AAK-ja ndërron diskursin, do shkarkimin e Qeverisë

Publikuar: 30.01.2013 - 08:23

Prishtinė, 30 janar – Lėvizja “Vetėvendosje” qė e ka quajtur Aleancėn pėr Ardhmėrinė e Kosovės (AAK) patericė tė ekzekutivit, mund ta ketė aleat kėtė subjekt politik, nė pėrpjekjen pėr ta rrėzuar Qeverinė me mocion. Partia e Ramush Haradinajt pėr herė tė parė tė martėn ka thėnė se tė 12 votat qė ka nė Kuvend do t’i vinte nė dispozicion pro mocionit.

“Vetėvendosja” prej kohėsh ka ndėrmarrė iniciativėn pėr mocion mosbesimi ndaj Qeverisė sė drejtuar nga kryeministri Hashim Thaēi. Mirėpo, pėrpos deputetėve tė saj, kurrkush nuk e ka mbėshtetur me nėnshkrime, dhe pėr pasojė nuk ka mundur tė vihet nė rend dite. Tash, AAK-ja ka thėnė tė jetė e gatshme pėr tė dhėnė votėn e saj, sikur tė kishte garanci se ai do tė votohej suksesshėm.

“Nė momentin qė ne jemi tė bindur se Qeveria nuk e ka shumicėn nė Kuvend dhe mocioni i mosbesimit do tė dalė i suksesshėm, ne mund ta votojmė atė”, i ka thėnė gazetės Burim Ramadani, sekretar i pėrgjithshėm nė AAK. “Disa ligje me rėndėsi ata i kanė kaluar me vota tė veta. Edhe mocionin pėr rrėzimin e mocionit tė reciprocitetit e kanė kaluar me vota tė veta. Ne duhet me e pa nėse ata faktikisht apo nė praktikė dėshtojnė t’i kalojnė politikat e veta, atėherė kjo nėnkupton qė nuk e kanė shumicėn. Ne jemi tė gatshėm dhe ne po kėrkojmė ta ndėrrojmė Qeverinė”.

Bazuar nė Kushtetutė, nėse mbi 60 deputetė votojnė njė mocion tė mosbesimit pėr Qeverinė nė tėrėsi, atėherė Qeveria konsiderohet nė dorėheqje. Po kėshtu, Kuvendi mund tė shpėrndahet nga Presidenti, pas votimit tė suksesshėm tė mosbesimit tė Qeverisė.

(Mė gjerėsisht lexoni sot nė “Koha Ditore”)  

gjyla30.01.2013/23:35

@beni , ramushi i ka meritat e veta per lufte pa diskutim , por lufta si puna e kosoves ..lufte partizane dhe udheheqja e kosoves se soteshme ndryshojn shume nga njeratjetra .Sot nje kryeminister duhet te njihet me politiken globale ,ekonomine globale ,rrymat e ndryshme gjeo.politike e strategjoke ne bote , globalizimin etj..etj. Pra keto veqori i mungojn Ramushit .

pejani30.01.2013/23:32

ka ardhur koha qe keta komandanta me i qu ne pension.Populli i ka duru qe 13 vjet dhe u ka lane liri me u pasuru me gjithcka cka ju ka ra ne dore me ligj e pa ligj. Pra koha eshte qe te shkojne neper shtepia e ti kanqen milionave qe i kane ba dhe leni vetes pak vend ne histori qe keni ba dicka per kete popull, perndryshe po i humbni edhe ato vlera qe i keni pas. Eshte koha e ndryshimeve dhe koha e ardhjes ne pushtet e njerzve intelektual e te ngritur e me fakulltete te fituara me djerse e mund e jo me pare. Pra Thaç e Ramush....Gooooo Homeee. U ngopem edhe me juve.

LATIF BEGOLLI30.01.2013/21:33

PER T'E RAHATUE POPULLIN DHE KOSOVEN, UNE MENDOJE QE AS NJI QEVERI QE ISHTE POZITE DERI TANI TE MOS VJENE NE POZITE, AS ME KUALICION AS ME DALLAVERE, NUK I JAPI PER PARESI AS NJENIT QE ISHTE "SHEF" DERI ME TANI,TE GJIITHE ISHINE JO QEVERITARE TE SHTETIT TE VARFUR TE KOSOVES.

PRA TASH DUHET TE UDHEHEQE ALBINI KOSOVEN, UNE MENDOJE QE KJO LEVIZJE KA NJEREZ TE AFTE,TE DREJTE, PATRIOTE,ATEDHEDASHES QE MUND T'A SHPETOJNE, VEHDISOJNE,PERPAROJNE, T'A SHEROJNE,T'A EDUKOJNE POPULLIN E KOSOVES PER DETYRAT DHE OBLIGIMET QE NA PRESINE NE TE ARDHEMEN.

