shpetojm prej tyre.

meti30.01.2013/13:18

SHUM INTERESANT ME I SUSPENDU PUNETORET E POLICISE SE KOSOVES,VETEM SE E KAN KRY DETYREN SI DUHET.

baci30.01.2013/13:16

Evv zoti ju ... ft vet urdhnoni vet suspendoni

hasani30.01.2013/13:10

ksaj i thojn hyp se te ... va zhdryp se te ... va shtet pa prespektiv