PDK, parti e qendrës së djathtë

Publikuar: 27.01.2013 - 11:16

Prishtinė, 27 janar (E plotėsuar) – Gjatė diskutimeve pėr ndryshimet nė Statutin e Partisė Demokratike tė Kosovės, kryetari i saj i rizgjedhur sot, Hashim Thaēi ka propozuar profilizimin ideologjik tė partisė. “Propozoj qė PDK tė profilizohet si parti e qendrės sė djathtė”, ka thėnė Thaēi, kurse dy nga delegatėt e konventės janė deklaruar kundėr kėtij propozimi.
Po ashtu, merret vesh se nė listėn pėr anėtarė tė Kėshillit Drejtues tė PDK-sė janė propozuar edhe Jakup Krasniqi dhe Fatmir Limaj. Votimi pėr anėtarėt e kėtij kėshilli do tė zhvillohet nė vijim tė punimeve tė Konventės zgjedhore tė PDK-sė.   

 

 

Prishtinė, 27 janar - (E plotėsuar) Hashim Thaēi ėshtė rizgjedhur kryetar i Partisė Demokratike tė Kosovės. Ai ėshtė zgjedhur me aklamacion duke marrė 718 vota pro dhe njė kundėr. Me tė marrė besimin e delegatėve Hashim Thaēi ka thėnė se PDK-ja do tė jetė fituese bindėse edhe nė zgjedhjet e ardhshme. “Besimi i juaj ndaj meje, pėr ta udhėhequr PDK-nė, ėshtė njė besim pėr vlerat e partisė, pėr qėllimin tonė tė pėrbashkėt, pėr vizionin e tė ardhmes tonė evropiane, dhe ne na mbetet ta arrijmė njė synim. Unė si lider i PDK-sė dua tė iu sigurojė fitoren e PDK-sė nė zgjedhjet e ardhshme lokale dhe tė pėrgjithshme” ėshtė shprehur Thaēi. Kandidat pėr kryetar, Thaēi u propozua nga Bajram Rexhepi. Tė pranishmėve iu ka drejtuar Rexhep Hoti, i cili ka thėnė se Jakup Krasniqi duhet tė jetė i pranishėm nė strukturat udhėheqėse tė partisė, pavarėsisht refuzimit tė tij qė tė jetė pjesė e Kongresit Zgjedhor. “Nėse nuk pėrfshihen gjithė figurat kyēe tė PDK-sė, nuk kemi bėrė asgjė”, ka thėnė Hoti. Kongresi i PDK-sė po i vazhdon punimet ku nė agjendė janė miratimi i ndryshimeve statutare dhe do tė votohet pėr Kėshillin Drejtues. Kongresi i PDK-sė po mbahet pa pjesėmarrjen e disa nga figurat kryesore tė partisė – ndėr ta, nėnkryetari i parė, Fatmir Limaj, sekretari i pėrgjithshėm i partisė, Jakup Krasniqi,  dhe anėtari tjetėr Hydajet Hyseni. Ishte paraparė qė Kongresi tė fillojė punimet prej orės 9 e 30 minuta por ėshtė vonuar mė se dy orė dhe pėr kėtė nuk ėshtė dhėnė asnjė sqarim.

Konventa e  PDK-sė, edhe sot pa Krasniqin

Prishtinė, 27 janar
– (E plotėsuar) Ka nisur me dy orė vonesė Konventa e VI-tė e PDK-sė. Ashtu siē edhe kishin paralajmėruar njė ditė mė parė, nė punimet e kėsaj konvente zgjedhore nuk po marrin pjesė sekretari i pėrgjithshėm i  partisė, Jakup Krasniqi si dhe njė nga themeluesit e kėsaj partie Hydajet Hyseni.
Hapjen e punimeve e ka bėrė Basri Musmurati, derisa mė pas ėshtė zgjedhur Kryesia e Punės.
Pėr kėtė detyrė janė zgjedhur Enver Hoxhaj, Hajredin Kuēi, Flora Brovina, Vlora Ēitaku, Xhavit Haliti, Ganimete Musliu, Arsim Bajrami, Drita Kadriu dhe Ramė Buja.
Nė agjendėn e Kongresin tash janė miratimi i ndryshimeve statutare, derisa nė mesditė pritet tė zgjidhet Kryetari i partisė dhe mė pas do tė votohet pėr Kėshillin Drejtues, transmeton Telegrafi.
Deri mė tash Hashim Thaēi ėshtė kandidati i vetėm pėr postin e tė parit tė PDK-sė.
Nė ndėrkohė, Kryesia e punės ka hapur diskutimin pėr delegatėt e PDK-sė.
Rexhep Hoti ka kėrkuar qė  Jakup Krasniqi  tė jetė i pranishėm nė strukturat udhėheqėse tė partisė, pavarėsisht se refuzoi tė jetė pjesė e Kongresit Zgjedhor.
“Nėse nuk pėrfshihen gjithė figurat kyēe tė PDK-sė, nuk kemi bėrė asgjė”, tha Hoti,citon Express, i cili nė mandatin e kaluar ishte deputet i PDK-sė pėr njė kohė tė shkurtėr.

Veseli ndėrmjetės pėr ta sjell Krasniqin nė Kongresin e PDK-sė

Prishtinė, 27 janar
– (E plotėsuar) Konventa e VI-tė e Partisė Demokratike tė Kosovės ka filluar ditėn e djeshme me pjesėn solemne dhe do tė vazhdojė punimet edhe gjatė ditės sė sotme. Dje nė Konventėn e PDK-sė  nė tė nuk kanė marrė pjesė disa nga figurat themeluese tė kėsaj partie. Pėrveē Fatmir Limajt dhe Hydajet Hysenit, nė Kuvend nuk ishte i pranishėm as Sekretari i Pėrgjithshėm i kėsaj partie, Jakup Krasniqi.
RTK raporton, se PDK ėshtė e interesuar qė Krasniqi tė jetė pjesė e procesit dhe pėr kėtė arsye ditėn e sotme ėshtė caktuar njė takim mes Jakup Krasniqit dhe Kadri Veselit, transmeton indeksonline.
Sipas RTK-sė Veseli do tė mundohet tė bindė Krasniqin, qė sot tė jetė pjesė e kėsaj konvente, nė tė cilėn do tė zgjidhen organet e reja drejtuese dhe kryetari i partisė.
Krasniqi nėpėrmjet njė letre ka deklaruar se nuk do tė jetė pjesė e kėtij Kuvendi ndėrkohė qė shumė herė ka thėnė se Veseli edhe pse ėshtė anėtarėsuar vonė nė kėtė parti zyrtarisht, ai edhe mė parė ka qenė pjesė e vendimeve tė kėsaj partie.