KREJTE KETA TE TJERET JANE NGRIHE E MOS E KEPUTE, DALLAVEREGJI, RRENCA HAJNA, PSEUDO POLITIKANE TE PA SHKOLLE TE PA FE DHE VETEM PER TE VJEDHE, PASUNUE VEHTE DHE FAREFISIN E TYNE.

shaip shala30.01.2013/19:06

Me koalicion ose pa koalicion,kriza parlamentare fhe zgjedhjet e parakohshme jane"Ante Portas",perkthyer ne shqip para deres.Ne njeren ane etja per pushtet me qdo kusht,ne tjetren ane korrupcioni,skandalet,por sidoqofte gjendja e rende ekonomike,papunesia dhe varferia do te thellohen,derisa nuk merret guxim te luftohet korrupsioni i deritashem me konfiskime te pasurise te paligjshme.Pershendetje nga Rahoveci.

beni germany 30.01.2013/18:39

oj ti gjyl ti pak po dishe per ket jet me dhan vlersime

as TITO ska pas shkoll po e ka bo Yugosllavin fuqi po thuj se botrore

nuk te vyn shkoll per me udheheq oj ti po te vyn nderi morali respketi se per shkoll as thaqi ska thaqi qatu per histori ka studiue pak qka ka lidhje historie me qeveri sen hiq keshtu qe ka shum presidenta e shum mbreter qe kan bo shum pun te hairit per popullin e vet e skan pas as ni dit shkoll keshtu qe te kisha preferu me kshyr qka ka mas kodre se per para doket

Nexhmedini30.01.2013/18:33

Keshtu e ka kur shtepia udhehiqet nga budallet,budallet e fikun shtepine kurse te munqurit e begatoine shtepine.

Ngucakeqi30.01.2013/18:15

Do me thënë Nëse nuk jam me ty do të jam kundër teje. Shqiptari në këtë mënyrë, nuk ka me shkue kurrë përpara.

Astrit Binaku30.01.2013/18:00

pas gjithe ketyre vrasjeve skandaleve ka ardh koha kur te gjitha partit opozitare duhet te jene per rreziminin e ksaj qeverie mafioze ... vrahen police vrahen zyrtare qfare mund ti thush keti shteti ..

Adam Lenox30.01.2013/17:59

ramush dyftyrsia me qeto men as pragun se kalon partia 4 ne ks po don me u bo kryeminister...dy dit shkoll si ka edhe moti skan marr tendera tash duhet me hi pak me vjedh nja 100dit qe i permen marre per kto edhe kta tjert qe po e perkrahin kete qeveri e populli tu hek .

Qobani vrella30.01.2013/17:55

Je siguri, tash. Hashim thaqi, kame ndrruen mendjen,e Kameta dhanen Ramushit karriken e vete !

Colonel Graff30.01.2013/17:48

sa per shkolle Ramushit ja marshi te ligat! pse a ky hashimovski ka shkolle te madhe a?

dreni.sk.30.01.2013/13:30

Kjo ishte fytyra e vertet e AAKes.Etja per pushtet korit shqipatrin si gjithher.Hipokrizia e ramushit.me sejmenet e tij.

gjergji30.01.2013/13:10

hahahahaha

gjyla30.01.2013/12:58

Ramushi nuk luan loje te dyfisht, por eshte i etur per pushtet, dhe keshtu provon te gjitha menyrat per te ardhur ne pushtet.Mirpo nuk e di se si Ramushi mendon te behet kryeminister kur nuk i ka as tri dite shkolle!! Nuk i ploteson as kushtet minimale pra per kryeminister .

ferizajlia30.01.2013/12:55

o popull kjo eshte genjeshter kinse nuk hyn ne kolicin me thaqin sa per te mar vota tek populli e pastaj hyn ne kolicion populli nuk han bari o ramush hajredinaj kushti i juaj per me dal nga haga ka qen qe ti mu bashk me thaqin kosova me u fundos se mos harroni se miqet tan nuk na dojn qysh po mendoni por popull grahi e qonu se vallahi ka me ju kushtu shum shtrejt per femijet tan se na gjenerata jon e kena hanger

Anddi30.01.2013/12:53

Ne si poull jemi te bindur se duhet te kemi nji organizim politik per ngritjen e zhvillimit bashkepunimin dhe te jemi me mire ekonomikisht,ne arsimim, ne shendetsi ,ne drejtesi, ne te gjitha natyrat. E qe fatkeqsisht ka shum ngecje. Nga veprimi i Z Haradinaj, me ben te kuptoj se organizimet politike kan te vetmin qellim per perfitime ne menyr kolektive, sa i perket Popullit nji fushat i mbushum me premtime dhe iu marrum vota. Eshte per te ardhur shum keq pse nuk kemi nji fryme te re politike qe ka vizione parimore dhe te shendosha, ketu jan te gjitha vetem per te Ujitur Korrupsionin qe te lulezoj.
Them me bindjen time personale se qe nga lirimi nga Haga, cdo dite je duke treguar papjekuri politike.
Dhasht Zoti qe te vetdisohemi, dhe te punojme per te miren e vendit ...

kreshnik xhaferi30.01.2013/12:35

AAK ka humbur orientimin nuk po din as vete se qka po dojne .
Une dyshoj se Ramush Haradinja eshte nene nje presion te madhe nga strukturat e SHIKut.

