Akuzat ndaj Limajt, zbulohen mesazhet “korruptuese”

Publikuar: 23.01.2013 - 16:04

Prishtinė, 23 janar - Nga 80 milionė euro, sa kishin deklaruar nė fillim, EULEX-i zbret shumėn e keqpėrdorimit tė buxhetit tė Kosovės, nė ēėshtjen e Ministrisė sė Transportit, nė 250 mijė euro.

Pėrmbajtja e aktakuzės kundėr ish-ministrit tė kėtij dikasteri, Fatmir Limaj, dhe katėr bashkėpunėtorėve tė tij i referohet tre tenderėve, qė u janė dhėnė kompanive tė ndėrtimit tė rrugėve, tė cilat premtonin pagesėn e gjobės pėrkatėse, nė shumėn prej 20 pėr qind nga vlera e pėrgjithshme e kontratės.

Kėtu pėrmendet veēanėrisht kompania “Tali”, e cila kishte fituar tenderin pėr mirėmbajtjen verore dhe dimėrore tė rrugėve rajonale, pėr vitin 2009-2010, shkruan Top Channel.

Nė aktakuzėn prej 150 faqesh, EULEX-i ka zbardhur pėrmbajtjen e mesazheve telefonike, ndėrmjet shefit tė kabinetit tė ministrit, Fatmir Limaj dhe pronarit tė kompanisė fituese Florim Zuka, i cili po ashtu akuzohet pėr veprėn penale “Dhėnie e Ryshfetit dhe Keqpėrdorim i Autorizimeve nė Ekonomi”.

“O Endrit shefi, pasnesėr ēelen ofertat. Si mendon, a mundemi tė bėjnė diēka o shef dhe unė tė kryej detyrimet ndaj teje, ndėrsa ti ndaj eprorėve tė tu? Ta jap o shpirt atė 25-she me katėr zero (250,000). Kalofsh mirė dhe mė lajmėro”, ishin fjalėt e Florim Zukės, nga kompania fituese e tenderit.

“Pėrshėndetje Tali! Po, po, e di qė hapen nesėr ofertat, kismet ti e merr, se kam fol edhe me vllain e kėtij shefit mė tė madh edhe ty ta kanė dhėnė, mirėpo edhe ti duhet tė mbash fjalėn pėr atė 25-shen qė kemi folur, se tani prishen punėt nėse nuk tregohesh korrekt”, ishin fjalėt e Endrit Shalės, ish-shef i kabitenit tė Ministrisė sė Transportit.

Ėshtė kjo shumė prej 250 mijė euro, pėr tė cilėn prokurori ndėrkombėtar pretendon se janė marrė nė emėr tė Fatmir Limajt, i cili ishte ministėr i Transportit.

“Nė mars tė vitit 2009, pas diskutimeve tė hollėsishme tė zhvilluara lidhur me ryshfetin ndėrmjet Endrit Shalės dhe Florim Zukės, pėr tė cilat ishte nė dijeni Fatmir Limaj, kompanisė Tali iu dha tenderi me vlerė 1,192,844,94 euro, nė kėmbim tė pagesės sė njė ryshfeti, qė arrinte shumėn prej 250 mijė euro, qė do t’i kalonte familjes Limaj”.

“Paratė e ofruara tė ryshfetit, nė shumėn prej 250 mijė euro, pėrbėn 20% tė shumės sė pėrgjithshme, qė iu ishte kėrkuar mė parė edhe Mehmet Shkodrės e njė ofertuesi tjetėr, nga shefi i prokurimit Nexhat Krasniqi”, thuhet nė aktakuzėn e EULEX-it.

Avokati mbrojtės i Fatmir Limajt, Tomė Gashi, hedh poshtė tė gjitha kėto pretendime, duke thėnė se aktakuza ėshtė njė roman i shkruar keq dhe pa fakte inkriminuese pėr Limaj.

Pjesa tjetėr e aktakuzės, tė cilėn e ka siguruar Top Channel, flet pėr vlerėsimin qė ekspertė ndėrkombėtarė i kanė bėrė cilėsisė sė rrugėve nė rajonin e Gjilanit. Ekspertėt, veē tė tjerash, kanė konstatuar se nė rrugė tė caktuara mungojnė shtresa asfalti, pėr ēka ministria ka qenė nė dijeni. Kjo lėndė ėshtė iniciuar nga dėshmia e pronarit tė njė kompanie rrugėsh mė 2009-nė.Janė gjithsej shtatė vepra penale, tė cilat rėndojnė mbi deputetin e Kuvendit tė Kosovės, Fatmir Limaj, i cili nga 24 nėntori i vitit tė kaluar po mbahet nė paraburgim, nėn akuzėn pėr krime lufte.

Genci24.01.2013/09:44

Kjo asht nji hajni e njerzve te ketij digasteri, po edhe sa ministri i ka kosova, e qe te gjith kan kry krime ekonomike si ministria e trnsportit.

naimi23.01.2013/23:56

pa hanger huder nuk te vjen era jo

Enuar23.01.2013/23:44


Keshtu Politika Kosovare, se pari te dergojne ne qiell e pastaj te fundosin nen Toke.

mehmemt kaqiku23.01.2013/17:42

pronto pronto

Nasi , Lausanne23.01.2013/16:11

po pa pasur fakte te gjalla eulexi nuk reagon ende nuk e keni kuptuar o PDK ju vazhdoni me korupsion se mire ju doket qe nuk ju shef askush ..