Kongresi i PDK-sė pa Krasniqin, Limajn e  Hysenin

Prishtinė, 26 janar – 18:30
- (E plotėsuar) Ka nis solemnisht punimet nė Prishtinė   Kongresi i Pėrgjithshėm i PDK-sė, nė tė cilin nuk do tė marrin pjesė disa nga figurat kryesore tė partisė. Pėrveē nėnkryetarit tė parė, Fatmir Limaj, i cili ndodhet nė burg, mospjesėmarrjen e ka konfirmuar edhe sekretari i pėrgjithshėm i kėsaj partie, Jakup Krasniqi. Nė kongres nuk do tė marrė pjesė as Hydajet Hyseni derisa edhe anėtarė tė tjerė tė kryesisė kanė dilema nėse do tė marrin pjesė. Analistėt kanė deklaruar disa herė se ky  kongres mund tė ēojė deri tek ēarja e madhe e partisė mė tė madhe nė vend, transmeton KTV. Kryetari aktual Hashim Thaēi nuk ka kundėr kandidat nė garėn pėr kryetar. Gjatė punimeve pritet tė bėhen ndryshime nė statut dhe nė program. Njė prej tyre, ėshtė edhe ndryshimi i emėrtimit tė Kongresit nė Konventė Zgjedhore.Kongresin e shpalli tė hapur  nėnkryetari i PDK-sė dhe zėvendėskryeministri Hajredin Kuēi, i cili pėrshėndeti pjesėmarrėsit dhe, siē tha ai, miqtė nga Shqipėria, nga Maqedonia nga Lugina e Preshevės, Mali i Zi...
Nė emėr tė LDK-sė dhe tė Isa Mustafės, Konventėn Zgjedhore tė PDK-sė e ka pėrshėndetur Teuta Sahatēia, Gerti Bogdani ka pėrshėndetur nė emėr tė Partisė Demokratike tė Shqipėrisė dhe tė kryetarit tė saj, Sali Berisha.
Ali Ahmeti ka pėrshėndetur nė emėr tė BDI-sė, Ilir Meta ka uruar nė emėr tė LSI-sė, Ragmi Mustafa ka pėrshėndetur nė emėr tė Partisė Demokratike tė Shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės. Kanė pėrshėndetur edhe pėrfaqėsues tė shqiptarėve tė Malit tė Zi, tė Partisė Republikane tė Shqipėrisė etj., tė AAK-sė. Ka pėrshėndetur Konventėn edhe lideri i socialistėve shqiptarė, Edi Rama, i cili u prit me ovacione nga pjesėmarrėsit nė Konventė.
Pas pėrshėndetjeve fjalėn e mori kryetari i PDK-sė dhe kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi. Lideri i PDK-sė u shfaq nė foltore pas njė filmi tė shkurtė tė prezantuar nė kėtė Konventė, ku nė pėrgjithėsi pasqyroheshin tė arriturat e Kosovės gjatė qeverisjes sė PDK-sė, e nė tė cilin film shfaqej kryesisht kryetari i PDK-sė, Hashim Thaēi.
Nė fjalimin e tij, Thaēi tha se ”vite mė parė qytetarėt, shumė prej nesh tė pranishėm kėtu dhe shumė prej atyre tė cilėt nuk janė nė mesin tonė, kishim njė ėndėrr, tė jemi kėshtu tė bashkuar”.
Mes tjerash, ai shtoi se shteti i Kosovės dhe ai do tė jenė gjithmonė gardian tė tė drejtave tė shqiptarėve, kudo qė janė.
Ai ka deklaruar se bashkimin e kombit e kanė vulosur dėshmorėt, ndėrsa bashkimi do tė ndodhė nė BE.
 Kreu i PDK-sė tha se gjithmonė e kanė pasur guximin pėr tė qenė tė bashkuar, pėr tė luftuar dhe pėr tė fituar, e kjo u bė nga lufta e UĒK-sė, dhe kontribut i tė gjithė shqiptarėve kudo qė janė.
“Kemi arritur qė nga pushtimi i huaj, nė shtet demokratik. Nėse nuk kemi mundur pėr t’i zgjidhur tė gjitha problemet, kemi bėrė shumė punė”.
Thaēi ka deklaruar se kanė bėrė zgjedhje tė drejta, nė kohė tė vėshtira.

“Shteti ėshtė i njohur nga rreth 100 shtete, dhe ėshtė anėtar i Bankės Botėrore dhe FMN. Kemi njė prej infrastrukturėn mė moderne nė rajon, siē ėshtė autostrada pėr Shqipėri dhe pėr Maqedoni dhe drejt Serbisė”, tha ai.  
Lideri i PDK-sė ka deklaruar se rritja e pagave i ka bėrė prej mė tė mirave nė rajon, janė ndėrtuar shkolla e spitale, pa shkaktuar ndonjė borxh kombėtar, por nga qeverisja e mirė.
 Thaēi a thėnė se gjatė kohės janė nė PDK padrejtėsisht janė penguar t punojnė shume bashkėpartiakė, sikur ka ndodhur me Fatmir Limajn.


Rrteh kėrkesave pėr shtyrjen e Kongresit, pėr shkak tė mungesės sė Limajt, shefi i Grupit Parlamentar tė PDK-sė, Adem Grabovci kishte thėnė  se shtyrje tė Kongresit nuk ka mundur tė ketė pėr shkak se vendimi ka qenė pėr 26 janar dhe ai duhet tė respektohet, ndėrkohė ka shprehur keqardhje pėr mungesėn e Limajt, pėr tė cilin ka thėnė se gjithsesi ėshtė nė mesin e PDK-sė. Grabovci e vlerėson lart procesin zgjedhor nė PDK.
“Pėrjashto ndonjė lėshim tė vogėl qė absolutisht nuk ndikon fare, kėtė proces e ka pėrcjellur njė frymė e mirėfilltė demokratike, kemi pasur zgjedhje vėrtetė demokratike, ėshtė bėrė pėrpjekje qė tė respektohet vullneti i gjithė anėtarėve tė PDK-sė. U ėshtė lejuar hapėsirė e mjaftueshme pėr tė shprehur vullnetin e vet”, tha Grabovci.

Por, njėsoj nuk mendon Albert Krasniqi nga Instituti Kosovar pėr Kėrkime dhe Zhvillim tė Politikave (KIPRED).

“Kuvendi i fundit kur tė pėrmbyllet dhe gara pėr kryetar ėshtė ajo qė mund tė shihet pjesa me e madhe e vlerėsimit pėr garėn e PDK-sė, por deri tash kemi parė shumė raste kur kryetarėt e degėve janė zgjedhur pa kundėrkandidat, me aklamacione, kur mediat dhe vėzhguesit janė nxjerrė nga sallat e votimeve ku janė mbajtur, kėshtu qė lenė shumė hapėsirė pėr njė demokraci shumė tė ulėt qė kemi aktualisht nė PDK”, tha Krasniqi pėr Radio Kosovėn.

Nė Kongresin e PDK-sė pritet tė jenė rreth 700 delegatė, qė ėshtė numri mė i madh qė ka pasur ndonjėherė nė njė proces zgjedhor partiak nė vend.

Pjesė e kongresit do tė jetė raporti i punės, raporti i institucioneve tė vendit dhe raporti financiar. Do tė ketė, po ashtu, propozime pėr ndryshime nė statut dhe nė program, pėr tė cilat duhet tė vendos kongresi.

Partia Demokratike e Kosovės nuk ka mbajtur zgjedhje tė rregullta qė nga viti 2005, pėrderisa nga ai vit, herė pas here ka legjitimuar strukturat udhėheqėse pėrmes kuvendeve tė jashtėzakonshme, sa pėr tė plotėsuar anėn formale tė ligjit.

Me pėrfundimin e fjalimit tė kryetarit tė PDK-sė, Hashim Thaēi, u pėrmbyll edhe dita e parė e Konventės sė VI tė PDK-sė. Konventa vazhdon nesėr me zgjedhjen e kryetarit tė partisė dhe strukturave tjera tė saj.


Konvendtėn zgjedhore tė PDK-sė, nė ditėn e parė tė punimeve e ka transmetuar drejtpėrdrejt Radiotelevizioni publik i Kosovės (RTK).

vali28.01.2013/08:29

nese lexojme literature ne internet, as politikologet me te mire ne bote nuk e kane shume te qarte se cka nenkupton QENDER E DJATHTE

Leva ruka28.01.2013/07:59

E lexova ne krye te gazetes se kjo parti tani eshte e djathta,kongresi ishte jashtezakonisht i pregaditur teper mir teknikisht,dhe musafir nr. kishte shume por kur thuani se tani eshte e djath kete nuk e kuptova per me u bere e djatht mendoj se mungojshin edhe ruset te marin pjese se te tjeret i pate te gjith,dhe keshtu harrone e djtahta eshte e veshtir me qen e vertet amerika po te done por zemra po ju ik nga e majta vertetuat me musafiret qe kishe,kur i hiqe kupen hyden Limmen pse nuk i heqe Pleqet Buzhalen,BastriPllanense po ta prishin moshen keta pleqe te enverit.Urime te qoft edhe fitoren qe e shpalle per zgjedhje se i garantove delegateve se edhe ne jemi te sigurt se kur don i fiton se kutijat jane te tuajt dhe zanatin e ke te mesuar,marren e bane tut ske tani ke pastrue oborrin edhe ma mir vellaun e ke te sigur turkin ,grekine.ramenvellaunturkin,Daqiqin,.

Janjevalija28.01.2013/07:59

Kësaj partije që Kosoves i ka sjell vetem t'kqija ësht mir me ju harru emri.

Safet Berisha Bern28.01.2013/01:36

kta duhet mu zgju populli mi largu, nga politika e kosoves, githmone kta kan punu ne shkatrrimin e kosoves, qe ne kosove hala figuron korrupsioni,hajnia, ... sjet gjithmone e ne ditje po rriten, dmth kta nuk kan aftesi te udhheqin nje popull qe 5 vjet shtet gjdo vit e me shum, korrupsioni po rritet, hajniat,papunsia,,dmth nuk kan dituri per politike, duhet te krihohen gjenerata te reja jo si kta hashimi e ramusha e albina ne i kuptojm se kta kishe kan bo lufte e gjona, por kta duhen te jen funksional ne ushtri jo ne udhheqje te popullit se sjan chee guevaara kta? tmjert populli gjaku i deshmorve ka me na nxon.. pom dhimen qata qe vdiqen e kta bojn kongresa e shokt e tyne akuzohen per vjedhje. edhe skan turp. tmjert na tmjertt.. i vetmi shtet ne ballkan jemi te izolum kta hala ma shum i qesin ngjites te na bllokojn gjdo dite e me shume?

Svilla27.01.2013/23:56

O Hashim serbomadhi...bravo t koft,ja arrite qe kun ni simbol shqiptar n asni institucion mos mu dok....e flamurin me shqiponje e kallshe me ata tradhtart e tu....e tash qdo her qe po takohesh po ja fale kaj cop kosove vllavit tend Dacicit....sa shqiptar atdhetar i kini pre me xhavitin n porosi t serbis qe e ardh ju sot ku jeni e me ja fal gjysen e kosoves...ora po ec..po t afrohet dakiku...ke lan jetima o hashimo...

Komunistet27.01.2013/23:49

Partia Komuniste e Kosoves PDK
Partia Komuniste e Shqiperise PD
Si ne kohen e Millosheviqit

Gjergj Zogu27.01.2013/22:53

Pershendetje kti pra i thon kongres i diktatures staliniste ne kry me poletbiron e udbs e shikut ktu nuk ka nevoj per koment te profilizimit kjo po dihet ku ka ne bot qe ne kongrs nuk ka kunder kandidat ata qe mendojn ndryshe nuk marrin pjes fare ne kongrs ose nuk kan guxim te marrin ose futen neper biruca thaqi mund ti bije gjoksit sa te doje per vizjonar e patriotizem e demokrat kjo esht nji falcitet kte po e tregon jeta por nepermes njerzve te vet te pist ja ka arrit qe edhe ne tjerat parti te vin njerzt qe e perkrahin ne kry te ktyre partive si ne ldk aak akr edhe ne kto te voglat e minoritare perveq albin kurtit si individ por edhe ne vetvendosje i ka njerzt e vet si regjep selimin e puhije demakun. ky esht realiteti i pdk dhe mjerisht i kosoves.

Baca 27.01.2013/22:23

BABA HASIM ,NONA PDKe ROFTE GJYSEMREPUBLIKA e KOSOVES DHE ROFTE SOZOIALIZMI JON STALINIST.

Qobani vrella e Gadimese27.01.2013/22:23

Kjo parti, eshte ,partia e trathtarve,dhe partia e Hajnave .vetum me emerin e Allahut,Ka meju metun nji Dite ne fyt !!!

DANI MALISHEVA27.01.2013/22:21

TURP PER HASHIMIN DHE PER TE GJITH ATA QE I KA PO AS VETI QE PATEN GUXIMIN TE THOJN SE PDK ESHTE PARTI E VLERAVE DHE E DEMOKRATISE SEPSE NE KETE KONVENT ATA EDHE NJEHERE E VERTETUAN QE AJO NUK ESHTE E TILLE KETE E TREGON FAKTI SE HASHIM THHAQI ISHTE PA KUNDERKANDITAT PRA KJO NA JEP ME NENKUPTU QE PDK ESHTE NJE PARTI DIKTATORIALE

ARDIANI KLINA27.01.2013/22:17

turp per te gjith lideret e ftuar te partive ne trojet shqiptare se nuk paten guxim te flasin per anet negative te pdkse dhe qeverisjes se saj por vetem per sukseset te cilat nuk ishin suksese por deshtime , si dhe zgjedhja me aklamacion , e jo me vota te fshehta e pa kunderkanditat, kjo te jep me e kuptu se PDK po behet si dikur partia komuniste dhe ajo socialiste me lider te perjetshem ARDIANI KLINA

murat27.01.2013/22:12

Këto zgjedhje të veqana i bënë mosprezenca e personaliteteve të njohura për mbar popullin.Nese llogaritej ndershem mosprezenca e këtyr personalitetëve rezulltati i këtyre zgjedhjeve nuk është ai që prezentohei.

Mergata Shqiptare27.01.2013/22:09

Bravo te qofte Enver hoxha i dyte.

agim27.01.2013/22:05

Qfar djadhtista!!! kta jan majtista, stalinista, në shërbim të sllave ruse,

mentori27.01.2013/21:47

Urime KRIMINEL !!

Mehmet emerllahu27.01.2013/21:42

parti fashiste

Jusuf27.01.2013/21:36

i lexova te gjitha komentet dhe nje gje me ra ne sy!Te gjithe ata qe kane dhene komente pro Hashimit dhe Pdkse nuk dine te shkruajn as nje fjali te vetme dhe pa gabime.Kjo me tregon se kush e perkrahe Hashimoviqin ata qe nuk dine as Shqip si duhet,e per intelekt as mos te flasim

Instituti 10127.01.2013/21:30

ORGANIZAT KRIMINALO TERRORISTE Enveriste MARSISTO LENINISTE

KULLA27.01.2013/21:29

O QYTETART E KOSOVASE QILN SYT E MOSE VOTONI PER HAJNA SE KUN NUKE ESHTE NJE VOTE NJE LIDER NE BOTNE DEMOKRATIKE VETM NE VENDE DIKTATOR ESHTE NJ VOTE NJE LIDER HAPIN SYTE E VOTNE PER ATE QE RRITE EKONOMN MIJKISNE SHKULLIMN BUJQISNE XHUKATET DHE DRJTSIN SE KATE VETME XHIPNE E VITE PI KQYRSHNE SE KOJE ESHTE QEVRIJA HJNAVE ASE PO SHIHNIN O QYTETARE TE DERUARE

dukagjini27.01.2013/20:58

PDK parti e spektrit te djathte, shume qesharake. keta jane kumonistat e fundit te ballkanit. zemren e kan komuniste. keta erdhen ne pushtet permes te kuqve te shqiperise, nano, mejdan e gjinush, e munduhen tash ta nderrojne petkun, e pakuptimte.

ken3027.01.2013/20:53

PDKja brenda natës u klonua nga e majta në parti të djathtë që nënkupton falimentim totalë ideolgjik. Si munden njerzit brenda natës ta ndryshojnë idealin e tyre politikë? Njejtë është sikurse një mashkull kur e ndryshonë gjininë dhe brenda natës shendrrohet në femër dhe delegatët duartrokisin JES.

KULLA27.01.2013/20:22

URIM O TRADHITAR KOBITE I PA BISE JI TI I FUTE SHOKT E GUSHTE NE BURGE PER KORRIKN TANE POR TI JE HUPS SE JE I PA BISE ME KATE HAJNE KURRE SKA ME ECE KOSOVA PERPARA RROFTE FATMIRE LIMA RROFTE JAKUP KRASNIQ

musa27.01.2013/13:09

ketij tubimi nuk mundet ti thush konvent sepse nuk ka pas as kunder kandidat dhe se ka qen e ditur qe i mjejti njeri ka me qen udheheqes i partis vetem taksirati i popullit me ja pague qeto shpenzime

buja27.01.2013/13:00

o hashim bosi amund ta mbash sod kuvendin partiak me siguri se sun do ta mbash se nuk te len ata te baces jakup,limes dhe hysenit nja pedi qe copa kini mu se jeni mbush haram oxhorxhi i kosoves ka ardh koha qe tju ndshkoj vetja e juaj me rrespekt pdk kisti

genci27.01.2013/12:53

Duke filluar nga zgjedhjet e kryetarve te partis ne ter kosoven e deri te kongresi i pdkse kjo parti po i ngjan ma shume nje partie siq ka qen partia e punes ne shqiperi ku te gjith kryetart e partive te nendegve e deri te zgjedhja e liderit te saj po zgjedhen me aklamacion ,pa kunder kandidat.Shtrohet pyetja per qfar modeli te demokracis flet kryeministri, ndoshta asht ndoni model ma i avansuari ne bote, i pa zbuluar.

ardi 27.01.2013/12:43

Sipas diskutimit te kryeministrit i cili prezentoj te arriturat e kesaj qeverije ne ket kongres kemi shpres se kosova po del ne krye te listes se vendeve ma pak te korrupuara.Por populli spo ha bari aj shum mir e din se ne qfar korrupcioni esht i fundosur kosova e nuk ju beson kopallav te shefit te kabinetit qev.

