Mesazhet e “Endrit shefit” kërkohen në serverët e PTK-së

Publikuar: 30.01.2013 - 08:46

Prishtinė, 30 janar - Mesazhet telefonike tė cilat flasin pėr kurdisje tė tenderėve janė tė shumtė. Ato janė shkėmbyer ndėrmjet ish-kėshilltarit tė Fatmir Limajt dhe pronarit tė kompanisė “Tali”, Florim Zuka, nė janar tė vitit 2009, disa muaj para bastisjes nė MTPT. Ecuria e tenderit varej nga “Endrit shefi”, siē e quante Florim Zuka Endrit Shalėn. Kėto mesazhe dyshohet se janė fshirė nė PTK. Prokuroria po kryen hetime. Prokuroria po dyshon se deputeti Fatmir Limaj ka arritur tė futej deri nė serverėt e kompanisė sė telefonisė mobile “Vala” pėr tė fshirė mesazhe telefonike tė shkėmbyera ndėrmjet Endrit Shalės dhe Florim Zukės.

Burime nga Prokuroria kanė thėnė se kėtė e ka bėrė me anė tė ndikimit qė ka  ai dhe vėllai i tij, Demir Limaj, i cili mban pozitėn e drejtorit tė Departamentit tė Marketingut nė PTK.  

“Prokuroria dyshon se mesazhet janė fshirė nė PTK dhe ka nisur njė fushatė manipulimi nė opinion pėr t’i prezantuar mesazhet telefonike qė flasin pėr kriminalitet nė Ministrinė e Transportit dhe Telekomunikacionit dhe kurdisje tė tenderėve”, ka thėnė njė burim. “Nuk ėshtė hera e parė qė ndodhin gjėra tė tilla aty sepse kompania ėshtė drejtuar dhe drejtohet nga njerėz qė kanė rėnė ndesh me ligjin, janė tė akuzuar dhe duke u gjykuar pėr krime tė ndryshme”. 

EULEX-i tė martėn nuk e ka mohuar nisjen e hetimeve nė PTK. Ky mision nėpėrmjet njė pėrgjigjeje me shkrim ka thėnė se nuk i komenton pretendimet e palės mbrojtėse se mesazhet janė montuar dhe manipuluar.

(Ēfarė thonė nė PTK, si pėrgjigjet Mbrojta, ē’ka deklaruar Prokuroria  lidhur me kėtė rast, sa ėshtė shuma e tenderėve, ryshfeti etj, lexoni sot gjerėsisht nė “Koha Ditore”)

 

bleroni30.01.2013/13:10

Hetimet duhet te vazhdojne ne PTKse,dhe kur te mirren serverat dhe te fillojne hetimet edhe pse jane te fshire fajllat 90 te rasteve me persona profesionale te informatikes, ka mundesi te kthehen,te dhanat qe jane fshi,cka ka ndodhe e keshtu me radhe,prandaj duhet te fillone hetimi i PTKse prej fillimit te kontrollimit te punesimit e deri te udherimi dhe fshirja e te dhanave neper servera,kjo do ta pastron ptkne dhe me nuk do te kemi nepotizem si tash qe eshte ne ptkne

remziu30.01.2013/12:41

Para se te behet lufta te behen ,Komandant, shefa dhe ministra shume nga keta njerez te perfshire ne keto keqperdorime,por edhe qeveritar te ne pushtet per momentin ,kane jetuar ne perendim ne shtete e evropes,dhe fare nuk kane punuar ,edhe ketu jane marre besoj me gjera te joligjshme dhe kane marre ndihma sociale. vendet e evropes perendimore i kane dosjet e shume tyre e din kush kane qene ata njerez, kushe eshte bere komandant dhe kush pastaj minister ,pasi qe eulexi eshte brumi i ketyre shteteve ,e kane shume te qarte me kende kane pune.mendoj per kete fakt veshtire e kane keta njerez te dalin te pafajshem dhe ti shlyejn provat sepse do duhej prej pas lufte vetem te shlejn.

Flamuri30.01.2013/11:57

Mafija e felliqet e ka mar Kosoven ne dore qe besa shtire keni me pas me u qliru prej tyre. Ket jan me te zinje se shkau.Ketu shihet ... akteri dhe idealet e ketyre pisave se vetem per pare kishin "luftuar"

Edi30.01.2013/10:44

Natyrisht qe i kane fshi SMS. Ky Endriti duhet kalbur ne burg se fytyren e hajnit e ka.

rastesia30.01.2013/10:39

Deshmitaret e shkret ne rrethana shume te dyshimta profesionale po vriten,a po vetevriten me laps kimik a po me toje te kepucave pak ka rendesi,mesazhat te dyshimte po avullohen dhe po asgjesohen,kompjuterat vet po formatizohen..tash ja kan fillue dhe te hudhen nga katet e larta duke filluar nga kati i 3,4,7,10..qka do me u bere kur te porfundon ajo 50 katshi ..qdo dite nga 34 ..krejt qeveritare dhe deshmitare..

ferizajlia30.01.2013/10:37

po mos te ishte eulexi pasha buken e kishin hanger ptk e po hajna te mdhaj paski qen more kosovare marreeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee