Kuvendi pa kuorum, RTK-ja e KPM-ja pa borde

Publikuar: 24.01.2013 - 20:07

Prishtinė, 24 janar - Seanca e plenare e Kuvendit tė Kosovės ėshtė ndėrprerė nė orėt e pasdites, duke dėshtuar edhe zgjedhja e anėtarėve tė bordit tė Komisionit tė Pavarur pėr Media dhe tė bordit tė Radio Televizionit tė Kosovės (RTK).

Nė procesin e votimit tė fshehtė, nė rundin e parė ėshtė arritur qė tė zgjidhet vetėm Besa Bytyqi, anėtare e Bordit tė RTK-sė, kurse mė pas janė ndėrprerė punimet e seancės.

Nė garė pėr pėrzgjedhjen e anėtarėve tė Bordit tė RTK-sė janė Blerta Zeqiri, Ibrahim Kadriu, Murat Musliu dhe Mustafė Halili.

Ndėrkohė, nė garė pėr anėtarė tė Kėshillit tė Pavarur tė Mediave janė Luljeta Vuniqi dhe Safete Rugova.

Ndėrkaq, pėr njė anėtar tė Kėshillit tė Mediave nga minoritetet janė nė garė Millosav Saviq dhe Vesna Jovanoviq.

Nė mungesė kuorumi mbledhja e Kuvendit u ndėrpre pėr tė vazhduar punimet ditėn e premte.