Kolegët përkujtuan gazetarin Hamdi Sopa

Publikuar: 30.01.2013 - 11:45

Prishtinė, 30 janar – (E plotėsuar) Kolegėt nga RTK-ja, RTV21, “Bota sot”  dhe Zyra pėr komunikim me publikun e Kryeministrisė pėrkujtuan sot gazetarin Hamdi Sopa, i cili vdiq dje nė rrethana ende tė pasqaruara. Pėrfaqėsues tė kėtyre institucioneve thanė fjalė lavdėruese pėr shėmbėlltyrėn profesionale e njerėzore tė tė ndjerit. Ai filloi punėn e gazetari mė 1976 nė RTP-nė e atėhershme. 
Hamdi Sopa varroset sot.

Vetėvrasje e dyshimtė e zyrtarit tė Qeverisė 

Prishtinė, 30 janar - 09:30 - Hamdi Sopa, 59-vjeēar, zyrtar pėr informim nė Zyrėn e kryeministrit tė Kosovės, dyshohet tė ketė bėrė vetėvrasje tė martėn pasdite, duke u hedhur nga kati i nėntė i banesės sė tij nė lagjen “Aktash” nė Prishtinė. Policia e Kosovės ka bėrė me dije se informatėn pėr rastin e kishte pranuar rreth orės katėr tė pasdites dhe menjėherė kishte dalė nė vendin e ngjarjes.

“Nė orėn 15 e 50 kemi marrė njė informatė pėr vdekje tė njė qytetari dhe menjėherė policia ka shkuar nė vendin e ngjarjes dhe ka hapur rastin si vdekje e dyshimtė”, ka treguar Flora Ahmeti, zėdhėnėse e Policisė sė Kosovės pėr rajonin e Prishtinės. Gazeta ka provuar tė vėrė kontakt me drejtorin e Zyrės pėr informim tė kryeministrit, Arianit Bytyēi, por ai nuk u ėshtė pėrgjigjur thirrjeve tė shumta tė gazetės, ndėrkohė qė pėr gazetėn “Jeta” nė Kosovė, Bytyēi ka konfirmuar se bėhet fjalė pėr Hamdi Sopėn.

“Jemi tė tmerruar nga ky lajm”, citohet tė ketė thėnė Bytyēi, derisa ka shtuar se “ai dje ka qenė nė zyrė dhe gjendja e tij emocionale ka qenė e mirė”. Ndėrkohė qė njė nga bashkėpunėtorėt e Sopės, duke mos dėshiruar t’i pėrmendej emri nė gazetė, ka treguar se Sopa tė martėn nuk kishte shkuar fare nė punė dhe as qė kishte lajmėruar se do tė mungonte. “Nuk ka ardhur tė martėn nė punė hiē, edhe nuk e kemi ditė arsyen pse. E kemi thirrur disa herė dhe telefonin e ka pasur tė ndalur dhe nuk kemi pasur mundėsi me vu kontakt me tė”, ka treguar njė nga bashkėpunėtorėt e tij. Kurse tė hėnėn ai kishte kėrkuar pushim, pasi qė ishte duke i bėrė disa analiza mjekėsore pėr sy. “Tė hėnėn e kėrkoi pushim se ishte duke i bėrė disa kontrolle pėr sy. Por nuk kishte ndonjė problem shėndetėsor qė e ka manifestuar. Ishte shumė i qetė, shumė rrallė bėhej nervoz”, tregon bashkėpunėtori i tij. Duke e kujtuar si njė punonjės qė nuk iu kishte shmangur kurrė punės, i njėjti tregon se Sopa kishte pasur njė jetė tė qetė familjare dhe kishte jetuar me gruan, qė ėshtė profesoreshė nė Fakultetin e Mjekėsisė, ku studente e ka edhe vajzėn. Zyra e kryeministrit tė Kosovės i ka shprehur “ngushėllimet mė tė sinqerta familjes Sopa pėr humbjen e familjarit tė tyre dhe zyrtarit tė devotshėm tė ZKM-sė”. Nėpėrmjet njė komunikate, ZKM-ja ka thėnė se tė martėn ėshtė njoftuar nga Policia e Kosovės se nė rrethana tė pasqaruara ka humbur jetėn Hamdi Sopa, zyrtar pėr komunikim me publikun nė Zyrėn e kryeministrit.“Sipas informacioneve tė marra nga policia, njėsitet pėrgjegjėse janė duke zhvilluar tė gjitha hetimet e domosdoshme pėr rastin”, thuhet nė kumtesėn pėr media tė ZKM-sė.

Hamdi Sopa ėshtė qytetari i dytė qė brenda 48 orėsh dyshohet se ėshtė vetėvrarė nė kryeqytet. Tė hėnėn njė pjesėtar i Policisė sė Kosovės kishte  kėrcyer nga kati i tetė i banesės sė tij nė Lagjen “Dardania” tė kryeqytetit, shkruan sot Koha Ditore. 

Zendeli30.01.2013/13:05

Po keta jave bine punene me be vetete ... sje .I fusine ne gracek dhe keta e dine se do te ... hen nga tradhetaret ma mire e zgjedhine kete rruge .

Besa30.01.2013/12:25

Ngushellime te sinqerta familjes se mikut Sopa dhe gjithe shoqerise. Ka qene njeri i urte, fjale pak e pune shume. Njeri i menqur dhe virtyte te medha. Na ka tronditur vdekja e tij. Ngushellime!

trier germany30.01.2013/10:58

Ngushllime familjes por kdto raste jan ka ndodhinper ket arsye ,sepse nuk po pajtohen me politiken komuniste thaqiste kur e shef vendin tu shkatru,tu kortuptu ateher smundesh me u perball me kesi njerz rrugaqesh dhe i jep fund jetes