daja dush27.01.2013/12:42

Mungesa e disa figurave te kombit e politike ket kongres e beri te vlere.Ne fakt ata qe pershendeten ,,konventen,,eshte mesazh i qart se kush do qe te vi ne pushtet dhe kush po udheheq me shtet sot.Jepu o zot mende keti populli.

sedati27.01.2013/12:14

kjo esht nje shembull per partit e tjera te kosoves kta te pdk me te vertet din ti mmbajn konventat zgjedhore dhe fitojne njerz nga partit e tjera dhe keshtu e udheheqin vendin me vite te tera. urime

KAQANIK DD27.01.2013/12:06

ESHTE TURP QE EDHE PAS GJITHE KESAJ VJEDHJE E SKANDALE PAFUND PA FIJE TURPI QYRRENI NE EMER TE LUFTES E TE DEMOKRACISE.
KOSOVA EVROPIANE E JUAJA U PA VITEVE TE FUNDIT NE GJDO FUSHE.KU E KENI JU ,,DEMOKRAT,, XHABIR ZHARKUN,,PARTIOTIN E MADHE.
PSE SJU VJEN TURP ME NA FOL NE EMER TE DESHMOREVE E MARTIREVE KU NE EMER TE TYRE JENI BA MILIONER JU DHE FAMILJET E JUAJA.
DESHMORT I KENI SHENDERRU NE VEGEL PER PARIMIN E TE BEMAVE TE JUAJA DHE SKENI FIJE TURPI.NE E DIM QE EDHE TI HASHIM EDHE SHOKT E TU PA DALLIM QEE DERI NE PERFUNDIM TE LUFTES SKENI PAS BUKE ME SHTRU PER DREKE BILE EDHE KUR JENI MARTU JU KA MARTU BABA ME TUPAN. E SOD KENI HY NE VESHJE ARMANI AMA PO JU SHIHEN VIJAT E VUAJTJE TE FUKARALLEKUT TE MAPARSHEM EDHE PSE MUNDOHENI TI FSHEHNI ATO.
SOD PO MBANI KUVEND ,,ZGJEDHOR,, DEMEK JU NA JENI DOFAR,,DEMOKRATESH,, PER MEJU MARR SHEMBULL.
DEMOKRATI E ATDHETARI NUK E VJEDH VOTEN E POPULLIT O JARANA,
DEMOKRATI E PATRIOTI NUK E VJEDH BUKEN E FUKARAS.
DEMOKRATI E PATRIOTI I JEP SHTETIT E NUK MERR PREJ TIJ PER VEHTE E FAMILJEN E TIJ.
POM DHIMET KOHA MU MARR ME JU PO NI SEN E DI QE JENI BOLSHEVIK E IDIOT DERI NE SAKJSHMERI.JU DO TE VAZHDONI EDHE NAJ DITE PO PO M VJEN KEQ PREJ DO ,,INTELEKTUALEVE,,SI ENVER HOXHAJ,HAJREDIN KUQI,FLORA BROVINA ETJ.QYSH PO UA PUTHIN DOREN PER PAK LEK E PER PAK POZIT.
MOS HARRONI QE NJEE DITE JU GJITHE SE BASHKU JU PRET NJE FAT ...........

diaspora27.01.2013/12:03

urime edhe nja 15 vjet skime lshue as kreune pdk po as kreune qeverises mir se je nejri qe ke lind per vatan edhe jerrit me sfida te randa kur ke dit me emnagjue luften e uqk kime dit edhe mu marra me kta te vv qe 1 plumb me kersit ne prishtin sun i sheh kush vetum urime se je njeri qe ke sukses te mdhaja

Fukaraja27.01.2013/12:02

Nese kthehet Krasniqi ne Kongres do te eliminohet nga politika do ta shpallin rrenc dhe te a bes, por besoj se zotni Krasniqi e mban fjalen e sdo te merr pjes as me kercnimet e Veselit....

selimislami2005@hotmail.com27.01.2013/11:55

Do ishte mire te flet dhe te bej zbardhjen e ... sjeve qe kane ndodhe ne Kosoven e pase luftese edhe ato politike te bej zbardhjen e vjedhjeve ne dhomen e deshmive ne polici te beje zbardhjen e keqperdorimit te milonave euro ne MPB si dhe shume e shume keqperdorim te mdhja milonshe e mose te flasim per keqperdorime me te vogla qe nuk ka shifer qe i perfshin te gjitha flm per mirkuptim.

FIDAN MEKA27.01.2013/10:54

KONGRESI I PUNES ESHTE BERE PER POENA POLITIKE TANI JAN ZGJEDHJET NE KOSOVE KTA MASHTRUESIT ME KOLLARE TE ZVICRRES PER ME I FITU ZGJEDHJET PO ATY NUK I RRESPEKTUAN ASKUSH ME NJERZ TE DESHTUAR I GJOJA MISAFIR PA FAMILJEN E MADHE JASHARI PA KRYEMINISTRIN SALI BERISHA MENDUH THAQI PO, PO SHIFET SIKURSE KUR LUAJN DY FEMIJ ME TEZE SE POPULLI I PA SHKOLLUAR NUK JA U LEXOJN PROGRAMET E PARTIVE ....

nebra27.01.2013/09:44

Jo more kosova nen drejtimin tend eshte ka shkon ne humner e keni shkaterru imazhin e vendit e ke mbjell terrin korrupsionin,diktatori ne parti thote ne kam bere shume per vend ,ske kunderkandidat se keshtu eshte diktatori i partise hajt se te soset sokaku ,e sa per rtk keshtu eshte diktati nga partia diktatoriale

agroni,austri27.01.2013/09:38

per besnik pejen sa po i bijne 10 shekuj njeqind vjet apo?

