Kërkohet ndalimi i plotë i pirjes së duhanit në hapësirat publike

Publikuar: 30.01.2013 - 09:08

Prishtinė, 30 janar - Tė brengosur pėr pasojat shkatėrruese pėr shėndetin, shoqėrinė, ekonominė dhe mjedisin, tė brengosur pėr rritjen e konsumimit dhe prodhimit tė produkteve tė duhanit nė shkallė globale, e posaēėrisht pėr shkallėn e lartė tė konsumimit tė duhanit, Qendra pėr Zhvillim dhe Avokim e Kosovės (KADC) ka mbledhur afro 60 organizatat e shoqėrisė civile nėn njė kauzė tė pėrbashkėt pėr tė kėrkuar nga Kuvendi i Republikės qė tė miratojė nenet qė ndalojnė qind pėr qind pirjen e duhanit nė tė gjitha hapėsirat publike. Kėto organizata kanė kėrkuar tė kufizohet shitja e produkteve tė duhanit, duke pėrfshirė ndalimin e ekspozimit tė produkteve tė duhanit nė pikat e shitjes, ashtu siē parashihet me nenin 9 nė pėrgjithėsi dhe nenin 9.2 nė veēanti, ndalimin e reklamimin, sponsorimin dhe promovimin e produkteve tė duhanit. Kėto nene, sipas tyre, sigurojnė mbrojtjen e politikave tė kontrollit tė duhanit nga interesat komerciale tė industrisė sė duhanit nėpėrmjet kufizimit tė ndėrveprimeve mes Qeverisė dhe industrisė sė duhanit.

(Mė gjerėsisht sot nė “Koha Ditore”) 

Shendeti30.01.2013/13:23

Duhani mbyt me miera perona ne vendin tone.Pirja e duhanit behet te ata persona qe qe jane rritur pa edukate prindore dhe ne stihine e trotuareve dhe bulevardeve.Me kujtohet kur nje person i njohur cdo here pijke duhan para bashkeshortes deri sa ajo fitoi kancerin ne melqi dhe vdic.Tani i mjeri rrine vetem si me qene i cmendur.Vtem ndalimi i 100 per 100 mund te kete sukses ne shendetin e njerezve.Femijet jane viktimat e pafajshme.

isaabdyli30.01.2013/12:34

Kur qelbet koka,qelbet i tere trupi. Kshtu e ka qeverin,Kosova.

Hamdia Deqan30.01.2013/11:23

Duke e pasur parasysh mentalitetin dhe per fat te keq nivelin e ult te kultures ky ligj dhe shum ligje te tjera kurr nuk do zbatohen ne kosov,sepse me se largu dje isha ne nji restoran ne qender te pejes e ku musafir ma se 80 per qind ishin vet zyrtaret e kumunes se pejes aj vedn me shum i ngjante nji stacioni i autobusave nga pirja e duhanit se sa nji restorani ku ne gjdo an te murit i kishin mbi kok shenjat e ndalimit te pirjes se duhanit,pra lind pyetje kush do ti respektoj ato ligje kur ata te cilet duhet ti luftojn vet nuk i respektojn.

Egzon30.01.2013/10:12

Me shprese qe do te mirren me seriozisht me ndalimin e ekspozimit te ketyre produkteve. Eshte tmerr te shohesh sa njerze pijne duhan ne Kosove!