Driton Bakija Gjakove 30.01.2013/12:07

AAK here thote se do hyje ne qeveri tashe nderron menedje se do mosbesimit ndaj qeverise se Hashim Thaqit.

mali30.01.2013/12:03

nuk edi me qfar bindje ramushi e kerkon postin e kryeministrit.kur dihet se partija e hashimit per me marr ket post kan ... njerz.asht per tu habit ne qfar gracke ka ra ramushi

gaziviti30.01.2013/11:48

qeverien duhet me udheheq albin kurti.
vetum nji gabim ekan VV, qe nuk i pranojn elementet e shtetit ton. qetu ju kam marr inati, se vetum ata qe se dojn kosoven nu i dojn as simbolet e shtetit. kjo asht budallak i madh i VV.

Driton Bakija Gjakove 30.01.2013/11:41

AAK po luane nje loje te dyfishte njehere thote done te hyje ne qeveri tashe thote eshte rrezmin e qeverise per nje mocionin per mosbesimit ndaj qeverise dhe kushti tyre eshte ,Ramushe Hradinaje te behet kryeministere.

Flori Tiranë30.01.2013/11:21

Nuk ka kurgju serioze,kjo eshte vetem për konsum të mbrendshëm,momentalishtë nga politikanet ma i shkathët se Thaqi nuk ka.
Me keq ardhje e them,por Ramushi duhet të mësojë shumë ma shumë,sepse me këto shprehje që i ndogjojm nga ai,nuk besoj se do ka sukses.

SHPEND MEHMETI30.01.2013/10:42

o ramush ndash me fitu ne popull vota rri perkrah opozites e kerkone shkarkimin e qeveris mos i dil krah ksaj qeverie hajnash qe perdit po i mbyten zyrtart e lart e po pret diqka prej popllit se ke me humb edhe ato vota qe i ke prandaj e ke shansin mas ramjes se qeveris mu ba kryeminister fitoren e ke te sigurt mos perkrah kualicion por kerko zgjedhje

takalaku30.01.2013/10:37

EE more qenat e copave more

derikur30.01.2013/09:46

Po me qéllim eshkarkojn kété qeveri e pastaj bashké qeverisin né tjetrén, Politik e tyre éshté kjo, fatketsisht pér popullin e mjer edhe pér ks e thaqit, se e popullit RKS éshté. Pérshéndetje Koha.

krrata30.01.2013/09:40

thojne ma mir von se kurr me largue kete budall kryminister thaq se krejt akrabat e drenices i boni me shpia me trull , banesa ne prishtin po meduket krejt drenica ka ardh ne prishtin bile ndryshon diqka per mir se me ket thaq jena ra ne fund pusit ishalla ja pjell sorra mete e bohen bashk ramushi e albini e rrzojne thaqin

Mirsadi30.01.2013/08:38

ky eshte Lajm i mire, ma ndreqet diten!!!
hajde isha po leviz diqka ne te mire te Popullit, se keta te PDK aq shume e kan anashkalu Popullin duke i rahatuar Dajt e tyre sa qe prej Fukarallakut ka fillu edhe ISLAMISTET keta me mjekrra te pas luftes mi zgjenu rrojt, o Popull zgjohuni se na duhet ndryshime,

Komentimi30.01.2013/08:37

Çfarë bëni me rrëzimin e Qeverisë? Asgjë, vetëm sa provokoni zgjedhje të parakohshme. Dhe në zgjedhje a mos mendoni se do të fitoni me servilizmin e treguar ndaj partisë në pushtet. A mendoni se qytetari i thjeshtë nuk i ka vërejt këto gjëra. Me dyftyrësi nuk shkohet shumë larg. Mjerisht qytetari i rëndomt në Kosovë sot nuk ka se për kend të votoj, pasi që asnjë organizim partiak nuk vërehet në horizont që merret me shqetësimet e vërteta të qytetarëve. E vetmja zgjedhje mbetet mosdalja fare në votime, ndonëse aspak e popullarizuar. Fajin për këtë e kanë edhe qytetarët, të cilët do të duhej të ishin më aktiv për të vepruar dhe për të përmirësuar ndjeshëm skenën politike në Kosovë.