Arsim Hoti27.01.2013/09:26

RTK emiton direkt kongresin e nje partie , keni pare ndonjehere keso vakie !!!
Eshte mire qe te pengohet finasimi i ketij mediumi, le ta finanson antaresia e PDKse sepse vetem asaj po i sherben.
Paqaver medium.

njani27.01.2013/08:50

Pershendetje per te gjith,rroft PDK urime ,urime, ky esht nje signal shum i mir per bashkimin e gjith shqiptarve sepse i ke bashkue perfaqsusit e zgjedhur te popullit shqiptar nga te gjitha trevat ,Hashim THaqi ju jeni njeri vizionar kuptohet me te gjith ata qe i ki rreth vetesmos e lsho rrugen qe dikur moti e ke filluar sukseset do te vin vet vetiu,urime ,urime,PDK......JU Pershendes te gjithve me RESPEKT njani

shaip shala27.01.2013/08:44

As numri i madh i delegateve nuk krijon pershtypjen se Konventa e PDK ka elemente pluraliste,dhe qdokund ku zgjidhet kryetari pa kunder kandidate,eshte asgje tjeter por menyra e udhehejes moniste.Mospjesmarrja e Limajt,Krasniqit,Hysenit e shume te tjereve,tregon se ne PDK ma shume po qmohen parashutista pa ndonje te kaluare patriotike,dhe ekziston fakti se PDK ka neglizhuar sistemin e vlerave te individeve,dhe ne kete rast primare e kane luften per pushtet.Nuk besoj se do te kete konfrontime dhe lufte mendimesh ne Konvente dhe dasht Zoti te kryhet pa probleme.Poashtu mendoj se Kadri Veseli nuk do te bind Jakupin,i cili te gjitha i ka thene ne letren publike,dhe nuk lejon qe brenda nje ore te humb popullaritetin qe ka fituar.Sidoqoft,Konventes i deshiroj pune te mbare nga Rahoveci.

Vokshi27.01.2013/08:33

Pronto valla se Hidajet hyseni kishe o kon me ldk edhe e ka pas bo fet sa o kon,e per limaj e bacen kupe pak vone ju ka ra nder mend kush osht azem syla e xhavit haliti se thaqi sko gjo ndore.

Lipjani27.01.2013/08:16

Ku ishte familja Jashari e cila ta ka siguruar pushtetin o Hashim

HOPAH27.01.2013/07:39

Ka shume dukuri qe nuk perputhen me realitetin ne raportin e Hashimit ku e paraqet vetveten si nje kreator i zoti qe i ka sjelle te mirat e dynjas popullit a ne fakt per shumicen ka sjelle skamje dhe mjerim

albert bublica lipjan27.01.2013/03:02

o hashim je bre lider i ballkanit je i fort si stuhija veq zoti qe kadit met fal je njeri shum me vlera kur tjanisi me pershkru nuk di per te vlersua se je i mrekullushum ndash trimni ki ndash politik ki une per medimi tim thom se je legjed kohes je si pegaber kosoves se kosova pa ty smude me mbijetu je shqiponje e kosoves jakupi per ty osh edej i ri hala ko i vyn je bo njoftur me ameriken ke rrit paga kosov je uragan kosoves lider i ballkanit ki trimni e ki njeriun ma fuqishmi kadri veseli adem grabovcin kra djatht pdk gjithmon unike e bashkura pershedetje bublica1878 lipjan

thaqi edi rama27.01.2013/02:59

une mendoj se thaqi gjate kesaj perdhuie nuk ka ber as nje gje ne favor te popullit shqiptar pos qe eshte pasuruar vet edhe ata te tjeret pdkizmit edhe ne fund i qiti ne kurth shumicen e shokve te vet te luftes

lumi27.01.2013/01:59

PDK dhe qeverija nuk kane dhene kurfar rezultati .8O perqind pa pune penzionet 6O euro .Studentat qe diplomojne pa kurfar plani te gjithe pa pune.Korupcion.Udheheqes te paafte.SHteti i ndare dhe biseda me anmikun bile edhe qeverine e mbajne serbet se ska forum sepse te gjithe qe kane pak mend kan ik nga PDK e ata qkan mend ne krye i bashkangjiten partise se ... ve dhe njerzvz te koruptuar.Nuk zbatohet ligji. E shume gjera negative qe sikur te permenden nuk i nxen gazeta.Arsimi kultura bujqesija zhvillimi ekonomik eshte xerro.KJO ESHTE PASQYRA E

Nexhmedini27.01.2013/01:48

Urime Hashim dhe militantet e tije ,trimat e cliruane Kosoven kurse ju pa lufte ia dorezuat Serbise Veriun me Republiken e Presheves urime Gjorgj V.se keshtu deshet qe shqiptareve, deshmoreve tua neperkembni krenarine.

dea27.01.2013/01:31

ikish rendite pdk socialistat, paskal milon e edi ramen, hahhahah

ybada27.01.2013/01:08

Kongresi i Partise së Punës...
Është për të ardhur keq se i kanë mledhur edhe disa intelektual që kanë lakmuar për një ashtë të pozites ose një grushtë lekë.
Për ndryshe të gjithë e dinë se kjo parti i ka rrënjët tek partija e punës, ishalla donë zoti e ndrrojn ideologjin dhe formen e të menduarit. Ndryshe kemi për psuar të gjithë nga këta sherragji.
Me shpresë se do të ndryshon Partia e punës.

besim hyseni27.01.2013/00:54

urime teuta sahatqiu se s'tme ke pa me ne ldk besi gjilan e juve ju ka ble shiku oj teut ....kurr skeni me fitu ma ,nuk po kam qare pa shku me ww,ju jeni nendeg e pdkse

Bajram Rexhepi27.01.2013/00:50

Shqiptarët si trup votues shumica prej tyre janë të zhgënjyer nga partitë politike !!!
Tubimi i Partisë Demokratike të Kosovës PDK dhe kryeministrit Hashim Thaçi,
Veprimet e tyre dhe ofertat politike, që në të shumtën e rasteve janë vetëm formale

lipjani27.01.2013/00:18

URIME PER KONGRESIN.FATKEQESISHT NUK IU PLOTESUA DISAVE DESHIRA SE pdkja do te pesoje sikur LDKja perqarje dhe me kete pa kurrfare dyshimi PDKja do te jete fituese edhe per kohe te gjate e zgjedhjeve ne Kosove.Me rrespekt BABUSHI.

