Thaçi e njoftoi Jahjagën për takimin me Daçiqin

Publikuar: 30.01.2013 - 10:58

Prishtinė, 30 janar -  Presidentja e Republikės e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga ka pritur sot nė takim Kryeministrin e Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, i cili e njoftoi presidenten pėr procesin e dialogut ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė, qė po zhvillohet me ndėrmjetėsimin e Bashkimit Evropian pėr normalizimin e plotė tė marrėdhėnieve ndėrmjet dy shteteve.

Nė kuadėr tė takimeve tė rregullta ndėrinstitucionale, kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, e njoftoi presidenten Jahjaga pėr procesin e dialogut ndėrmjet Republikės sė Kosovės dhe Republikės sė Serbisė, qė po zhvillohet me ndėrmjetėsimin e Bashkimit Evropian dhe me pėrkrahjen e fuqishme tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, pėr normalizimin e plotė tė marrėdhėnieve ndėrmjet dy shteteve.

“Kryeministri Thaēi e njoftoi Presidenten e Kosovės pėr takimin nė Bruksel me kryeministrin e Republikės sė Serbisė, Ivica Daēiq, duke theksuar se ishte njė takim konstruktiv ndėrmjet tė barabartėve qė kontribuon nė normalizimin e marrėdhėnieve, nė paqen dhe nė stabilitetin nė rajon dhe mė gjerė dhe qė ndihmon tė dyja shtetet sovrane dhe tė pavarura nė rrugėn e integrimeve evropiane. Presidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga, i dha mbėshtetje tė plotė kryeministrit dhe Qeverisė sė Republikės sė Kosovės nė gjithė procesin e dialogut, duke e parė kėtė jo vetėm si rrugėn mė tė mirė por si alternativėn e vetme pėr normalizimin e marrėdhėnieve ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė si dy shtete sovrane dhe si fqinjė qė e kanė pasur njė tė kaluar tė hidhur”, thuhet nė njė komunikatė pėr media tė lėshuar nga presidenca.

Vazhdimi i procesit tė dialogut, theksoi Presidentja, me ndėrmjetėsimin e Bashkimit Evropian dhe me pėrkrahjen e vazhdueshme dhe tė fuqishme tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, lehtėson jetėn e qytetarėve tė dy shteteve dhe ėshtė kontribut pėr normalizimin e plotė tė marrėdhėnieve ndėrmjet dy shteteve dhe pėr paqen e stabilitetin e rajonit dhe pėr lehtėsimin e rrugės evropiane nė tė cilėn dy shtetet e pavarura e sovrane, Kosova dhe Serbia, shkojnė duke i ndihmuar dhe jo duke e penguar njėra-tjetrėn.

Nė takim u bisedua edhe pėr disa ēėshtje nga fusha rendit dhe e sundimit tė ligjit dhe pėr ēėshtje tė politikės sė jashtme dhe tė diplomacisė.

Komentimi30.01.2013/11:27

Athua çfarë faktori është kjo far Jahjaga? Kush e zgjodhi dhe kend e përfaqëson? Deri kur Kosova do të drejtohet nga marionetat? Athua dëshmorët u sakrifikuan për të pasur kukulla në këtë banana shtet? Përgjigjen duhet ta japin ata që për çdo ditë thirren në emër të dëshmorëve dhe kanë zënë ... rikat falë gjakut të tyre.