Muhamet Smaili27.01.2013/00:18

Per hajr ju kofte kongresi,por haram ju kofte qdo keqeperdorim qe jenu duke bere ne kurriz te keti populli te varfer.
Te gjithe lexusve ju perkujtoj qe dje nga hyrja e objektit te kryeministrise jan nxerr jasht 2 paisje te mdhe dhe jane derguar ne objektin ku mbahet kongresi.Fjala eshte per Detektor Metali qe i takojn objektit e jo subjektit partiak.Nuk eshte qudi!Bejne qa te dojn, po si te eshte prone e tyre.ture

Beka27.01.2013/00:11

EDHE PAS THACIT THACI...

tafa@27.01.2013/00:01

A thua per kto te gjitha suksese qe po flitni kujt po i tregoni, a ndonji njeri hala qe nuk ju njef, mjer asi njerz nese ka hala.
Ju si parti shumë e suksesëshmeqe erdhe ne qeveri me vota te vjedhura, ju te zhytur ne krime dhe ne korrupcion, gjysma e qeveris nen hetime per hajni, shumë deputet ne perlamend invalid te ndryshem bile edhe prej atyre psiqikisht, kujt po ju tregoni këso suksese atyre qe nuk shofin dhe nuk ndegjojn. Turp duhet te ju vjen.

arbi26.01.2013/23:29

na ishte nje her nje kohe e pa kohe. kishin lidhe koalicion dhelpra dhe gjeli per me mbijetuar gjeli qdo dite eshte dashur ti jap nga nje pule dhelpres nje dite u hargjuan pulat e dhelpra i tha se mbasi ska pula tashe e ke radhen ti. politikani eshte sikur nje makin ne se i ben 12 apo 13 vite ajo makin hargjohet dhe ka nevoj te riparohet shume e ky politikan per me mbet si kryepolitikan i kosoves tani duhet ma dhen shume pula e gjela te kosoves sepse eshte ne mat pozicion ose beje ket ose aty .......

kabashi9prizren26.01.2013/23:16

policia serbe hin edel ne kosov,.ekta pergaditen per te kurruptuar me mir ne kosov.

Jakup Demiri26.01.2013/23:12

RTKja televizioni publik transmeton kongresin e partis ne pushtet ,kjo tregon qfar demokracie mbretron ne kosovë ,,,ne ket kongres ishin te ftuar edhe kryetar te partive serbe por jo edhe disa nga themeluesit e ksaj partie siq janë nënkryetari i parë i PDK Fatmir Limaj dhe sekretarin Jakup Krasniqin,, por ajo se ne qfar gjendje eshte kjo parti tregon mos prezenca e familjes ,,JASHARI,, Për mendimin tim kjo nuk eshte partia demokratike e kosoves por partia kumuniste e kosoves ,tung.

istogu26.01.2013/22:57

shum kan fitu ... ke po populli shqiptar dit e dit po hup jena ba ma kec se afrika

bushi26.01.2013/22:55

Hajt ashim hajt kryekomunisti i kosoves,po kujtoni se pop.nuk po din,veq budallenjt mund te mos e marrin vesh se ku kane shkuar milionat qe po humbin por populli thot zullumi keputet prej s"trashi"

baci26.01.2013/22:36

urine hashim dhe te uroj qeveriseje ne tri dekadat e adheshme urime te pershendet gjith kosova dhe amerika

xhema Gashi 26.01.2013/22:34

Rrnofte PDKja edhe veq perpara.

MARRE 26.01.2013/22:18

SE MBAJTI FESTEN HASHIM THAQI PA E THIRR LIDERIN SHPIRTROR GREKUN EDVIN KRISTAQ RAMEN SE E KA INSPIRIM SHPIRTROR ........ISHALLA ZOTI MERR HAK NE KTA NJERZ QKA JAN KA I BOJN KTIJ POPULLI TE SHKRET ???????????

arta26.01.2013/22:15

normal qe nuk ka kunderkandidat sepse eshte duke punuar mire per shkaterrimin ekombit shqiptar ndersa tash ka filluar te na pregatit psiqikishte per pushtuesin turk qe ky far thaqi eshte duke ja siguar arrdhejen e qet qe ne popull te shihet si mik e kur miredihet se qfar miku mund te jet nje pushtues qe ne shpi te vet qdo dit vret kurd vetem pse kerkon te drejtat e tyre elementare po ky njeri i ashtuquajtur luftar ne qeveri mban njerz te shitur tradhtar njejt siq eshte vet mjer kosova kend ka kryeminister

malsori26.01.2013/22:12

Valla ka fol lazdrani pa lidhje , pa tematik ,veq tu lazdru dhe asgja sfoli per te ardhmen, se te gjithve bajat jau bani.
Kuku kush e udheheq Kosoven.

krasnqi malishev26.01.2013/22:05

partia demokratike e kosoves e mban kuvendin pa dy figurat kryesore e kjo te ben ta kuptosh se pdk e kan marr ne dor mafiozat se mbajtja e kuvendit pa limen e krasniqin tregon se shka jan thaqisti me shok

Agroni26.01.2013/22:01

PO si si vjen marre bre po a e ka rrit baba dhe nana shqiptar,qka asht ky njeri pa marre pa fytyr.Na spo kemi buk me hanger e ai thot partia Kosova marre edhe niher kush po na udheheq.Shpresoj se si shkon gjat.

lumi26.01.2013/21:40

Hashimi po munohet me ja ba vorrin shokve po do të bjen vet ma von

enver hoxha26.01.2013/21:40

vetem enver hoxha mungonte per te na e kthyer krejtesisht mjerimin monopartiak dhe kultin mbi individin qe nuk e do me askush dhe tashme te gjykuar nga historia. por ishin te gjitha te tjerat lavdet deri ne absurd dhe futurizem imagjinar te pabesueshem te pamundshem e inekzistent te hashimit e per hashimin, elozhet e tmerrshme, deri pertej neverise, te bashkepartiakeve tw tij servile, fjalet e mjera pershendetese te mysafireve etj.
nu me pelqe te them por kjo deshmon njekohesiht mjerimin tone politik jo vetem ne Kosove, por ne nivel kombetar. te tille jemi, dhe mjere per ne. e kulmi, RTK.

Komentimi26.01.2013/21:38

Kongresi i mjerimit dhe i zezonës së Kosovës. Ma përkujton kongresin e PPSHsë së Enver Hoxhës dikur i cili e kishte katandisur popullin shqiptar si mos më keq. Pasojat e asaj kohe populli shqiptar po i vuan edhe sot e kësaj dite. Jakup Krasniqi e Hidajet Hyseni si duket, e kanë nuhatur herët mungesën e vlerave në këtë subjekt politik dhe kanë zgjedhur rrugën e drejtë për t'mos i shkuar mbrapa 'babës'.

bashkim26.01.2013/21:25

edhe nje shembull se si duhet te organizohet nje tubimkonvent e nivelit te tille ndersa per te gjith ata qe prisnin ... rike te thyera ishte nje fiasko e vertet

remzi remziu 26.01.2013/21:12

oj kosove os nena e jone kush eshte duke te udheheq e mjer na mjer e nuk po dim o popull pikesepari duhet me u que e me largue ket qeveri te si keshtu qysh eshte tue shkue kurr diten tone nuk kens me pa

ken3026.01.2013/20:49

Quditrishte Kongresi i PDKsë u bojkotua nga Presidentja, Ambasadoret e huaj zyrtarët e BEsë në Kosovë nga kryetarët e partive më të mëdha shqiptare nga familjet Jashari dhe Hajredinaj. Diçka nuk është në rregull diqka po lëvizë. Mundë dikush ta komentoi dhe të spjegoi pse u bojkotua kongresi i PRONTOS.

Melo26.01.2013/20:39

O komentues te marre,a e dini ku mbahen kongreset e partive,ne kine,kube,ne koren e veriut,Hygo Cavezi mban kongres dhe Thaqi ne kosove,se per shtetet demokratike,ka perfunduar koha e kongreseve.

lipjani26.01.2013/20:29

urime 100fitore

zeqir rugova26.01.2013/20:28

urime kryeminister.

lul26.01.2013/20:26

nje njeri qe i persekuton shoket se ka gjat ne politike

muhamet sallauka26.01.2013/20:26

urime, suksese ne te ardhmen.

LULZIM AVDYLI26.01.2013/20:19

ZBET ZBET pdkja TURP te ken teri dje na kan myt ne emer te familjes se shejt JASHARI sod nuk zunden ven kerkun kjo familje po sheh populli shyqyr i UROJ pdks ama ma shum i uroj fat z.Jakup krasniqit e fatmir limes lirim te shpejt se ktynve po i del era ma ne fund prontoja ka me ju dal dardh me bisht qysh po shihet

EDI 26.01.2013/20:04

Xhorxh Washinktoni i dytë Urime Urime edhe per Fitoren e ardhshme te PDKsë.Jeni më të mirët.

Kthejekujtesennaser26.01.2013/19:58

Paske harru more ti Naser se RTK edhe me pare e ka ba trensmetimin e Kongreseve te partive te medhe nder ta edhe te famshmin e ... rigave te LDK se.Normalisht nuk mund ti trensmetoj te gjitha kongreset edhe te partive autobus parti siq eshte ai i VV.

edmond26.01.2013/19:56

urime PDK keshtu partia me e madhe ne kosove din ti bashkoj te gjith shqiptaret kudo qe jan urime edhe njeher

agimi26.01.2013/19:53

Marre mor me thon partia e susksesit te fundit ne Evrop PA VIZA , ME MILJONA SKANDALE ME MILJONA HAJNI DHE PROCES POLITIKE TE DEMSHME ME SERBIN KU PO I SHOHIN SUKSESIN KTA MORE PO SHOHIN endrra me sy hapur ahaha

Timi26.01.2013/19:53

Ore ska turp ky qe del dhe fol per kinse te arriturat e partis se tina , Quditem si ka fetyr ky te del dhe ti genjej popullin.Ky mund te lavderohet per vjedhjet ... sjet korrupcionin si dhe per pislleqet me te mdhaja qe jeni duke ja ber popullit te kosoves.

agimi26.01.2013/19:50

Urime kongersi po valla pa VIZA e shume SKANDALE e KORRUPCJON , partia pronto apo e shikut apo e korrupcjonit

shqip 26.01.2013/19:39

Urime PRONTO

finland26.01.2013/19:38

urime hashim edhe 100v mandatin tjeter bashkoj trojet shqiptqre te pershendes

Besniku Peje26.01.2013/19:37

Urime Pdk gjithmone fitorja qysh po ece ska kush te del perpara sot e 5 Shekuj gabova sot e 10 shekuj apo edhe 1.000 Vjet

naser26.01.2013/19:36

Po si more RTKKinse publike bene transmetim live te nje kongresi hajnash, banditev, spiujve dhe krimineleve. PO si more pseudo television bene kete transmetim te nje partie ne pushtet kur dihet se vetem ne vendet komuniste dhe diktatoriale tv shteterore bene transmetim kongreseve te partise. Ky kongres apo konvente si po e quajne keta ta kujton Venezuelen, Iranin, Korene e veriut Kinen, Rusine etj. Si mundte ky te u drejtohet te gjithe qytetareve te Kosoves kur aty eshet ne cilesine e kryetarit te partise se vete dhe mundte vetem atyre te u drejtohet e jo te gjithe qyteatreve.

lumi26.01.2013/19:27

Urim fitoren e per jetshme PDKjeni ma meritoret

mashtruesi26.01.2013/19:19

ti as nje fishek se ke shkrep ndaj armikut ti vec para para tbajn syte asgje tjeter

hajni madh26.01.2013/19:16

sdel gja prej ksaj gjaje ruga jote shkon ne humner per shqiptaret ti je bashk me ate ruge si ne me keqardhje e them se punohet ne heshtje zdukja e shqiptareve ne pergjithsi e ne heshtim ende

Flaka 26.01.2013/18:49

Kjo eshte strategji e menduar mire ne PDK. NE zgjedhjet e ardheshme PDK nuk ka shanse te fitoje kundrejte partive tjera, dhe kinse behet kjo perqarje qe do te kulminoje ne ndarje mirpo ne themel keta e kane terheqjen e votuesve pastaj formimin e koalicionit dhe qeverisje te metutjeshme te PDK.

tung26.01.2013/18:48

PO MAR HASHIM KUR PE MAN KONGRESIN NESE EDHE SHKAVI TE FOL NE KONGRES SERBISHT E JETON NE KOSOV JA BONE BASH SI NE KOHEN E MARSHALL TITO VLLAZNIM BASHKIM JASHA HSAIM JASHA SE SA PE SHOHIM KETO MANIFESTIME JAN PARJA E POPLLIT E JU PO BONI SHERFONE E POPLLI NUK KA BUK
SE PER KOSOV KOSOVA GJYS E JU PO THUNI KOSOVA SPVRANE PO ME DUKET SE KOSOVA SORAV SE JO SOVRANE